Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Labioplasti Klitorise Zarar Verir Mi?

Labioplasti Klitorise Zarar Verir Mi?

Labioplasti Ameliyatı Klitorise Zarar Verir Mi?

Cinsel yaşantımız için genital bölgemiz vücudumuzun en önemli yeri ve zevk alma, tatmin ve sevinç duygularımızın uyandırıldığı en mahrem bölgemizdir.

Genelde kadınlar cinsel birliktelik dışında genital bölgenin görünmesini pek istemezler. Sadece hayatındaki aşk ve sevgi besledikleri insana müsaade ederler. Kadın cinsel ilişki esnasında vajina bölgesinin görüntüsünün güzel olmasını isterler bu durumda haliyle kadında oldukça özgüven duygusu oluşturur.

Labioplasti, genital dudakların normalden daha büyük, sarkık, koyu renkli veya kırışık olmaları sebebiyle estetik cerrahi prensiplerine uygun şekilde küçültülmesi, simetrik ve güzel görünüme kavuşturulması için yapılan bir genital estetik ameliyatı diyebiliriz. Dış genital alanda üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklara da “labium majus” adı verilir ve buranın estetiği de labioplasti olarak adlandırılır. Yalnız, dış dudak estetiği, iç dudak estetiğine göre çok daha nadir yapılmaktadır. Bu nedenle, labioplasti denilince genelde iç dudak estetiği operasyonu akla gelir.

Labioplasti dediğimiz iç dudak estetik operasyonunda daha iyi sonuç elde edebilmek adına bu işlemin büyük bir beceri ve titizlik ile yapılması ve alanında bu konuda tecrübeli bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu operasyon sırasında uygulanan yanlış bir teknik dolayısıyla labiumlarda his kaybına yol açabilmekte ve bu his kaybı bazen de klitoriste de oluşabilmektedir.

Labioplastide Hangi Teknik Uygulanmalıdır?

Labioplasti için farklı yöntemler bulunmaktadır. Hekiminiz dokunun nereden ve nasıl kesileceğini, hangi doku süturu ile nasıl dikileceğini bilmelidir. Çünkü bu tür labioplasti operasyonlarında dokunun fazla kesilmesi ya da dokunuz dikilirken yanlış bir sütur atılması sonucunda labiumlarda his kaybı oluşabilmektedir.

Yine aynı zamanda klitoriste de his kaybı yaşanabilmektedir. Bu sebeple, alanında deneyimli ve tecrübeli doktorunuzun yapacağı bu tür operasyonlar sizin için daha güvenli olacaktır. Böylelikle eşler arasında cinsel birliktelikler daha tatminkar ve daha haz dolu bir durum olarak ortaya çıkacaktır.

En Çok Uygulanan Labioplasti Operasyonu Teknikleri

  • Parsiyel rezeksiyon (kısmi çıkartılma),
  • V plasti,
  • Lazer ile labioplasti,
  • Wedge (kama) çıkartma,
  • Deepitelizasyon,
  • Z plasti,
  • Süperior pedikül rekonstrüksiyonu ile beraber inferior wedge rezeksiyonu,
  • Star (yıldız) labioplasti.
  • Yukarıda verilen tekniklerden en çok kullanılan ve tercih edilenleri parsiyel rezeksiyon ve V plasti tekniği diyebiliriz.

Labioplasti Ameliyatı Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Labioplasti operasyonlarında kızlık zarına asla zarar verilmez. Çünkü, genital bölgenin anatomisini incelediğimizde dış dudaklar, iç dudakların üzerini örtmektedir. Bu durumun labioplasti operasyonları ile ilgisi yoktur.

Labioplasti Ameliyatların Riskleri?

Labioplasti Ameliyatları genelde emin ellerde yapıldığı müddetçe oldukça başarılı operasyonlardır. Ancak, bu tür operasyonlar başarılı ve tecrübeli bir doktorun elinden çıkmadığı sürece dokuların asimetrik olması kadınlarda hayal kırıklığına ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu problemlere sebebiyet vermemek adına doğru doktoru seçmeniz bu tür operasyonlarda çok önemli olmaktadır.

Labioplasti operasyonları sırasında kadında ortaya çıkabilecek ender de olsa kompikasyonlar oluşabilmektedir. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi bu tür operasyonlarda da kanama ve enfeksiyon riski oluşabilmektedir. Ancak, deneyim sahibi doktorlar tarafından yapıldığında, labioplasti ameliyatlarının riskleri ve komplikasyonların görülme olasılığı oldukça az olmakta ve hasta memnuniyet düzeyi de bir o kadar artmaktadır.

Klitoris Üstü Deri Fazlalıklarının Alınması (Klitoral Hudoplasti)

Genelde labioplasti operasyonları ile birlikte eş zamanlı olarak klitorisin üstündeki doku fazlalıkları da alınabilmektedir. Bu düzeltici ameliyatlara klitoral hudoplasti adı verilmektedir. Eğer ki, bu ameliyatda bu katlantılar alınmazsa görüntü olarak penis görünümü oluşabilmektedir. Ancak, labioplasti operasyonlarında çoğu kişi acaba hudoplasti uygulanırken his kaybı yaşar mıyım diye endişelerini dile getirmektedirler.

Özellikle labioplasti operasyonları deneyimli bir hekim tarafından yapıldığında, iç dudak estetiği operasyonu sonrasında his kaybının tam aksine, cinsel ilişki sırasındaki his ve cinsel haz oldukça artmakta ve kişide psikolojik olarak oldukça öz güven oluşturmaktadır.

Özetleyecek olursak; labioplasti operasyonlarının cinsel yaşantınız, fiziksel, hijyenik ve tıbbi yönden bir çok faydası vardır.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353