Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kocamın Ailesi

Kocamın Ailesi

Soru: Evliliğimiz, eşimin ailesi nedeniyle bitme noktasına geldi. Hayatımızın ortasında bitiyorlar her fırsatta. Tatile gitmeye kalksak ‘dünya para, yazık değil mi?’, akşam dışarı çıksak ‘kocan evde dinlenmek ister kızım’, evimizde misafir ağırlasak “haftaya dayınları alın oğlum”, alışveriş yapsam “kızım kendine köşeye atıversen birikir”, market alışverişine çıksak “oraya değil de şuraya gidin, aynı şey”… İşin saçma kısmı parayı onların değil bizim kazanıyor olmamız ve bize hiçbir zaman, evlenirken dahil destek olmamış olmaları. Tabi ben bu durumdan rahatsız oldukça eşim ‘haklısın ama dinlemiyoruz ki onları, duymazdan gel boşver’ dedi dedi ve sonunda birbirimize girdik. Çünkü benim için sorun; saygı. Eşim bana görme diyeceğine ailesine ‘bizim işimize karışmayın’ demeli. Bunu demiyorsa duruş sergilemiyor demektir. Ve daha fazla kabullenemiyorum bu pasifliği. Dinlemediğimizi gördükleri halde sürekli her şeye bir yorumları varsa artık uyarmak gerekir. Beni de saymıyorlar çünkü, kocamla ayrı bir hayatım olduğunu kabul etmiyorlar. Nasıl davranmalıyım?

Cevap: Erkek aileleri, toplumsal alışkanlıklarımız ve geleneklerimiz nedeniyle, oğullarının yeni bir aile kurduğunu daha farklı algılıyor. Bunu “aileye katılmak” olarak görüyorlar. Kızlarını evlendirdiklerindeyse ‘aileden çıktı, başka aileye gitti’. Ama maalesef çoğu zaman, kızlarına yapılmasından hoşlanmadıkları şeyleri gelinlerine yapıyorlar. Olansa en çok oğullarına oluyor, çünkü arada kalıyorlar. Eşiniz de arada kalıyor. Bir yanda anne ve babası, bir yanda hayat arkadaşı. Elbette çok iyi anlaşmanızı ve herhangi birinizden dolayı diğerine mahcup olmamayı dilerler. O yüzden onu anlamaya çalışın. Çünkü bizden önceki nesiller huylarından da kolayca vazgeçmiyorlar. ‘Karışma’ dese de çok şey değişmez, çünkü muhtemelen onlar karıştıklarını düşünmüyorlar. Siz haklısınız ve yetişkin insanlara, yeni bir aileye müdahale önemli bir hata. Ama bazen bazı uyarılar ipleri koparmaktan başka şeye yaramaz. Eşiniz de bundan korkuyor.

Sessiz kalmamalı, ama bunu yaparken şöyle bir strateji geliştirmeyi önerebilirim; her zaman her yorumlarında sesini yükseltmeden ‘biz karar verdik’ ya da ‘biz konuşur karar veririz’ desin. Daima aynı cevabı almak mesajı almayı da yumuşak zeminde sağlayabilir. Sakın eşinizden bu nedenle vazgeçmeyin. Tatile markete karışmalarına benzemez bu, hayatınızı değiştirmelerine izin verirsiniz, vermeyin. Ne de olsa söyledikleri ve istedikleri gibi yaşamıyor ve bunu da saklamıyorsunuz. Duruş budur, kavga gürültü değil.

 

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353