Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kızlık zarı bozma nasıl olur?

Kızlık zarı bozma nasıl olur?

Kızlık zarı, tıp dilindeki ismiyle "Hymen" vajinada oluşan son derece hassas, kolay yırtılabilen ve bozulunca da, kendiliğinden iyileşmeyen bir mukoza tabakasıdır. Çeşitli şekillerde olabilen bu doku vajinanın girişinden yaklaşık 1,5 cm içeride ve hilal şeklindedir. Ortasında adet kanının akmasını sağlayan açık bir delik vardır. Kızlık zarı vajinayı enfeksiyonlardan ve yabancı cisimlerin girmesinden korumak amacıyla, bir bariyer görevi gördüğü bilinmektedir. Kültürümüzde ve diğer toplumlarda bekâretin simgesi olarak adlandırılır.

Kızlık zarı bozma nasıl olur ?

Kızlık zarının yapısı, esnek oluşu ve kalınlığı her kadında farklılık gösterebilir. Kızlık zarı bozulduğunda anatomik yapısından dolayı esneyip genişleyebilir. Gerçek manada, cinsel ilişki yaşayanlar, vajinaya gelen sert bir darbe ya da yabancı bir cismin girmesi sırasında kızlık zarında bozma oluşabilir. Mastürbasyon esnasında, kızlık zarının bozulması mümkün değildir. Kızlık zarının yapısına göre, ağrı ve kanama miktarı da değişkenlik gösterebilir. Kızlık zarı bozulduğunda, birkaç damla kırmızı, bazen de pembe renkte kan gelebilir ve sonrasında bu kanamalar kendiliğinden durmaktadır. Bu aşamada, kızlık zarının bozulmuş olma ihtimali ise, oldukça yüksektir. Kızlık zarı bozma sırasında kısa süreli ağrı ve bozulan dokular sebebiyle, uzun süreli kanamalar oluşabilir. Yoğun kanamalar yaşandığında, kanamanın durdurulması açısından muhakkak cerrahi bir müdahale şarttır.

Ayrıca, ilk cinsel ilişki esnasında kızlık zarı bozma ve kanama oluşmaz ise, bu durum kızlık zarının yapısal özelliği ile ilgili olabilir. Esnek olan kızlık zarları ancak doğum sırasında yırtılabilmektedir. Bu yüzden, esnek olup olmadığını bir jinekologa giderek öğrenebilir ve bilgi alabilirsiniz. Kişiler kendi kendine bakarak bunu göremezler. En yaygın tedavi yöntemi kızlık zarının dikilmesidir. Kızlık zarı dikimi özel olup, kimseye bilgi verilmez ve uygun şekilde, deneyimli ellerde yapıldığı takdirde, başarı oranı oldukça yüksektir.

Güncelleme Tarihi: 17.02.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353