Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Her Zamankinden

Her Zamankinden

“Her zamankinden.” Çok sevdiğim bir cümle. İnsana, bir yerlerde tanındığını, yer edinebildiğini, bir rutini sürdürebildiğini hatırlatıyor. Bir tür aidiyet cümlesi. Bir fincan kahve için, bir kadeh içki için, saç rengi ya da kesimi için, bir tabak yemek için, bir külah dondurma hatta iç çamaşırı için. Peki ya cinsellik? Onda her zaman her zamankinden almak iyi bir fikir mi? Cinsel yaşamda rutin, iyi mi kötü mü dersiniz? Yanıtlıyorum; hem iyi hem kötü. 

Her konuda olduğu gibi cinsellikte de insanın bir rutini olması, ne istediğini bildiği anlamına gelir. Yani belirli bir zevk düzeyine ulaşmış ve onda tutunmuş olduğunu anlayabiliriz. Ayrıca en kötü durumda bile yapabileceği bir şey, yakalanmış bir standart var demektir. Yani rutin, sıkıcılık demek değildir. Rutin, düzenin bir parçasıdır. Cinsellikte rutinin sıkıcılaşması, onun dışına hiçbir şekilde çıkılmaması ve hatta buna karşı olunmasıyla gerçekleşir. En yorgun akşamlarda bile partnerinize “her zamankinden” demeniz, alışılageldik bir sevişme ve neredeyse garantili haz demektir. Sakıncalı olansa buna alışıp bunun dışındaki tüm teklifleri reddetmek ve merak duygusunu, yenilik isteğini kaybetmektir.

Rutinin dışına çıkmak, heyecan verici olacaktır ve onun heyecan düzeyini artıran şey rutinin dinginliğini delip geçmesidir. 

Cinsellikte neler rutin olabilir? Pozisyonlar mesela. Partnerinizin ve sizin ortak biçimde hoşlandığınız ve her zaman tercih ettiğiniz pozisyon, rutininizdir. Ya da sevişme öncesi, esnası ve sonrası alışkanlıklarınız. Bir kadeh içmek, mum yakmak ya da birlikte duş almak gibi. Bunların düzenli biçimde yapılması, hazdan çalmaz ve cinsel yaşamınızı olumsuz etkilemez. Hatta ve hatta tıpkı bir mekanda sipariş vermek gibi, tanındığını, bilindiğini, ait olduğunu bile hissettirir. 

Cinsellikte rutinin dışına çıkma konusunda katı olursanız, yeni bir mekana, pozisyona, giysiye, sözcüklere, kokuya ya da tavra kapalı olursanız, külliyen reddeder ve diretirseniz, hatta utancınız sizi her geçen gün daha da ele geçiriyor olursa, kendinizi sınırlarınızın dışına çıkmış ve tehlikelere açık hissederseniz, yenilikler partnerinizi yabancılamanıza neden olursa, kaygı duyduğunuzu hissederseniz bilin ki rutininiz sizi ele geçirmiştir. Sizi ele geçiren rutin, faydalı olamaz, aksine zararını görürsünüz. 

Cinsel yaşamınızda her şeyin aynılaştığını ve alıştığınız şeylerden sıkıldığınızı fark ettiğiniz anda küçük ama çarpıcı dokunuşlar yapmanız düşündüğünüzden çok daha etkili olur. Birlikte farklı bir yere gitmek, erotik bir film izlemek, küçük bir ses kaydı, yeni ve sürprizli bir iç çamaşırı bile kapıları açar, sonra siz her gün başka bir parçanızla içeri girer ve kendi sınırlarınızdan çıkarsınız. Yeter ki “her zamankinden” demeyi leyhinize kullanın ve yeni lezzetlere de açık olun. Sıklıkla ve zevkle yaptığınız şeylerin arasına değişiklikler katmak, hem rutininizi özlemenizi hem de farklı hissetmenizi ve heyecan duymanızı sağlar. 

Hem erkekler yıllardır her gün aynı pilavın yenmeyeceğini söyleyerek cevizler, fındıklar kırmıyorlar mı? Değişiklik ihtiyacı da aidiyet ve düzen ihtiyacı kadar elzemdir. Hayatınızdaki hiçbir şey sizi ele geçirmesin, rutininize hükmedin ve cinsel yaşamınız renklensin.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396