Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kızlık zarının yırtıldığı nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının yırtıldığı nasıl anlaşılır?

Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık olarak 1-2 cm içerisinde bulunur ve soğan zarı inceliğinde bir deri olup, ortasında adet kanının akması için bir delik bulunmaktadır. Çocukluktan itibaren, kızlık zarının kalın olan yapısı, ergenlikte yumuşak ve esnek olabilmektedir. Genelde, kızlık zarı ilk cinsel ilişki sırasında bozulmakta ve birkaç yerden yırtılabilmektedir. Kişi kızlık zarı yırtıldığında, hiç acı hissetmeyebilir. Tabi bu durum, kızlık zarlarının yapısal farklılığına, kalın veya ince olmasına ya da ağrı eşiğine göre, kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmektedir. Adet dönemindeki kanamalar gibi, yoğun ya da birkaç damla kanda oluşabilir. Özellikle, esnek olan kızlık zarlarında kanama oluşmaz ve sadece doğum esnasında yırtılma oluşur.

Kızlık zarının yırtıldığı nasıl anlaşılır?

Gerçek manada, cinsel ilişki olmadan sürtünme yoluyla, mastürbasyon esnasında vajinaya parmak sokmak, ciddi bir kaza veya travma sonucunda, ya da sert bir cismin vajinaya girmesi ile kızlık zarı zarar görebilmektedir. Kızlık zarları çok çeşitli olduğundan, kızlık zarının bozulup bozulmadığı ancak bir jinekolog tarafından, muayene edilerek anlaşılabilir. Herhangi bir şekilde, bir kadın kendi zarını göremez veya dışarıdan birisi bakarak anlayamaz. Hatta kendi başımıza ayna karşısında kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını görme ve anlama imkânımızda yoktur.

Genel olarak, toplumumuzda önemsenen bir durum olan kızlık zarının nasıl yırtıldığını bilmek mümkün değildir. Sadece konusunda uzman bir doktor tarafından, jinekolojik muayenede tespit edilebilmektedir. Muayene çok kısa süreli olup, kişiye acı vermeyen ağrısız bir kontrol yöntemidir. Sonuç itibariyle, herhangi bir nedenle bekaretinizi kaybettiyseniz bunu çok ta sorun etmeyin, çünkü kızlık zarınızda yırtılma mevcut ise, hymenoplasti diye adlandırdığımız cerrahi işlemle, bu konuda uzman ve deneyimli bir hekim tarafından, lokal anestezi altında, 20 dakika süren ağrı ve acı hissetmeden tamiratı mümkün olabilmektedir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396