Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Hamileler Ev işlerine Dikkat!

Hamileler Ev işlerine Dikkat!

Gebelik hayatımızın en güzel ve en heyecanlı deneyimlerinden biridir. Hamilelik döneminde hem anne adayları hem de bebekler için oldukça hassas bir dönem yaşandığından, anne adaylarının davranışları, yaşadıkları hem fiziksel hem de ruhsal durumlarını haliyle etkileyebilir.

Temizlik Yaparken Nelere Dikkat edilmeli

Doğuma kadar ki bu süreç içerisinde, pek çok anne adayı için dikkat edilmesi gerekenlerin başında; kimyasal temizlik maddeleri gelmektedir. Bu durum bebekler için riskli bir ortam yarattığından, eldiven ve maske kullanarak kimyasalların annenin bedenine alınmasına engel olabiliriz. Ayrıca, kimyasal temizlik maddelerinin havaya da buharlaşma yoluyla karışması sebebiyle, bulunduğunuz ortamın doğru bir şekilde havalandırılması gerekmektedir.

Yine bu döneminde annenin kan şekerinin düşmesi, tansiyonun düşmesi veya çıkması gibi durumlarda fiziksel anlamda ters hareketlerin yapılmamasına özen göstermeliyiz. Böyle bir durumda gebe dengesini kaybeder ve bayılabilir. Anne adayları bilhassa ev işleri konusunda özellikle de çok fazla efor sarfettiren, ağır eşyaları kaldırmamalıdır. Çünkü sonrasında erken sancılara sebep olup bebeğin kaybı ile sonuçlanabilir. Baba adaylarının ya da bir başka kişinin üstlenmesi daha doğru olacaktır.

Diğer taraftan evinizde ev hayvanları besliyorsanız, dışkılarını temizleme aşamasında da çok dikkatli olmalısınız. Özellikle kedi dışkılarında bulunan parazitler ten teması ile annenin karnındaki bebeğe geçebiliyor ve ona zarar verebiliyorlar.

Sonuç Olarak

Diyorum ki, hassas, narin, nazenin ve kibar kadın olmaya gebelikte de devam…

Unutmayın ki bu 9 aylık süreçte, evin temizliği değil, annenin ve bebeğin sağlıklı bir şekilde hamilelik dönemini atlatması önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353