Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kızlık Zarı Kanı Nasıldır?

Kızlık Zarı Kanı Nasıldır?

Kızlık Zarı Kanı

Kızlık zarı kanaması bazı toplumlarda bekaretin bozulduğunu gösteren bir işaret olarak görülür. Artık günümüzde kızlık zarının cinsel ilişki dışında birçok sebeple bozulduğu bilinmektedir. Kızlık zarı kanaması herkeste farklı olabilmektedir.

Kızlık zarı kanı ilk cinsel ilişki esnasında çok az miktarda veya damla damla şeklinde gelmektedir. Genelde kadınların bir kısmında kanama gelmekte bazılarında ise kanama olmamaktadır. Çiftlerin ilk gece cinsel ilişkide yoğun kanama beklentisi stresi arttırmakta ve endişe yaratmaktadır. Yoğun stres cinsel ilişki dinamiğini bozar, erkeklerde ereksiyon yetersizliği ve erken boşalma oluşmasına sebep olabilmektedir.

Kızlık zarı kanama miktarı erkeğin penisin büyüklüğü, penisin sertliği ve vajinaya giriş açısı da etkilidir. Toplumumuzda ilk gece yaşanan ilişkide kanama beklentisi kadın ve erkek için stres yaratabilir. Bazı yanlış inanışlar eşler arasında karmaşık bir sorun halini alabilmektedir.

Kızlık Zarı Şekilleri ve Çeşitleri?

  • Septalı Hymen: Kızlık zarına ait bir doku parçası ile kızlık zarının ortasındaki boşluk ikiye ayrılır ve cinsel ilişkiye izin vermez operasyon gerektirir.
  • İmperfore Hymen: Kızlık zarının yapısı ve ortasındaki delik insandan insana farklılık göstermekte olup, bazı kadınlarda bulunmayabilir.
  • Annüler Hymen: En sık rastlanılan kızlık zarı türüdür ve tam ortasındaki delik yuvarlak şekildedir.
  • Kresentrik Hymen: Kızlık zarı şekli yarım ay şeklinde olup, üst kısmındaki zar daha ince ve bu hymen cinsel ilişki ile bozulmamaktadır.
  • Kribriform Hymen: Kızlık zarının ortasında kalbura benzemekte ve birden fazla delik mevcuttur. Bu tür hymende cinsel ilişkiye izin vermeyeceği için operasyon gerektirmektedir.
  • İmperfore Hymen: Kızlık zarı vajinanın girişini tamamen kapatacak şekilde ve ortasında boşluk yoktur. Yine operasyon gerektiren bu hymen türünde de adet kanaması sırasında kan dışarı atılamayacağı için birikir ve oldukça sancılı bir durumdur.
  • Mikroperfore Hymen: Kızlık zarının ortasındaki delik çok küçük olmaktadır.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Renktir?

Kızlık zarı kanı insandan insana değişkenlik göstermekte ve farklı yoğunlukta olmaktadır. İlk gece ilişki esnasında ortaya çıkan kanın rengi de değişebilmektedir. Genelde açık pembe veya kırmızı renkte olmaktadır. Yalnız, kalın kızlık zarı olan kadında kan rengi daha koyu olabilmektedir. Bazılarında ise hymenin türü nedeniyle kan içeride hapsolmakta, cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan kan pıhtı bir şekilde gelir ve koyu renkte olmaktadır.

İlk Gecede Kanama Olmazsa Ne Olur?

Kızlık kanaması kişilerin hymenin yapısına bağlı olarak farklı şekillerde olabilmektedir. Ancak kadınların bazılarında kızlık zarları esnek olur ve yırtılmayabilir. Bu sebeple ilk gecede yırtılmayan kızlık zarında kanda gelmez.

İlk ilişki sonrası gelen kan her ne kadar bekaret göstergesi olsa da, cinsel ilişkide bulunmamış bir kadın hymenin yapısı nedeniyle ilk gece kanamayla karşılaşmayabilir. Bu durumu yaşayan kişilerin muhakkak bir jinekolog tarafından muayene edilmesi ve kızlık zarının yapısı ile ilgili kişiye bilgi verilmesi gerekir.

Toplumumuzda ilk gecede yaşanan ilişki sonrasında kanın gelmemesi birçok evliliğin başlamadan bittiğini de göstermektedir. Bunun için kişilerin evlilik öncesi kızlık zarına zarar vermeden muayenelerini yaptırması bu aşamada çok önemli olmaktadır.

Kızlık Zarı Kanamasının Fazla Olması Nedendir?

Kızlık zarı kanının fazla olmasının nedenleri arasında ilk cinsel ilişki esnasında vajinal duvarı yırtılabilir ve böyle bir durumda kanamayı durdurmak için vajinal tampon uygulaması veya cerrahi onarım gerektirebilir. Ayrıca, vajinal duvar yırtığı olmadan da fazla kızlık zarı kanaması görülebilmektedir. Kızlık zarının kalın ve damarların yoğun olmasından dolayı kanama miktarı da fazla olabilmektedir.

Kızlık Zarı Kanaması Ağrılı mı Olur?

Kızlık zarı kanaması ilk cinsel ilişki esnasında vajina bölgesinde yeterli ıslanma sağlanır ise ağrı oluşmaz. Kadın bozulduğunu dahi hissetmez. Bazı kadınlarda ise, hafif sızlama şeklinde bir ağrı ve sancılar görülebilir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bir enfeksiyon, iltihap veya vajinal duvarda yırtık oluştuğunun işareti olabilmektedir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396