Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

İnsanın tabiatında bulunan cinsel heyecan çok karmaşık duygulardır. Tıpkı gurur, utanç ve suçluluk gibi.. Bir kişinin bilinçli ve bilinçsiz olarak cinsel heyecanını bir kişiye odaklaması sonucu, bu heyecan cinsel isteğe dönüşmektedir. Yani cinsel istek, belirli bir kişi ile cinsellik yaşama isteği, haz ve zevk almaktır. Tıpkı yemek, içmek gibi.. Doyurucu cinsel ilişki için kişinin mizacı ve iç dünyasıyla ilgili psikolojik etkenler, bedensel durumla ilgili biyolojik etmenler, bizi kuşatan ve içinde yaşadığımız çevresel ve kültürel etkenler belirleyici rol oynamaktadır. Yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen, cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması cinsel isteksizlik olarak belirtilmekte hatta bu durum halk arasında dacinsel soğukluk olarak adlandırılmaktadır. 

Kadınlar kültürümüzde kabul gören bazı yanlış düşüncelerden dolayı yani gelenek-görenek, örf, adet, ahlaki ve dini kurallar çerçevesinde cinsel dürtülerini baskılamak zorunda bırakılmıştır.Toplumda erkek çocuklarının pipilerini göstermeleri sakıncalı görülmezken, kız çocuklarının cinsel organlarını saklamaları gerektiği yönünde hep uyarılmıştır. Cinsellik erkeklerin güç göstergesi olarak kabul görmektedir. Yetiştirilme tarzı, erkekleri cinsel eylemi başlatması gereken kişi konumuna sokarken,kadını ise, erkeğin cinsel isteklerine karşılık vermekle görevli kişi olarak belirlemiştir.

Kadınlarla erkeklerdeki cinsel istek farklılığının nedeni hormonal özelliklerdir. Erkeklerde testesteron erkeklik hormonu vardır ve cinsel isteği uyarır. Erkeklerde salgılan bu testesteronhormonu yüksek olduğu için kadınlara göre, cinsel isteği daha fazla olmaktadır. Kadınlarda ise, testesteron ve yumurtlama döneminde yükselen östrojen hormonu cinsel isteği uyarmaktadır. Cinsel isteksizlik, kadınlarda erkeklerden daha fazladır. Yapılan araştırmalarda, cinsel isteksizlik kadınlarda en çok görülen cinsel işlev bozukluğudur. Her 10 kadından 4’ünün hayatının bir döneminde cinsel isteksizlik yaşadığı tespit edilmiş olup, bu oranlar yaşa bağlı olarak da artmaktadır.

Sebepleri arasında;

 • Toplum baskısı
 • Cinsellik hakkında yanlış inançlar
 • Evde veya işte yaşanan sorunlar
 • Eş veya partnerle yaşanan duygusal ya da ilişkisel problemler
 • İlişki sırasında canının acıyacağı korkusu
 • Hamile kalma korkusu
 • Aşırı stres, depresyon, kişilik bozukluklar
 • Geçmişte yaşadığı taciz, tecavüz ve cinsel istismarlar
 • Evlilik sorunları (Özellikle eşe karşı gizli öfke, kırgınlık, dargınlıklar, aldatılma)
 • Genel sağlık sorunları
 • Dini inanışlar
 • İlaçların yan etkileri
 • Doğum sonrası ilk aylar
 • Fiziksel olarak kendini çekici bulmama, bedeninden memnuniyetsizlik
 • Menopoz
 • Hormonal bozukluklar

Cinsel ilişkinin sıklığının ve niteliğinin düşük olması gibi nedenler cinsel isteksizlikte büyük rol oynamaktadır.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Öncelikli olarak bu tedavide sebep olan faktörün ortaya çıkarılması ile mümkün olmaktadır. Kadın cinsel istek duymadan bunu görev olarak yaşarsa acı verebilir ve cinsel istek daha da azalır. Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi için jinekolojik muayene şarttır. Bu muayene ile cinsel arzunun etkilenebileceği organik nedenler araştırılmalıdır. Cinsel ilişkide ağrıya neden olabilecek sorunlar, kronik rahatsızlıklar, nörolojik sorunlar, kullanılan ilaçlar vs. değerlendirilmelidir. 

Eşlerden birinde cinsel isteksizlik varsa, istek düzeyini arttırmaya çalışmak gerekir. Ya da eşlerden birinde aşırı cinsel isteklilik varsa, dengeyi sağlamak açısından bu istek ve talepleri azaltmak gerekebilir. Bu sebeple, tedaviye çift olarak başlanmalıdır. Evliliklerde zaman geçtikçe rutin ve görev haline gelen cinsellik kadında isteksizlik yaratabilmektedir. Erkek kadını cinsel obje gibi görmemeli ona duygusal olarak yaklaşmalı ve sevdiğini her defasında göstermelidir. Özellikle iş hayatında ve ev hayatında ki sorunları düşünmeyip cinselliğe ve eşine odaklanmalıdır. Monoton geçen bir hayat erkek ve kadında cinsel isteği azaltabilmektedir. Cinsel uyarıyı arttırmak için eşiniz ya da partnerinizle birlikte, film seyretmek, farklı ortamlarda cinselliği yaşamak, güzel ve bakımlı olmak,duygusal sözler ve eşinize yapacağınız sürprizlerle cinsel uyarı artmaktadır.

Herhangi bir organik hastalık saptanmadığı takdirde, cinsel isteksizliğin sebebi psikolojiktir ve çiftlerin bu aşamadan sonra psikolojik destek yardımı alması gerekmektedir. Cinsel sorunların tedavisinde isteksizliğin nedenine göre cinsel terapiler uygulanmalıdır. Tedavinin asıl amacı eşler arasında bir uyum oluşturulması ve aralarındaki bozulan iletişimin yeniden düzenlenmesi ile cinsel sorunu körükleyen bilinçaltında yatan nedenlerin tespiti açısından önemlidir. Cinsel terapi cinsel işlev bozuklukları konusunda eğitim almış cinsel terapist, psikiyatristve psikologlarca yapılmalıdır. Yeni bir bakış açısı kazandırılan cinsellikte, terapistin tecrübesi ve danışanın motivasyonu ile birlikte sorunlar çözülmeye çalışılır. Bir sonraki aşamada ise, kişinin bedenini tanıması için davranışsal terapi uygulanır. Eğer kadının partneri ile ilgili sertleşme, erken boşalma gibi problemler varsa, bunlar da eş zamanlı olarak tedavi edilmelidir.Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi, çiftin tedavi motivasyonu, terapist ile işbirliği ve partnerin destek düzeyine bağlı olmak kaydıyla 6 ila 10 seansta çözülebilmektedir.

Cinsel İsteksizlikte Bilinmeyenler

 • Yapılan araştırma sonuçlarına göre seks; stres, yorgunluk ve baş ağrısıyla savaşır ve bu sayede bünyeyi de rahatlatır. Yani Sex İyileştirir!
 • Bazı kadınların kendiliğinden cinselliğe ilgileri yoktur fakat partnerinin yaklaşımına fizyolojik bile olsa yanıt verir, yaniuyarılır ve orgazm olurlar.
 • Kadınlarda aşk cinsel isteği artıran önemli bir etkendir.
 • Cinsel isteksizlik,  kadının kısır olması demek değildir. Çünkü kadınlar hiç cinsel birleşme yapmadan da hamile kalabilirler.
 • Kadınların nerdeyse büyük çoğunluğu cinsel isteksizliklerinin gerçek sebebini kocalarının beceriksizliğinde ararlar. Oysa ki,çoğu kez durumdan erkek kadar, hatta ondan daha çok kadın sorumludur.
 • Cinsel isteksizlik genellikle çiftler arasındaki sorunları yansıtmaktadır.— Genel manada kadınlar, yeterli bedensel ve ruhsal uyarmalarla hazırlandıkları takdirde, cinsel ilişki esnasında zevk ve hazalabilirler.
Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353