Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Merak ve Cehalet Nasılda Tehlikeli Bir Karışım

Merak ve Cehalet Nasılda Tehlikeli Bir Karışım

Bugün Anadolu Ajansının bir haberi dikkatimi çekti, değinmeden geçemedim aslında bayram sonrası farklı bir konuda yazmayı düşünüyordum ama son anda vazgeçtim.

Haberin bir kısmı şöyle, Avrupa Cinsel Sağlık Birliği’ne ait  ‘Cinsel Sağlık Danışma Merkezi’ni her gün yaklaşık 77 kişi arıyormuş ve 18-35 yaş arası grubun sorduğu soruların başında internetten satılan cinsellikle ilgili ürünler ve cinsel işlev bozuklukları ile ilgiliymiş... Neden diye sormadan edemiyor insan, güzel ülkemde yıllardır cinsellikle ilgili eğitimler konusunda tutucu zihniyetten kurtulamıyoruz. Hala hatırlıyorum okul yıllarındaki biyoloji dersini. Üreme konusuna gelindiğinde yaşanan kıkırdamaları ve kızaran yüzlerin halini. Nedense cinsel eğitimle ilgili konulara yaklaşımımızı yıllardır değiştiremedik.

Şimdilerde okullarda kızları ve erkek öğrencileri ayrı yada bir arada toplayıp güya cinsellik eğitimi adına yapılan yanlışları hala değiştiremedik. Hal böyle olunca da takıldığımız bir konu olduğunda çareyi danışma merkezlerine açılan telefonlarda arıyoruz. 

Tamam, böyle merkezlerin varlığı güzel, bilmeyen arayıp danışsın da neden telefon, mail yoluyla neden yüz yüze konuşabilecekleri, sorunlarını anlatacakları, sorularını sorabilecekleri insanlarla değil. Hatta ilkokul sıralarından başlayarak sağlık derslerinde neden değil.

Çocuklar büyürken her yaş gurubuna uygun cinsellik eğitimini vermiyor, veremiyoruz.

Eğitim şart...

Haberde ki bir diğer konu ise internette satılan cinsellikle ilgili ilaç ve ürünler...

Hangi siteye girseniz karşınızda reklamlar, mail adresinizi nereden aldıklarını bilmediğiniz kişilerden gelen mailler. Cinsel algıya yönelik saldırılarla toplum sağlığımızla oynayan birileri var ve büyük paralar kazanıyorlar da peki Acaba ne satıyorlar.

İnternette satılan cinsellikle ilgili ilaçlar ve diğer ürünler konusunda büyük puntolarla manşet atmak lazım, AMAN DİKKAT SAKIN ALMAYIN!

İçeriğinde ne olduğunu biliyor musunuz?

Eczanelerden mümkünse reçete ile alınması gereken bu ürünler öyle kafasına esenin alıp kullanabileceği şeylerde değil. Hele ki internette satılanların ne oldukları belli değil.

Merak ve cehalet nasıl da tehlikeli bir karışım. Unutmamak lazım merak kediyi öldürdüğü gibi insanı da öldürebilir!

Güncelleme Tarihi: 29.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353