Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Labioplasti sonrası iz kalır mı?

Labioplasti sonrası iz kalır mı?

Labioplasti Nedir?

Genital estetik operasyonlarından biri olan labioplasti iç dudakların yani labium minusun estetik operasyonudur. Dudaklardan ikisinin de büyük olması, dudakların şekil olarak birbirinden farklı olması, renk değişikliklerinin olması ya da asimetri olması durumunda istenilen büyüklükte biçimde ve şekilde yapılması amaçlanır.

Labioplati Operasyonu Çeşitleri

Labioplasti operasyonun birkaç çeşidi vardır. Bu operasyon çeşidinin seçilmesi sizin dudak yapınıza şeklinize, büyüklüğüne ve renk ile ilgili sıkıntı olup olmadığına bağlı değişmektedir. Hekiminiz sizi muayene ettikten sonra ameliyatın tipine karar verir.

1. Ameliyatı Türü: Dudak kenarlarının kullanılıp tekrardan yanlara dikilmesi ve orta kısmın çıkarılması şeklinde yapılan kama çeşididir. Bu daha çok renk değişikliği olmayan ve dudak kenarları kendisini rahatsız etmeyen hastalarda kullanılan bir tekniktir. Dudaklar geniş ve büyük ise ve yeterli miktarda aşağıya kenar yapabilecek kısımlar varsa tercih edilebilen bir ameliyat şeklidir. Bu tür operasyonda sizin dudak yapınız nasılsa zaten o bölge kenar kısma yamanıp, orta kısım çıkarılır, dokuya yapışan kendi dokunuz olduğu için herhangi bir ize rastlanmayacaktır.

Üç ila dört hafta olmak kaydıyla dikiş izleri iyileşene kadar sabretmenizi öneriyorum. Süreç bazen iki ila üç aya kadar uzayabiliyor. Bu operasyon tipindeki en önemli sıkıntı o yamanın kenar kısma dikildikten sonra bölgenin yamayı kabul etmemesi ve ekstra sallanan bir kulak olarak kalabilmesi. Bu yapılan bir hata dan ya da hekim hatasından ya da operasyonla alakalı sıkıntılı bir durumdan kaynaklı değildir vücudunuzun bu yanmayı kabul etmemesine bağlıdır. İkinci bir operasyon gerekebilir ve operasyonda bu kulak şeklindeki sarkan dudak tekrardan bir küçük müdahele ile dudaklara dikilir.

2. Ameliyatı Türü: Dudakların fazla alanları, büyük kısımları kesilerek istenilen büyüklüğe ve şekle getirildikten sonra tekrardan kesilen alanın dikilmesi şeklinde olur. Bu dikim iki şekilde olabilir ya tek tek dikiş atılarak ya da iplik kesilmeden sürekli cilt altından gidilerek.

Tek tek dikiş atılması özellikle damarların yüzeyden geçtiği durumlarda ve çok kanaması olan ve kanamayı durdurmayı amaçlayan durumlarda tercih edilir. Bu durumun en önemli sıkıntısı ise testere dişi şeklinde bir dudak yapısı 5-6 hafta devam edebilir. Hatta bazen bu görüntü üç ila altı ay devam edebilir, Çok nadir vakalarda testere görüntüsü birkaç yerde süreklilik arz edebilir. Eğer diğer türlü bir dikim yapılırsa bu zaten dudağın kenar kısmına denk geleceği için ve kıvrım kısmını oluşturacağı için gözle görülen bir dikiş izi olmayacaktır.

Labioplasti Operasyonu Sonrası Dikiş İzi İhtimali Çok Nadirdir!

Labioplasti operasyonu sonrasında dikiş izi kalma ihtimali çok nadirdir. Labioplasti operasyonu yapılan bölge kanlanması çok fazla olması ve kendini çabucak tamir edebilmesinden kaynaklıdır. Sonuç itibari ile eğer dikiş iziniz varsa bu sizin birazda kendi vücut yapınız ve vücudunuzun tepkisidir.

Genel olarak tecrübeli bir hekimin yapacağı labioplasti sonrası dikiş işi kalmaz. Hatta doku tam olarak iyileştikten sonra labioplasti ameliyatı geçirdiğiniz, siz söylemedikçe jinekologlar tarafından dahi anlaşılmayacaktır.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396