Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Genital Plastik ve Kozmetik Cerrahisi

Genital Plastik ve Kozmetik Cerrahisi

CA, ABD den Michael P. Goodman Davis genital estetik operasyonlar hakkında çok güzel bir denetim yapmıştır ve bunları Kadın Genital Plastik ve Kozmetik Cerrahisi adı altında bir kitapta toplamıştır. Ben de Türkiye de Genital Estetik ile ilgili ilk kitap olarak bunun editörlüğünü yapma şansına sahip oldum.

Bu kitabın Kadınların çeşitli nedenlerle vulva ve/veya vajinalarının değiştirilmesini isteme fırsatı vardır. Ofiste benim gibi hekimler kozmetik ve benlik saygısının gerekçeleri ile fonksiyonel şikayetleri duyarlar. Vulva ile ilgili olarak “flep” veya “fil kulağı” ya da labia majoranın ötesinde diğer çıkıntıların görünümünün verdiği sıkıntı öz bilinç tanga tipi iç çamaşırlarının veya mayoların sınırlarından hipertrofik labianın potansiyel belirginliğinin veya kaymasının verdiği sıkıntı web sayfalarına, bloglara ve ofis yorumlarına konu olmaktadır.

Spor, cinsel ve diğer faliyetlerden rahatsızlık (“tahriş”); sıkı giyimden rahasızlık; cinsel yakınlık için labianın “yeniden düzenlenme” gerekliliği ve hijyenik zorluklar ofiste duyulan fonksiyonel şikayetlerden daha baskındır. Bol labia majora “sarkık” olarak tarif edilir veya hasta “deve toynağı” görünümünden korkmaktadır.

Vajinal sıkılaştırma prosedürü soran kadınlarda cinsel sorunlar pelvik taban şikayetlerine baskındır. Bu kadınlar “geniş/düz vajina algısı” (Şili’den Jack Pardo S. ve ABD’den Adam Ostrzenski tarafından popüler hale getirilmiş bir terim) ile birlikte sürtünmede sekonder azalma, daha az duyum, orgazma ulaşmada daha zorluk ve bazen aynı zamanda genital bölgenin görsel görünümünden hoşnutsuzluk tarif ederler. Boyut küçültme labia minoraplasti ve/veya majoraplasti, klitoris operasyonları, vajinoplasti (VP),halk arasında “vajinal gençleştirme” (VRJ) kadınların giderek yaygınlaşan kozmetik genital cerrahi prosedürleri olup, hem basında hem de araştırmacılar ve editörler tarafından incelemeye tabi tutulmuştur. Başka bir genital plastik prosedür olan himenoplasti (HP) genellikle dini ve kültürel nedenlerle uygulanmakla birlikte bazen kişinin cinsel partneri için “hediye” olarak talep edilir.

Öncelikle elektif konfor için spesifik olarak tasarlanmış plastik ve kozmetik prosedürlere odaklanılmakta, öz saygı ve cinsellik nedenleri, prosedürlerin kendileri, gerekçeleri ve riskleri, bugün için sonuçlarla ilgili bilinenler, etik hususlar ve psikososyal hususlar artık bizler tarafından ele alınmaktadır. Spesifik anatomik düzenlemeler ve bu prosedürlerin oluşturduğu psikoseksüel sonuçların yanı sıra cerrahlar için uygun ve yeterli cerrahi ve cinsel tıp eğitiminin önemi vurgulanmalidir.

Jinekolojik, plastik ve rekonstüktif ve plastik cerrahların, kadın bedeninin kritik öneme sahip bu alanın görünümü ve fonksiyonu konusunda kadının konsantrasyonun ve endişesinin yoğunluğuna, kadının açıkladığı hedefleri karşılamak üzere tasarlanan baskın olarak cerrahi yöntemlerin mevcudiyetine ve potansiyel tuzaklarına aşina kılmak umulmaktadır.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396