Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Kliniğimiz diyetisyenlerinden Neslihan Aktepe’nin Hürriyet Aile de yazdığı yazı dizisinde BM Dünya Sağlık Örgütünce, obez çocuk sayısında artış olduğu, hatta durum böyle devam ederse 2025 yılında dünya genelinde 70 milyon obez ya da fazla kilolu çocuk olabileceği bildirilmiştir.

Bu rakamlardan Türkiye’de maalesef ki nasibini almaktadır. Rakamlar bu kadar kötüye giderken hep birlikte obezite den korunmak için önlemler almamız gerekmektedir.
İlk önlem ise gelecek nesillerimiz çocuklarımız ile ilgili olmalıdır.

YEDİĞİNİZ İÇTİĞİNİZ HER ŞEY BEBEĞİNİZİN BESLENME ALIŞKANLIĞINI ETKİLİYOR...

Sevgili çocuklarımız için sağlıklı yaşamın temeli anne karnın da başlamaktadır.

Bu nedenle sevgili anne adaylarının gebelik sürecini çok iyi yönetmeleri gereklidir. Obez anne ve babanın çocuklarının da obez olma ihtimali %80’dir. Gebelikte sizin yediğiniz ve içtiğiniz her şey çocuğunuzun ilerde beslenme alışkanlığını belirlemektedir.

GEBELİK BOYUNCA 9-12 KİLO ALIMI NORMAL...

Gebelik boyunca anne adayına, normalde 9-12 kilo alınması önerilir. Gebeliğin başında zayıf olan anneler biraz daha fazla, yani 15-17 kilo kadar alabilirler. Gebeliğin başında aşırı kilolu olan anne adaylarına ise 7-8 kilodan fazla almamaları tavsiye edilir.

SAĞLIKLI BİR GEBELİK SÜRECİ GEÇİREBİLMEK İÇİN;

Gebelikte aşırı kilo almamak için altın kural, iki kişilik yemek yeme hakkı olmadığını daima hatırlamaktır. Fazla kilo artışı, doğumda anne ve bebek için olası riskleri arttırabilir.

Obezite ve diyabet arasında tehlikeli bir ilişki bulunmaktadır. Gebeler de fazla kilo gebelik diyabeti dediğimiz gestasyonel diyabeti ortaya çıkartabilir. Kilo diyabeti, diyabet ise obeziteyi tetikler. Aşırı kilo alımı gebelerde yüksek tansiyon riskini arttırabilir. Aşırı kilo alımı gebelerde varisleri arttırabilir. Gebelerde günlük alınması gereken kalori miktarı, yaş, fiziksel aktivite durumu, gebeliğin başlangıcındaki ağırlık, besin depolarının yeterlilik derecesi gibi birçok etmene bağlı olarak ayarlanmalıdır.

Gebelerin 5 temel besin grubunu (et grubu, süt grubu, ekmek grubu, sebze ve meyve grubu, yağ grubu) her gün yeterli ve dengeli bir şekilde almaları gereklidir.Günlük besin gereksinimlerimizi duruma göre 5 veya 6 öğüne paylaştırmak kan şekeri dengesini koruyarak gebelik diyabetinin önüne geçebilir.

Gebeler paketli ve sağlıklı koşullarda üretilen besinleri tüketmelidirler. Kilo artışını dengeleyebilmek ve kalsiyum alımını karşılayabilmek için, her gün 2-3 bardak yağı azaltılmış süt, yoğurt, kefir tüketmek önemlidir.

Gebeliğe başlamadan önce kilolarınızı vermeniz bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Gebeliğe kilolu olarak başlayanlar çok yağlı ve şekerli besinleri tüketmemeye özen göstermelidirler. Günlük 2,5-3 lt su tüketilmelidir. Her gün 7-8 saatlik uyku hem annenin, hem de bebeğin bedenini dinlendirecektir. Gebeler her gün düzenli olarak yürüyüş ve/veya yüzmeyi yaşam biçimi haline getirmelidirler.

♦ ♦ ♦
GEBELİKTE BESLENME
♦ ♦ ♦
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396