Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

İlk Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal olarak ilk cinsel ilişki ‘nin tarafları iki kişi olduğu için hem kadına hem de erkeğe büyük bir görev düşmektedir. Öncelikle bu ilk cinsel ilişki her daim hatırlanır. İlk ilişkinin iyi bir deneyim olabilmesi için korkuyu azaltması, çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önerilir. Şartlar buna uygun olmalıdır. Aceleye getirilmemeli, mümkünse önceden konuşulmalı, hangi durumlardan, hangi pozisyonlardan hoşlanıldığı, süresi ve dokunma şekilleri, korunma olup olmayacağı önceden konuşulmalıdır.

İlk cinsel ilişki de ne yapılmalı?

Hem kadının hem erkeğin ki, özellikle kadın duygusal olduğu için ilk cinsel ilişki ‘ye hazır olması ve kendini rahat hissetmesi gerekmektedir. Önemli olan eşlerin birbirine karşı güven duymalarıdır. Bu ilk ilişki önemlidir, ilk deneyim olduğu için ve bölgeye baskı olacağından, kısa süreli bir ağrı ve çok hafif kanamalı olabilir. Fakat kadın kendini rahat bıraktığında, erkek ise yumuşak, narin ve hoşgörülü davrandığında ağrısız bir deneyim gerçekleştirilebilir. Önemli olan erkeğin biraz sabırlı davranması ve özellikle ilk cinsel ilişkide ön sevişmeyi uzun tutması önemlidir. Vajina iç dokusunun yeterince ıslanması ve kadının buna hazırlanması beraberliği kolaylaştırır. Böylelikle penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. Bunun yapılamayacağı düşünülürse de ilk ilişkide lubricant dediğimiz kayganlaştırıcı jeller eczanelerden alınıp özellikle ilişki öncesi genital bölgeye uygulanabilir.

Eğer gebe kalmak istenmiyorsa da mutlaka kadın ya da erkeğin ilk cinsel ilişki de bize bir şey olmaz mantığını bir tarafa bırakıp korunmak unutulmamalıdır. Korunma yöntemleri bir hekim tarafından mutlaka muayene esnasında size önerilir. Dikkat edilmesi gereken, cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353