Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi genelde bekaretini kaybetmiş kadınların tekrar cinsel ilişki esnasında kanama gelmesi için yapılan bir operasyondur. En büyük endişelerden biri de yapılan kızlık zarı işlemlerinde karşı tarafın anlayıp anlamayacağıdır. Kızlık zarı dikiminin yapılıp, yapılmadığı bir jinekolog tarafından yapılan muayene esnasında bilinmektedir. Herhangi bir tahlil ve tetkik sonucunda anlaşılmamaktadır.

Kızlık zarının dikilip, dikilmediğini anlamak için, muayenenin mutlaka cinsel ilişki öncesi yapılması gerekmektedir. Cinsel ilişki yaşandıktan sonra yapılan muayenelerde ise kesinlikle bu durumun anlaşılması söz konusu bile değildir. Yani kızlık zarını diktiren kadının cinsel ilişkiye girmeden önce muayene edilmesi durumunda kızlık zarının dikilip dikilmediği anlaşılırken cinsel ilişki sonrası ise kesinlikle anlaşılamamaktadır.

Kızlık zarı nasıl bozulur?

Cinsel ilişki esnasında penis vajina temasıyla bu yapı yırtılır. Kızlık zarının özelliğine göre kanama, ağrı ve acı (kişiden kişiye değişir) görülebilir. Kızlık zarı inceyse kanama, ağrı ve acı olmaz ya da çok az olabilir. Kızlık zarının kalınlığı arttıkça ağrı ve acı doku yoğunluğu fazla olduğu için daha fazla olacaktır. Fakat bu da kesin değildir.

Bazen hiç kan gelmeyebilir. Bu 3 durumda ortaya çıkabilir. Ya önceden bir ilişki yaşanmış ve önceden kızlık zarı yırtılmıştır, ya kızlık zarı esnektir ilişkiye girilirse bile kızlık zarı kanamaz, ya da ilişkide yırtılan yerde kan damarı bulunmadığı için kanamaz.

Esas soru kızlık zarı dikildiğinde karşı tarafın anlayıp anlamayacağı?

Diyelim düğün tamiri yani geçici kızlık zarı dikimi yaptık. Biliyorsunuz bu dikim de kalan kızlık zarı parçaları dikilerek birleştirilir. Birleştirme kızlık zarının gerisinden birleştirilerek yapılır ki eğer bu geçici tamir, hakkıyla yapıldıysa dışardan bakan hiçbir göz Geçici kızlık zarı tamiri yapıldığını asla anlamaz. İlişki esnasında kızlık zarı yırtıldıktan sonra eğer ilişkiye girdiğiniz kişi sizi muayene etmek, o bölgeye bakmak, oral seks yapmak, parmakla ya da dille temas etmek isterse çok küçük ihtimalle de olsa dikilen ipliğin eline diline gelme ya da o ipliği görme ihtimali olabilir.

O yüzden yapılması gereken tek şey ilişkiye girdikten (geçici tamir yaptırdıktan sonra) partnerinize O bölgeyi inceleme şansı tanımayın. Diyelim kalıcı kızlık zarı tamiri yaptırdınız. İşlem sonrası 1-1,5 ay sonra doktorunuza kontrole gittiniz. Doktorunuz tamamdır sıkıntı yok, Artık ilişkiye girebilirsiniz dedi. Bu şu demektir. Bütün iplikler erimiş, bütün dikişler kaybolmuş, artık kimse bu işleme ait bir belirti orada göremez.

Peki Siz ilişkiye girdiniz. Endişelisiniz , Hala bir kaygınız var. Eğer gerçekten kalıcı kızlık zarı dikiminiz başarıyla yapılmış ise karşınızdaki kişinin dikim yaptırdığınızı anlaması imkansız. Bunu anlayacak olan tek kişi bir kadın doğum hekimi olabilir. İlişkiye girdiniz, kanamanız oldu kızlık zarı yırtıldıktan sonra Bir doktora gidip muayene olsanız dahi kadın doğum hekimi önceden bu işlemi geçirdiğinizi anlayamaz. Sonuç itibari ile partnerinizin sizin kızlık zarınızı diktirdiğinizi anlaması imkansızdır. Eğer başarıyla gerçekleştirilmiş bir işlem yapıldıysa.

Kızlık zarı dikimi ilişkide anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikim operasyonları iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Kalıcı (flep) ve geçici kızlık zarı. Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep yöntemiyle dikim olmakta ve iyileştikten sonra anlaşılması güçtür. Geçici kızlık zarı dikimde ise işlem yeni yapıldığı için bir kadın doğum uzmanı tarafından ancak anlaşılabilir. Bu tür işlemleri partnerinizin anlaması imkansızdır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi jinekolog tarafından gözle yapılan bir muayenedir. Kızlık zarı dışarıdan bakılınca dışarıdan görülmez. Doktorunuz kızlık zarı muayenesinde iç dudaklar çekilerek kızlık zarında zedelenme veya bozulma olup olmadığına bakılarak hymen muayenesi yapılır. Ağrısız ve zararsız bir muayene olup, endişelenmenize gerek yoktur.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama olarak 20 dakika süren bir operasyondur. İşlem lokal anestezi yada isteğe bağlı olarak genel anestezi altında yapılmaktadır. Kalıcı kızlık tamirinde zedelenmiş olan kısımları tekrar eski haline gelecek şekilde karşılıklı olarak dikmektir.

Kızlık Zarı Dikimi Doğumda Anlaşılır mı?

Hayır, anlaşılmaz çünkü daha önceden kızlık zarı dikimi yaptırdınız ve evlendiniz sonrasında hamile kaldınız diyelim, kadın doğum uzmanına gittiğinizde ve doğum esnasında bu durum anlaşılmaz. Yani ilk ilişkiden sonra hiç bozulmamış kızlık zarı ile daha önceden bozulup dikim uygulanmış kızlık zarı arasında fark bulunmaz. Korkularınız tamamen yersiz ve gereksiz olmaktadır.

Partnerim Kızlık Zarımı Diktirdiğimi Anlar Mı?

Hayır, partneriniz cinsel ilişki yaşadığınızda bu durumu anlaması pek mümkün değildir. Çünkü cinsel ilişki esnasında kanama normal bekâret kanaması şeklinde gerçekleşmektedir. Burada önemli olan nokta eğer vajinada genişleme varsa kızlık zarı dikimi ameliyatı ile eş zamanlı olarak vajina daraltma operasyonun da uygulanmasıdır.

Bu itibarla, partnerinizin veya eşinizin cinsel ilişki esnasında şüphelenmesini gerektirecek her hangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. Kızlık zarı dikimi aslında operasyona verilen isim olup kalıcı ve geçici olarak yapılmaktadır. Yani kızlık zarı dikimi işleminde kullanılan dikişler zamanla eriyip veya iyileşip attığı için bunun anlaşılması hiçbir şekilde mümkün olmamaktadır.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396