Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kürtajdan Sonra Kanama

Kürtajdan Sonra Kanama

Kürtaj sağlıksız ve istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak için yapılan tıbbi bir müdahaledir. Her kadın kürtaj sonrasında kısa süreli de olsa, bir kanama ve ağrı yaşayabilir. Ancak, bu durum kadınların en çok korktuğu bir süreç olup, bu durumun korkulacak düzeyde olmadığı hastaya muhakkak kürtaj işleminden önce bildirilmelidir.

Kürtajdan Sonra Kanama

Kürtajdan sonra kanama ilk 7 günde damla damla olabilir. Eğer bu kanamalar genellikle siyah, koyu renkte, bazen parçalı, pıhtılı bir şekilde ve fazla miktarda olursa bu gayet normaldir ve sizi endişelendirecek bir durum söz konusu değildir. Çünkü kürtajdan sonra kanamanın bir miktar olması beklenen bir sonuçtur. Adet kanamaları gibi lekelenme tarzında görülebilmektedir. Yine, kanama ile birlikte, az miktarda da olsa 1-2 gün süren kasıklarda adet sancısına benzer ağrılar oluşabilir. Bu belirtilerinde hepsi normaldir. Ama yine de, böyle durumlarda doktorunuza başvurarak bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Ayrıca, kürtajdan sonra kanamalar durmuyor aksine çoğalıyor, azalma olmuyorsa, ateşiniz 38 derecenin üzerindeyse ve karın ağrılarınız oluyorsa, mutlaka en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Çünkü, aşırı kanamanın nedeni olarak rahmin içinde kalan parçalardan kaynaklı olabileceği, yapılan ultrason muayenesinde anlaşılmaktadır. Küçük bir operasyonla kalan parçalar temizlenir ve kanama önlem altına alınabilir. Tabi ki,  bu durum herkeste kanama olacak diye bir kanı oluşturmasın. Çünkü, bazı hastalarda kürtajdan sonra ilk günden itibaren kanama görülmeyebilir. Bu da gayet normaldir ve 3 ila 6 hafta sonrasına adet kanamanız başlamaktadır. Halen 40 gün geçtiği halde adet olmuyorsanız, zaman kaybetmeden kürtajı yapan doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Kürtajdan sonra kanamanın durdurulması açısından hiçbir şekilde ilaca gerek yoktur. Zamanla bu kanamalar kendiliğinden geçer ve endişelenmenize gerektirecek bir durum değildir. Kürtaj işlemi muhakkak alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından, hijyenik şartlarda yapılması gereken bir müdahaledir.

Güncelleme Tarihi: 18.02.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353