Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

İnsanların çoğu iyidir, yeter ki sen onları bir gün gör.

İnsanların çoğu iyidir, yeter ki sen onları bir gün gör.

Kitap seçimlerim, asla belli bir eksende olmuyor. Çeşitlenmeye ve kendim tenkit etmeye gayret ediyorum.  Fakat çok önemli bulduğum bir kriterim var; çocuklarıma mutlaka okutmak istediģim kitaplar. İşte onlar çok değerliler. Bülbülü Öldürmek de bu muhteşem listede yer alıyor. Hem yetişkinlere hem çocuklara hitap etme ustalıģını göstermiş bu insani kitaptan size de bahsetmek isterim. Belki bilmeyenleriniz vardır. 

Amerikalı yazar Harper Lee ki kendisini kısa süre önce kaybettik, Bülbülü Öldürmek'i yazmaya 1956’da başladı ve 1960'da yayımlanan kitap 1961’de Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Bülbülü Öldürmek, 1962 yılında filme uyarlandı ve 3 Oscar ödülü kazandi. Siyahileri konu edinen ilk film olması da onu ayrı bir yere taşıyor elbette. Zaten çocuklarımız için önemini de buradan alıyor. Insan esitligini ve hosgoruyu, bunlarin gerekliligini isleme tarzina tek kelimeyle bayildim. Ve kitabi birden fazla kez okuyarak kendi insan yanlarimi da uyardım, cocuk yanlarimi da elbet. Sebebini soyleyecegim.

Scout adinda kucuk bir kiz cocugunun gozunden anlatilan olaylar,benim icin bir cocugun anlatiminin bu denli dogal yansitilabildigi mucizevi bir eseri meydana getiriyor. Abisi Jem ve avukat olan babası Atticus Finch ile yaşayan Scout, arkadaslari,dadisi, kasabada gizemli hikayeler yukleyerek bir hayalet gibi gordukleri ama oyuna da donusturdukleri komsulari Boo Radley ve kasabanin diger sakinleriyle basit bir yasam surmekte. Ta ki babasi bir siyahinin savunmasini ustlenene kadar. Kasabadakilerin hosgoruden ve insanliktan uzak tavirlari, tehditleri ve cikislariyla hayatlari alt ust olan Scout, her seye oyle cocuk bakiyor ve oyle cocuk gozuyle yorumluyor ki sacmaladiginda bile ona sarilip isin dogrusunu anlatasiniz geliyor.  Atticus, hakkın, esitligin, adaletin, sevginin, agirbasliligin, kararliligin ve hosgorunun simgesi adeta. Cocuklarina, bir siyahiyi savunmanin onemini  ve iyi insan olmanin yollarini usanmadan anlatiyor kitap boyunca. Bir gun Jem’e şöyle diyor: ”Arka bahçedeki tenekeleri vurmanızı yeğlerim, ama kuşların peşine de düşeceğinizi biliyorum. İstediğiniz kadar saksağan vurun ama unutmayın ki bülbülü öldürmek günahtır. Bülbüller yalnızca müzik üretirler. Bizi eğlendirmek için bahçeleri yağmalamazlar, yalnızca şarkı söylerler hem de yüreklerini paralayana dek.” Burada bulbullerin kimler oldugunu soylememe gerek yok sanirim. Tum korkulari, sacmaliklari, gulunc yanlari,safligi ve ofkesiyle Scout, her seyi dogru ya da yanlis ama mutlaka  bir cocuk olarak yorumluyor ve kitap, ilk sayfadan itibaren, bu yonuyle sizi ele geciriyor. Bana gore yetiskinler de cocuklar da ayni lezzeti alir ve 'iyilik' kavrami uzerine dusunmeye baslarlar. Biliyoruz ki bu epey gerekli.

Güncelleme Tarihi: 30.05.2018
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353