Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Menopoz Seksin Sonu Değil!

Menopoz Seksin Sonu Değil!

Menopoz Nedir?

Menopoz, kadın için kara bir dönem mi sizce? “Doğurganlık sona erdiğine, cinsel yaşam da durma noktasına geldiğine göre kolaylıkla böyle diyebiliriz.” Dediğinizi biliyorum. Ama DIITTT! Yanlış cevap. Doğrusu şu; kadın, tek özelliği doğurganlık olan bir varlık değil ve menopoz, cinsel yaşamı bitirmez. Cinsel yaşamı bitiren şey, ilişkide çıkmaza girilmesi ve vazgeçmişliktir. Psikolojik olarak etkilenmeyeceğinizi söyleyemem çünkü lohusalık gibi menopoz da çeşitli hormonal değişimler yaşadığınız bir süreçtir. Ancak bunlarla baş etmek ve hayatın hızını istediğiniz seviyede tutmanız elbette mümkün. Şşşş aramızda kalsın ama menopoz sonrası yatakta atağa geçen kadın sayısı gerçekten çok fazla.

Hepinizin bildiğinizi umut ettiğim üzere menopoz, adetten kesilmek ve doğurganlığın sona ermesi anlamına gelir. Fakat son yıllarda dünyada menopozu geciktirici çok sayıda ilaçtan söz ediliyor.

Kulaktan dolma bilgilerle bunları edinmemeniz ve jinekoloğunuza muayene olmanız sonrası eğer o gerek görürse ilaç kullanmanızı tavsiye ederim. Maalesef bitkisel formüller ve rastgele kullanılan ilaçlar nedeniyle ters reaksiyona maruz kalmış kadın hastalarımız azımsanmayacak kadar fazla. Sağlıklı bir yaşam şekli ve eğer verilmişse düzenli ilaç kullanımı ve genel sağlığa da dikkat ederek hastalıklara karşı korunaklı olma, menopoz yaşını ileriye atmaya yardımcı oluyor. Ancak bu menopoz geciktirme durumunun da sonsuza dek süremeyeceğini ve kaçınılmaz hatta kaçınılması da gerekmeyen sonun bu olduğunu kabullenmeliyiz.

Menopoz Sonrası Cinsellik

Cinsel açıdan menopozun bir engel olmadığını sayısız defa söylemişimdir, burada da yineleyeceğim. Menopoz, kadınlığın sonu değildir. Erkekliğin de kadınlığın da doğurganlık ya da cinsel güçle ilgisi yoktur, kadın ve erkek hayatta olduğu sürece daima kadın ve erkektirler. Cinsel yaşam bazı etkilenmeler yaşasa da sürer ve kadın bu sürecin psikolojik etkileriyle ne kadar yorgun düşerse düşsün atlatabilir. İhtiyacı olan şey anlayışlı bir partner ve kişisel istektir. Size eğer henüz aklınıza gelmediyse bir avantajdan da söz etmek isterim, menopozun cinsel yaşama katkısının olduğu bir nokta bile var; gebe kalma korkusu olmadan özgürce sevişmek.

Menopoz sonrası adet kanaması olur mu?

Menopoz, kadında yumurtalıktaki yumurtaların aktivitelerinin tamamen bitmesi sonucunda adet kanamalarının da bitmesidir. Bir kadına menopoza girdiğini söyleyebilmemiz için en az 1 yılı kanamasız geçirmesi gerekir. Son yıllara kadar menopoz yaşı 51-52 iken artık Türkiye’de ve dünyada bu yaş 50’nin altına düşmüş hatta artık 48-46 diyoruz. Bu da kulağa ürkütücü geliyor tabi.

Menopoza giriş yani biyolojik saatin yavaşlaması sürecini anlatmadan önce bu sürecin saptanması aşamasından neler yapıldığını hatırlatmak istiyorum.

Menopoz Teşhisi

Menopoz teşhisi sürecinde;

  1. Kan sayımı, idrar testi,
  2. Kan yağları (total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, trigliserid),
  3. Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri (ALT, AST, üre, kreatinin),
  4. Kandaki Kalp belirteçleri (CRP, homosistein),
  5. TSH, st3 st4: Guatr testleri,
  6. Smear testi,
  7. Mamografi,
  8. Ultrason,
  9. Kemik yoğunluk ölçümü.

Normal Menopoz Dönemi

Normal menopoz döneminin dışında bir de beklenmeyen yaşlarda gelişen ve şüphelenildiğinde mutlaka bir uzmana başvurulması gereken ‘erken menopoz’ vardır ki kesinlikle tıbbı ve acil vakadır, dikkatinizi ister.

Menopoza giriş yaşımızı seçemeyiz. İlk adet, gebelik, doğum, emzirme, korunma yöntemleri, eğitim gibi değişkenler bunu belirlemez. Sigaranın hızlandırdığı, alkolünse geciktirdiği bilinir. Ve maalesef annesi menopoza erken giren kadınların da ortalama o dönemlerde menopoza girmesi beklenir. Gebe kalmış ve doğum yapmış kadınların da menopoz yaşı diğerlerine nazaran daha geç gelir.

Bir jinekolog ve cinsel terapist olarak çalışmalarım, kadınlarda bir devrin bittiğinin işareti olarak kabul edilen menopozun aslında yeni bir devrin başlangıcı olduğunu gösterir nitelikte. Kadın olmak yumurtalıkların aktiviteleri bitince bitiyorsa yanmışız biz!

Tabii bu menopozu hafife aldığımız anlamına gelmesin. Bu sürecin sıkıntılı geçtiğini kabul etmek gerekir ama hafifletmek konusunda yapabileceklerimiz var. Kadınlar için geçici bir dönem çeşitli fiziksel ve ruhsal değişimlerle kendimizi kötü hissedeceğimizi ama bunun başta da söylediğim gibi geçici bir süreç olduğunu, sadece vücudun bu geçiş süresinde biraz bocaladığını kabullenerek hazırlanmalıyız bu sürece.

Beslenmede ve genel olarak hayat kalitemizi korumada, cinsel yaşamımızı sürdürmede özenli seçimler yapma konusunda ısrar edersek biyolojik saatimizle yarışabiliriz. Çünkü acaba menopoza mı girdim diye paranoyalara kapılarak beklemek, süreci hızlandırabilir. Bu süreçte cinsel yaşantımızı sürdürmeye gayret etmeliyiz. Partnerimizin anlayışının önemini ona menopoza girmeden önce anlatmamız, açıkça konuşmamız bu stresli süreci daha rahatlamış geçirmemizi sağlayabilir. O yaşa gelene dek hiç fantezi yapmadık mı, istediklerimizi söylemedik mi, çocuklarımızı düşünerek standart ve biraz da karı kocalar gibi mi yaşadık? Evet çok mümkün. Fakat kendimizi düşünme ve kendi üzerimize titreme yaşımız, dahası ‘olgun kadın seksiliği’ devrimimiz gelmiş olabilir.

Gelen vakalarda da sıklıkla gördüğümüz bir şey var ki biz kadınlar önce bocalıyor, dünyanın dönmeyi bıraktığını düşünüyor sonra da kendimiz için bir şeyler yapmaya başlıyor ve daha da sosyalleşiyoruz. Bu açıdan bakıldığında evet yepyeni bir dönem.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396