Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Her vajinal akıntı kokulu mudur?

Her vajinal akıntı kokulu mudur?

Vajinal akıntılar,günlük yaşantımızda koşuşturmaların arasında oluşan ıslaklık ile birlikte en olmadık yerlerde sizi rahatsız edebilmekte. sosyal ve cinsel hayatlarımızı önemli ölçüde etkilemektedir. Bunların en başında yenilen bazı baharatlı yiyecekler, kötü hijyen koşulları, sentetik iç çamaşırları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, adet dönemi yaklaştıkça ya da yumurtlama dönemlerinde, idrar kaçırmada yaşanan sorunlar ve vajinada uzamış kıllarda terleme ile birlikte kötü kokulara sebebiyet verebilmektedir. Bütün bunların dışında vajinal enfeksiyonlar özellikle bakteriyal enfeksiyonlar bu bölgenin kötü kokması, rengi ve kötü akıntılarının olması sizi ciddi şekilde rahatsız etse de, aslında bazende korkulacak bir durum oluşturmaz. Çünkü tam aksine güzel şeylerin habercisi bile olabilmektedir. Hamile kalmak isteyen bir kadının yumurtlama döneminde olduğunu işaret etmesi gibi mesela.

Aslında vajinal akıntıların, rengi beyaz veya grimsi,sarımsı,yeşilimsi veya et suyu gibi pembemsi veya kanlı olursa,kötü kokuya,tahrişe,yanma ve kaşıntıya sebebiyet veriyorsa önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Her kadın anormal vajinal akıntısı olduğunu fark ettiğinde, durum daha ciddi sonuçlara sebebiyet vermeden biran önce bir sağlık kuruluşuna başvurup jinekolojik muayenelerini ve gerekirse tahlil ve tetkiklerini yaptırması şarttır.

Vajinal akıntıları sıralamak gerekirse

Vajinal kandidiazis: Üreme çağında kadınlarda, en çok gördüğümüz akıntı nedenlerinin başında mantar enfeksiyonları arasındadır.Kandida etkeni, vajende diğer mikroplarla birlikte bir denge içinde yaşar. Genellikle, vajinadaki asitlik ortamının değiştiği durumda, mantarlar çoğalarak rahatsız edici akıntı oluştururlar. Beyaz, yoğunlaştığında süt kesiği veya yoğurt kıvamında, kokusuz, akşama doğru artan kaşıntı şeklinde yakınma yapan, idrar yaparken hafif bir yanma oluşturan, cinsel beraberlikte vajen girişindeki kuruluğa bağlı acımaya sebep olan bir akıntıdır. Dış genital organlar, kaşıntıya bağlı olarak kızarıp tahriş olabilir.

Tedavisi ağızdan alınan haplarla veya vajinaya uygulanan fitillerle ve bu bölgeye sürülen pomadlarla tedavi edilebilir. Özellikle mantarı yoğun olan kadınların 3 ila 5 gün arasında cinsel birliktelik önerilmez.

Bakterial vajinozis; En sık raslanan gri, köpüklü ve balık gibi kokan vajinal akıntıdır. Vajende bulunan iyi huylu anaerob mikroplar kokulu akıntının en büyük sebebidir.Bu akıntı vajinanın içinde ve dışında ciddi derecede kaşıntıya neden olur. Kadınların yaklaşık olarak %40’ında görülür. Özellikle hamilelikte erken doğum riskini arttıran faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda muhakkak doktora gidilmeli ve vereceği antibiyotik ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu hastalık esnasında cinsel ilişkiden uzak durulmalı ya da gerekli doğumla ilgili tedbirleri alınmalıdır. Bu tür akıntıların sebebi olan enfeksiyonu geçiren kadınların kişisel hijyen ve bakımlarına dikkat etmeleri, bunun yanı sıra pamuklu iç çamaşırları tercih etmeleri ve sürekli kuru tutmaları gerekmektedir.

Trikomonas; Kokulu genital akıntıların en çok karşılaşılan, cinsel yollarla bulaşan,yeşil, gri ve köpüklü bir akıntı türüdür.Bazen sadece hafif bir koku olabilir. Muayene esnasında vajende enfeksiyon bulgusu ve rahim ağzında çilek görünümü şeklinde kızarıklık olmaktadır. Kadınların %15-20’sinde karşımıza çıkmaktadır. Yeşilimsi akıntılar zaman zaman vajinal enfeksiyonları işaret etse de çoğu zaman yenilen gıdalardan ya da alınan takviye vitaminlerden de kaynaklanabilmektedir.Akıntı kötü kokulu, yeşilimtırak bir renkteyse ve beraberinde kaşıntı veya idrar esnasında yanma hissi oluşmuşsa muhtemelen trikomonas veya bel soğukluğu adında tıbbi tedavi gerektiren hastalıklar yaşanıyor demektir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir doktora başvurarak özellikle pap smear tahlili yaptırması ve beraberinde de eş tedavisi önerilmelidir.

Yumurta akı kıvamında; Kadınlarda en çok görülen ve çoğu zaman normal olarak kabul edilenhafif yapışkan, renksiz ve kokusuzdur. Bu akıntılar yumurtlama ve hamilelik döneminde ve cinsel uyarılma esnasında oluşmaktadır.

Süt beyazı ve krem kıvamında; Özellikle kadınlarda adet gününden bir hafta ya da bir kaç gün önce görülen bu akıntılar, bir tür vajinal yağlanma olarak da kabul edilmektedir. Bu sayede vajinal dokular sağlıklı kalırken, ilişki esnasında kadının acı hissini de ortadan kaldırmaktadır.Beraberinde pıhtılar ve koku olmadığı müddetçe endişe edilecek bir durum yoktur.

Kırmızı ve kahverengi kıvamında; Bu tür akıntılar kadınlarda adet dönemi akıntısı anlamına gelir ve çoğunlukla normaldir. Adet döneminin başlangıcından itibaren kan rengi parlak, akışkan ve parçalı oluyorken son günlerde kahverengi lekelenmelere dönüşür ve en sonunda tamamen kesilir. Yalnız kanama uzun süre devam ediyorsa bunun sebebibir enfeksiyon olabilir. Polip, gebelik ve dış gebelik esnasında beklenmedik kanamalar çoğunlukla ciddiye alınmalı ve zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Tedavi: Vajinada kötü kokunun önüne geçebilmemiz için öncelikli olarak temizliğe dikkat etmeliyiz. Pamuklu iç çamaşırları giyilmeli ve cildin hava alması sağlanmalıdır. Bol su tüketmek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayacağı için iyi gelir. Kafein ve şekerli içeceklerden uzak durmalıyız. Evde sağlıklı bir şekilde mayalanan yoğurt tüm vücudun doğal pH dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. Her gün düzenli olarak 1-2 kase ev yoğurdu tüketen kadınlarda terleri de, vajinaları da kötü kokmaz. Aynı zamanda yoğurt, vajinanın kurumasını ve kaşınmasını da önlemektedir. Yine uzmanlar tarafından önerilen sarımsak her sabah aç karnına yendiği takdirde kötü kokuların giderilmesi açısından önemlidir. Diğer taraftan, beyaz sirkeden faydalanmak da mümkündür. 1 çay bardağı ılık suyun içine 2 yemek kaşığı beyaz sirke katıp bir parça pamuk ile bu karışıma batırarak vajinayı silmekvajina kokusunu giderebilmektedir. Ancak bu yöntemin ne kadar sağlıklı olacağı konusunda görüş ayrılıkları da bulunmaktadır.

Sonuç olarak; Vajinal akıntı tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabileceği için bu tür problemleri olan kadınların, tedavisi oldukça basit olan jinekolik muayene, vajinal bölgeden alınacak olan tahlil (pap-smear) ve uygun ilaç tedavisiyle birlikte bu akıntıve kötü kokulardan kurtulabilirler.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353