Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kızlık zarı bozulursa ne olur ?

Kızlık zarı bozulursa ne olur ?

Kızlık zarı vajen girişini iç taraftan perdeleyen bir dokudur. Ortasında bulunan ve menstürel kanamanın dışarı atılmasına yarayan açıklığın şekline göre tiplere ayrılmaktadır. Genellikle bu açıklık serçe parmağının büyüklüğü kadar genişlikte olur. Dünyanın birçok yerinde, birçok kültürde kızlık zarı yani hymen saflığın ve bekaretin simgesi olarak görülmektedir. Bu nedenle kadınlar özellikle bazı toplumlarda kızlık zarının durumunu ve varlığını çok önemsemektedir. Hatta ülkemizde yaşandığı üzere bu durum töre cinayetlerine kadar gitmektedir. Kızlık zarının bozulduğunu anlamak için uzman bir doktor tarafından yapılacak gözle muayene yeterli olmaktadır.

Kızlık Zarının Amacı

Kızlık zarının amacı, kadının genital bölgesini dış etkenlere ve vajina içinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı koruyan bir engeldir ve bu amaçla yaratılmıştır. Kızlık zarı, sosyo-kültürel olarak bazı toplumlarda cinselliğe açılan kapının kilidi ve bekâretin mührü olarak lanse edilmektedir.

Kızlık zarı’nın görevi hamilelik süresince, bebek oluşurken bebeğin iç üreme sistemini mikroplardan koruma gibi düşünülse de, ileri yaşlarda kadın adet görmeye başladıktan sonra vajina kendini koruyacak yapıya gelir ve bu durumda zarın bir görevi kalmaz. Anatomik olarak kızlık zarı herkeste farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda esnek olduğu için ilk ilişki esnasında yırtılmayabilir ve kanama olmaz. Bazı kadınlarda ise damarlanma fazla olabildiği için fazla kanama da söz konusu olmaktadır.

Kızlık Zarına Sosyokültürel Bakış

Yukarıda da belirtildiği üzere sosyo-kültürel olarak kızlık zarı doğrudan bakirelik ile ilişkilendirilmektedir. Günümüzde özellikle batı toplumlarında seks fizyolojik bir ihtiyaç olarak algılanan doğal bir aktivite olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla kızlık zarının yırtılması ya da bozulması çokta önemli algılanmamaktadır. Hatta tam aksine 20’li yaşlara geldiğinde hala bakire olarak kalmak esas sorun olarak görülmektedir.

Ancak bizim de içinde yer aldığımız doğu kültüründe bekaret çok önemli bir olgu olmaktadır. Evlilik öncesi bekaretin kaybedilmesi aile için tamamen bir utanç kaynağı olarak kabul edilir. Evlilik dışı cinsel ilişki yaşayan kadınlar “kötü kadın yada basit kadın” statüsüne sokulmakta ve öncelikle ailesi tarafından dışlanmaktadır. Hatta bu durum töre cinayetine kadar varmaktadır.

Kızlık Zarı Bozulursa Ne Olur?

Peki kızlık zarı kazara veya bir ilişki sonucu bozulursa ne olur, ne yapılmalıdır?

Kızlık Zarının kaza ile yırtılması durumda öncelikle çok endişelenmemek ve üzülmemek gerekiyor. Sakin kalmakta yarar var. Kızlık zarının kazara bozulması çok yaygın olmasa da görülen bir durumdur. Bir süreliğine herhangi bir tampon kullanılmaması uygun olacaktır. Eğer bir cinsel birliktelik neticesi yırtıldı ise yukarıda belirtildiği gibi üzülmemek ve sakin kalmakta yarar vardır.

Her iki durumda da unutmamak gerekir ki artık kızlık zarının tamiri ya da başka deyiş ile kızlık zarının dikimi yapılabilmektedir. Böyle bir durumda tecrübeli bir kadın doğum uzmanına başvurmak ve bu işlem ile ilgili bilgi almak en doğru yoldur. Çünkü birkaç farklı yöntemden oluşan kızlık zarı dikiminin ihtiyaçlarınıza göre belirlenmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 17.02.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353