Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kadın, hikâyeydi, hikâyeyse kadın.

Kadın, hikâyeydi, hikâyeyse kadın.

Yüreğimin bağışıklık sistemi çok gelişti yıllar içinde. Bebek ölümleri gördüm, anne ölümleri gördüm, engeller gördüm, hastalıklar gördüm, dağılan aileler, mağdur kadınlar, çaresiz erkekler gördüm. Mesleki hayatımın başlangıcına dek, yalnızca filmlerde olacağını düşündüğüm şeyleri hayatın ta içinde, burnumun ta dibinde gördüm.

Elimi uzatmam gerekti, kötü haberler vermem gerekti, teselli etmem gerekti… Sarsıldım. Bütün profesyonelliğime rağmen duygularımın amatörlüğünü korudum, sevdim. Her insanın hikâyesini hissettim, çözümlere empatiyle ulaştım. Bazen yapılabilecek hiçbir şey olmadı, hiçbir şey yapmadım. An’ın bir doğrusu vardı, o doğruyu yaşadım. Herkesin kendince haklı olduğu oldu, herkese hakkını teslim ettim. Kavgaların gürültü- lerin ortasında kaldım, nefreti törpüleme gayretiyle yoruldum.

Karşımdaki insandı, hep zorlandım. Beni, dirençli tutan insana dair kaygımdı. Dünya, yalnızca olumlu duyguların etrafında dönmüyor, ben insan için en çok kaygılandım.

Yaş, cinsiyet, sosyal sınıf ayırt etmeksizin birbirinden şaşırtıcı umulmadık hikâyelerle geldiklerinde karşıma, onlara hep ‘yalnız olmadıklarını’ anlattım. Kusurları olduğunu, hatalar yaptıklarını, şanssız doğduklarını biliyorlardı, ama yalnız olmadıklarını unutmuşlardı, hatırlattım. ‘Günahsız olan ilk taşı atsın’ derseniz kimse ölmez. İnsanlığı bu kurtardı.

Herkes birbirini anlamadı belki ama insanlığı yine de bu kurtardı. Gökçen Erdoğan 238 239 Gizli Kapaklı Şeyler Alıkoyulup sevgilisi ve arkadaşları tarafından sayamadığı kadar çok defa tecavüze uğramış bir kadın, ‘Nakit param yok, ama arabamı verebilirim, o sizin olsun, siz beni iyi edin’ diye ağladığında iyi olmanın ne demek olduğunu sorguladım.

Kocası tarafından grup sekse zorlandığı ve boşandığında gidecek bir yeri olmadığı için ‘bana öğretin n’olur’ diye yalvaran kadını dinlediğimde öğrenmenin ne demek olduğunu sorguladım. Sevdiği insanla evlenmek üzereyken eski birlikteliğinde yırtılan zarını diktirmek için eski sevgilisine sığınan genç kadınları görünce sığınmanın ne demek olduğunu sorguladım. Son derece normal bir aile yaşantısı varken, sürekli başkalarıyla seks yapmak istediği için utancından bileklerini kesmiş bir kadınla tanışınca utancın ne olduğunu sorguladım.

Kocası, erken boşaldığı için kendisini döven ve işkence eden, ‘erkekliğini bozmak’la suçlanan ve zamanla kendini suçlayan o kadını görünce kendini suçlamanın ne olduğunu sorguladım. Bu kadınlarla ben hayatı sorguladım. Bunlar ve binlercesi, daima başka başka anlamlara geldiler. Kadın, her metrekaresinde başkaydı dünyanın ve aynıydı her şeye rağmen. Güzel ülkemin köylerinde de büyük şehirlerin rezidanslarında da hikâyeleri vardı kadınların. Kadınların, hep hikâyeleri vardı. Kadın, hikâyeydi, hikâyeyse kadın.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396