Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Göğüste Süt Birikmesi

Göğüste Süt Birikmesi

Anne sütü, gebelik sonrası her yeni doğan bebeğin ilk 6 aylık dönemlerinde tek başına büyüme ve gelişmesine yetecek oranda besin öğelerini taşıyan en uygun besin olup, hem anneler için hem de bebeklerin sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bu nedenle, bebeğinizi mutlaka en az 6 ay süreyle emzirmenizde yarar vardır. Çünkü bebeğinizi memeden ayırdığınız zamanlarda göğsünüzde oluşan süt birikmeleri size sıkıntı yaratabilir.

Göğüste Süt Birikmesi Olduğunda

Göğüste süt birikmesi olduğu zamanlarda muhakkak bebeğinizi sık aralıklarla emzirmeniz gerekmektedir. Eğer ki, bebeğiniz memenizi almakta zorluk çekiyorsa bu durumda muhakkak meme pompaları ile göğüs sağılarak boşaltılmalıdır. Ağrınız çok fazla olursa ağrı kesicilerle takviye edilmelidir. Bu durum süt kanallarınızın tam olarak boşaltılmadığı ile ilgilidir. Memenizde hiçbir zaman sütünüz bitmez, çünkü bebeğiniz emdikçe beyne uyarı yollar, tekrar süt üretir. 20 dakika arayla her iki göğsünüzü emzirmenizde fayda vardır. Özellikle, süt birikmesi olmaması için daima sütün yoğun olduğu göğsünüzden başlayarak emzirmeye devam edebilirsiniz. Her emzirme anında göğsünüzün iyice boşalmasına dikkat ederek, farklı pozisyonlarda bebeğinizi emzirebilirsiniz. Bu arada ağrı ve dolgunluk olan memenize sıcak kompresler uygulayabilirsiniz ve halen bu durum devam ediyorsa, soğuk kompres uygulayın.

Diğer taraftan, süt kanalları tıkandığında, meme dokusu iltihabi ve bunun sonucunda enfeksiyon oluşabilir. Yani göğsünüzde süt birikmesi sonucunda göğüsler şişer, ağrı ve ateş yapabilir. Bu durumun bebeğinizi emzirme açısından her hangi bir sakıncası yoktur. Genelde de, bebeğinizin göğsünüzü emmemesi ve uzun süre emzirmemeniz bu tür problemlere yol açabilmektedir. Yine, göğüslerde biriken sütü boşaltmak meme apsesi olmaması için çok önemlidir. Bebeğiniz anne sütü aldıkça göğsünüzün boşalıp, yumuşaması gerekir. Emzirme döneminde göğüsleriniz halen gergin ve sıkıysa bu durum memenin hala süt dolu olduğu, bebeğinizin yeterli miktarda emmediği anlamına gelir. Bu yüzden, göğsünüzün ucunu koyu renk kısmıyla beraber ağzının içine alıp almadığını mutlaka kontrol edin. Sadece meme ucunu alıyorsa süt pompası yardımıyla süt birikmesi oluşmaması için göğsünüzü boşaltabilirsiniz.  Halen, göğüslerinizdeki şişlik ve kızarıklık varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353