Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kızlık zarı esner mi?

Kızlık zarı esner mi?

Vajen esneyebilen ve uzayabilen bir yapıda olup, vajen esnediğinde onun bir parçası olan kızlık zarı da esner ve açılır. Kızlık zarının ortasında var olan delik genellikle bir serçe parmağı kalınlığı kadardır. Yine bazı kadınlarda bu delik çok dar iken bazılarında geniş olabilmektedir. Ancak genellikle bir cinsel ilişki sonrasında kızlık zarı deforme olur yani yırtılır ve sonucunda kanama  görülür. Bazı kadınlarda esnek kızlık zarı adı verilen ve doğuştan gelen bir durum da söz konusu olabilmektedir. Yani bu kişilerde cinsel ilişkiye bir kez girseler hymenin ortasındaki delik genişler ve yırtılmaz. Bu durumda ilişkide kanama ağrı ve acı olmaz. Esnek olan bu zar ancak doğum esnasında yırtılabilir.

Genelde doğumdan itibaren kızlık zarı çok incedir ve esnek bir yapıda değildir. Ancak ergenlikte bazen başında bazen de belirli bir zaman sonra östrojen hormonu salgılanması ile birlikte kızlık zarı kalınlaşır, bir miktar içeri doğru gelişir ve nispeten esnek bir hal alır. Esnek kızlık zarları jinekolog tarafından yapılan muayene esnasında ortaya çıkar. Gerdek gecenizi sıkıntısız atlatmak istiyorsanız flep yöntemi dediğimiz kalıcı kızlık zarı tamirini yaptırarak kanamayı garanti altına alabilirsiniz.

Kızlık zarı farkında olmadan yırtılır mı ?

Kızlık zarı şekli, büyüklüğü ve kalınlığı kadından kadına farklılık göstermektedir. Bununla birlikte şekli ve kalınlığı gibi kızlık zarının esnekliği ve damarlanma şeklinde de farklılık olması doğaldır. Kızlık zarı genelde cinsel ilişki ile yırtılmaktadır. Bir anlık kontrolsüz hareket ya da herhangi bir gerilmede de kızlık zarı yırtılabilir. Esnek olanları hariç tabi ki, kızlık zarının esnek olduğu durumlarda yırtılma yaşanmaz, herhangi bir kanama veya ağrı olmaz ve ancak yapılan vajinal muayene sonucunda zarın esnek olduğu anlaşılabilir.

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında sürtünme, düşme, bisiklete binme, mastürbasyon, vajene herhangi bir sert cisim sokma, aşırı baskı uygulama, adetli olduğunuzda bilinçsizce kullanılan tamponlar ile, yaşanan kaza ve travmalar kızlık zarını yırtabilir. Kızlık zarının yırtıldığını gösteren en önemli belirti ise kanamadır. Bu durumda endişelerinizi yok etmek için en doğru hareket ise, konuyla ilgili tecrübeli bir kadın doğum uzmanına gidip muayene olmanızdır.

Güncelleme Tarihi: 17.02.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353