Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Genital Liken Planus

Genital Liken Planus

Genital Liken Planus Nedir?

Liken planus, bağışıklık sistemi tarafından tetiklenen, deri yüzeyini ve mukozaları (ağız ve genital),nadiren de olsa tırnakları ve saçlı deriyi etkileyen kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Liken planus hastalığının nedeni kesin olarak bilinmese de viral enfeksiyonlar, alerjenler, stres ve zayıf bağışıklık sistemi nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bazen de liken planus otoimmün bozukluklarla birlikte ortaya çıkar. Rahatsız edici olsa da, çoğu durumda liken planus ciddi bir durum değildir. Kalıtsal bir hastalık olmadığı gibi bulaşıcı da değildir. Yalnız, durumun ciddi ve acı verici olabileceği nadir görülen bazı durumlar da vardır. Bu durum semptomları azaltmak için topikal ve oral ilaçlar ile veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılarak tedavi yapılır. Liken planus hastalığına maruz kalan kişilerin, genital bölgelerinde de belirtiler gözlemlenebilir. Genital bölgede oluştuğunda, yara biçiminde olabilmekte ve yapılan araştırmalar hastalığının kadınlarda daha fazla olduğunu göstermiştir.

Liken Planus Belirtileri

Liken planusun belirti ve semptomları etkilenen bölgelere göre değişiklik gösterir. Tipik belirti ve bulguları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ciltte yuvarlak kırmızı, mor ve düz tepeli sivilcelere benzer bir görünüm.
 • Yakından bakıldığında pullu bir görünüm.
 • Hastalığın şiddetine bağlı olarak kaşıntı yoğunluğu.
 • En çok kol bilekleri, iç bilek ve ayak bileklerinde meydana gelir.
 • Hastalık, tırnakları ve kafa derisini olumsuz etkiler.
 • Kızarıklık, tahriş ve saç dökülmesine neden olabilir.
 • Tırnaklarda oluştuğunda, tırnak hasarı ve kaybı.
 • Ağızda dantel şeklinde beyaz lekeler oluştuğunda, ülsere neden olabilir ve yemek yemeği zorlaştırır.
 • Kadınlarda en sık vajinada oluşur. Vajina ve vulva içerisinde kırmızı parlak lekeler ve yaralar görülür. Bunun nedeni ise cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kimyasal ürünlerdir.

Liken Planus Nedenleri

Liken planus hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın bağışıklık sisteminin hatalı bir fonksiyonu sonucu geliştiği düşünülmektedir. Liken planus bulaşıcı değildir ve herhangi bir yaşta herhangi bir kişide ortaya çıkabilir. Ancak bazı insanların durumu geliştirme olasılığını artıran bazı faktörler vardır. Liken planusun cilt şekli erkeklerde ve kadınlarda eşit olarak görülmektedir. Ancak kadınların oral formda olma ihtimalinin iki katıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde çok nadir görülür. Orta yaşlı insanlarda en yaygın olanıdır. Liken planus, kesin ve tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Hastalığın oluşum nedenleri kişilere göre farklılık gösterse de en çok rastlanılan nedenleri şunlardır:

 • Stres, liken planus hastalığına sebep olan ilk ve en etkili nedendir diyebiliriz. İş durumu stresli olan ve yaşam mücadelesi içerisinde olan yaş gruplarının bu rahatsızlığa daha fazla maruz kaldığı bilinmektedir.
 • Hepatit B, hepatit C, karaciğer hastalıkları, primer biliyer siroz ve diyabet, liken planusa neden olan hastalıklardır. Bu hastalıkların semptomları, planus hastalığını tetikler ve şiddetini de arttırabilir.
 • Liken planus hastalığının bir diğer tetikleyicisi ise ilaç kullanımıdır. Tansiyon ilaçları, antibiyotikler, antimalaryal ilaçlar ve nonsteroid antienflamutuar ilaçlarının, planus hastalığını tetiklediği bilinmektedir.

Liken Planus Tedavisi

Liken planus hastalığı ve tedavisi insandan insana değişebilmektedir. Genital bölgede çok sık rastlanmayan bu hastalık ağrılı olmakta ve yara şekline dönüşebilmektedir. Bu durum hastaya ilişki esnasında acı verir. Kadınların vajinasında görülme olasılığı oldukça yüksektir. Hastalığın tedavisi yaklaşık olarak 18 ay sürebilmektedir. Bununla birlikte, liken planus tedavisinde kişiye özel yöntemler uygulanabilir. Belirtiler rahatsız edici boyutta ve şiddetli ise, doktorunuz ilaç yazabilir. Kesin ve net bir tedavi için mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir. Hastanın tedavisinde, özellikle şekerden, alkolden, aşırı tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması, mikroplardan uzak durulması, hepatit gibi karaciğeri direk etkileyen hastalıklara karşı dikkatli olunması bu aşamada önemli olmaktadır. Hasta bilinçli ve dikkatli olursa bu durum hastalığı açısından tedavi sürecini büyük oranda etkilemektedir. Ayrıca, haftalar veya aylar içerisinde temizlenen hafif liken planus vakaları için herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.

Genelde reçete edilen ilaçlar şunlardır:

 • A vitamini ile ilgili olan ve topikal olarak veya ağızdan alınan retinoidler.
 • Kortikosteroidler iltihabı azaltır ve topikal, oral veya enjeksiyon şeklinde verilebilir.
 • Antihistaminikler iltihaplanmayı azaltır ve kızarıklığınız bir alerjen tarafından tetiklendiğinde özellikle yararlı olabilir.
 • Nonsteroidal kremler topikal olarak uygulanır ve bağışıklık sisteminizi baskılayabilir ve döküntüleri gidermeye yardımcı olabilir.
 • Işık tedavisi, liken planusu ultraviyole ışıkla tedavi eder.

Liken planus hastalığının şiddetini azaltmak için ev tipi ilaçlar ve bitkisel yöntemler tedavi olarak kullanılabilmektedir. Önemli olan, bitkisel yöntemlerin doktorunuz tarafından onaylanmasıdır. Uygulanan yanlış bitkisel yöntemler, kalıcı hasarlara ya da hastalığın yayılmasına neden olabilmektedir. Bitkisel tedaviler, özellikle rahatsızlığın verdiği kaşıntıyı azaltmaya yardımcıdır. Bunun yanında sigara ve alkol tüketmemek, domates, kafein, cips, baharatlı ve asitli içeceklerden uzak durulması tedavi açısından önemlidir. Ayrıca, evde yapılabilecek bitkisel çözümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Soğuk Kompres: Liken planus lezyonlarının bulunduğu bölgeye, soğuk buz torbası konularak kaşıntının rahatlatılmasına yardımcı olunabilir. İstenilen sonucu elde etmek istiyorsanız buz torbasının 5-10 dakika süresince uygulanması gerekir.

Aloe Vera Tedavisi: Aloe vera, liken planus lezyonları için oldukça faydalı bir bitkidir. Kozmetik ürünleri ve bakım kremleri içerisinde kullanılan bu bitki, doğal aloe vera jeli alınarak kızarıklıkların olduğu yere sürülmelidir. Ayrıca, sabahları aloe vera suyu tüketmek de hastalığın tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Çay Ağacı Yağı: Liken planus tedavisinde, Anti-inflamatuar özelliklere sahip olan çay ağacı yağı kullanılır. Bu lezyonları hafifletmek için çay ağacı yağı oldukça etkili olmaktadır. Yağ, su ile seyreltilir ve hastalıklı bölgeye sürülür. Bu kür günde iki kez uygulanabilir.

Zerdeçal Kürü: Liken planus tedavisinde diğer bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de zerdeçal kürü uygulamasıdır. Anti-inflamatuar etkiye sahip olan zerdeçal, su ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir ve lezyonlu bölgeye sürülür.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396