Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Genital bölgenizde renk değişikliği mi var?

Genital bölgenizde renk değişikliği mi var?

Peki bunun için ne yapmalısınız?

Perianal yani arka bölge ve vulvar yani genital bölgelerdeki hiperpigmentasyon yani renk değişikliği yaşlanma, gebelikten gelen hormonal değişiklikler, enfeksiyonlar (sifiliz),kontakt dermatit gibi tıbbi durumlar, sıkı iç çamaşırlarından kaynaklanabil mektedir, bunlara ilaveten etnik kökenli renk değişikliği de vardır.

Spesifik olarak anal ağırtmayı ilk olarak kadınlar ve eğlence endüstrisindeki yetişkin erkekler denemiştir. Yüksek çözünürlüklü (HD) TV’nin ortaya çıkması ile birlikte bu grup arasında bu tedaviye olan talep çarpıcı bir şekilde artmıştır. Çıplaklık filmlerde daha yayın bir hale geldiğinde ana akım Hollywood film yıldızları bu tedaviyi benimsemiştir. Ancak Brezilya vakslamasının kullanılmaya başlanması ile mahrem cilt ağartma daha fazla ana akım haline gelmiştir. Bir kez kıllar alındığında kadınlar hiperpigmentasyonu farkedebilmektedir.

Az parçalı iç çamaşırı kullanımı yalnızca anal alanı daha görünür kılarak kadınları perianal alanı ağartmaya teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda G-string tipi iç çamaşırı kullanımı, materyalin (genellikle naylon) cilde karşı sürtünmesine bağlı olarak perianal ve kasık alanın daha koyu bir hale gelerek kronik tahrişe yol açmasına naden olur. G-stringleri sık kullananlar daha koyu alanlara sahip olma eğilimindedir.

Azelaik asit, laktik asit, retonik asit, salisilik asit ve piruvik asit cildin rengini hafif bir şekilde açar ve cildin alt tabakalarınaki “koyulaşmadan” sorumlu enzim olan tirosinazın aktivitesini azaltır. C vitamini, ayı üzümü ekstresi, meyan kökü ekstresi ve dut ekstresi gibi rahatlatıcı antioksidan ajanlar cildi korurken aynı zamanda rengini açan hafif nemlendirici bir tedavi sağlar ama bunlar mutlaka bir hekim tavsiyesiyle kullanılması gereken maddelerdir.

Mikrodermabrazyon ciltten ölü cilt hücrelerinin en dış tabakasını hafif bir şekilde kaldırmak amacıyla arındırma için mekanik bir ortamın kullanıldığı dermatolojik bir prosedürdür. En yaygın olarak mikrodermabrazyon iki parça kullanır: kristal veya elmas taneleri gibi bir soyma materyali ve soyma işlemi sırasında cildin hafifçe yukarı kaldırılması için makine bazlı emme. Deneyimli cilt bakım profesyonelleri tarafından ofis içinde uygulanabilmektedir.

Aynı zamanda evde de cildi mekanik olarak soymak üzere tasarlanmış çeşitli ürünler kullanılarak uygulanabilir. Bu tedaviler cildin ALT tabakasını etkilemediğinden, depigmentasyon üzerindeki etkileri sub-optimumdur, BEKLENİLEN GİBİ DEĞİLDİR.

Lazer tedavileri

Fraksiyonel CO2 gibi lazer cihazlarının Er:YAG lazere göre %30 daha fazla kolejen üretimi avantajı bulunmakta olup ki bilimsel çalışmalardan bir tane örnek koydum [11], Hunzeker C. Fractionated CO2 laser resurfacing: Our experience with more than 2000 treatments. Aesth Surg Jour 2009; 29:317–22.

Daha iyi kozmetik sonuçlar vermektedir. “Fraksiyonel” terimi cildin yalnızca bir kısmının tedavi edilerek çevredeki alt dokunun sabit bırakılması gerçeğini ifade eder. Sonuçta daha güvenli bir tedavi olup, çalışmama süresi daha kısadır. Seçili olgularda tedaviden önce ve sonra cildi hazırlamak için iyi belirlenmiş prosedürlerle vulvar hiperpigmentasyon için lazer kullanılabilir. En yaygın olarak kullanılan protokol, cildin lazer uygulamasından 2-3 gün önce düşük etkili lokal steroidlerle hazırlanmasıdır. Bence İki ay arayla iki seans uzun vadeli sonuçlarla birlikte bu bölge cildini ağartmak için yeterlidir. Fraksiyonel CO2 lazeri fototermoliz etki aracılığıyla iş görür ve yüksek tatmin derecesi ile ayaktan hasta şeklinde uygulanabilen güvenli bir prosedürdür.

Kendi kendine uygulanan tedaviler

Vajinal ağartma için en iyi kremler spesifik olarak hassas bölgeler için formüle edilmiştir. Bu kremler normal cilt ağartma kremlerinden biraz daha pahalı olup B3 vitamini, limon suyu, dut ve ayı üzümü ektreleri ve meyan kökü eksteresi kullanılarak hazırlanmaktadır. Ticari olarak mevcut ürünlerin spesifik koşullar için özel olarak formüle edildiği şeklinde reklamı yapılmaktadır. Ancak bilimsel değerendirmeli kanıtlar mevcut değildir. Bu ürünlerin kullanımı ile görülmüş olan iltihap sonrası hiperpigmentasyon riskini azaltmak amacıyla tıbbi gözetim yararlıdır.

Yüzeysel Peeling

Yüzeysel peeling cilt rengi ile dokusunun düzeltmeyi hedeflemekte olup, bir sağlıkçı tarafından uygulanmalıdır. Sonuç itibariyle birçok teknik ve uygulanan yöntem ve kremler çok da fazla beklenen etkiyi göstermemekte fakat bu etkiyi yakalamak adına çabalar halen devam etmektedir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396