Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Gebelikte Seyahat

Gebelikte Seyahat

Düşük veya Erken Doğum ihtimali olmayanlar haricinde anne adaylarının seyahat etmesinde bir sakınca yoktur. Ancak yine de seyahat etmek için en uygun dönem ikinci trimester yani 12. hafta ile 24. hafta arası dönemdir. (AMA !!!)

Her ne kadar seyahat gebeler için bir sakınca oluşturmasa da seyahati daha konforlu ve güvenilir hale getirmek için aşağıdaki tedbirleri almakta yarar var.

  • Öncelikle üzerinize bol ve rahat pamuklu giysiler giymeli ve mümkün olan en rahat ayakkabınızı tercih etmelisiniz.
  • Bol bol mola vereceğinizi ve tuvalet ihtiyacınızı düşünerek her türlü ihtiyaçlarınızı yanınıza almalısınız.
  • Rahat edeceğiniz bir yastık ve ufak bir battaniye almakta da her zaman fayda var.
  • Ayrıca uzun bir seyahate gidiyorsanız, gebelikle ilgili kayıtlarınızı yanınızda bulundurmanız iyi olabilir.

Seyahat süresince oluşabilecek en önemli sıkıntı ayaklarda ve bacaklarda ödem oluşmasıdır. Bu nedenle uzun süreli oturmaktan kaçınılmalı, vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak için 1,5 – 2 saatte bir kısa süreli yürüyüşler yapmalısınız. Kendi aracınız ile seyahat ediyorsanız iki saatte bir mola vererek, otobüsle seyahat ediyorsanız otobüsün ortasındaki koridorda tedbirli şekilde öne ve arkaya hareket edebilirsiniz. Durma ihtimaliniz yoksa varis çorabı giyebilirsiniz. Bu arada az az ve sık sık yemek yiyip, sıvı tüketmeye ve tuvalet ihtiyaçlarınızı gidermeyi ihmal etmemeye özen göstermelisiniz.

Seyahat sürenizi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışmalısınız. Seyahat süresini yaklaşık 5 ila 6 saat ile sınırlandırmak uygun olacaktır. Eğer bu süreleri çok aşan bir yolculuğa çıkılacak ise, o zaman mümkün olduğunca bu seyahati ikiye veya üçe bölerek konaklama yaparak gideceğiniz yere ulaşmayı düşünmelisiniz.

Gebelikte Tren ile Yolculuk

Trenler gebelerin seyahat etmesi için uygun vasıtalardır. Hem yürüyebilmek için geniş koridorları vardır. Trenle seyahat edecek gebelerin özellikle seyahat yönüne bakan koltukları tercih etmeleri uygun olacaktır.

Gebelikte Otobüs ile Yolculuk

Otobüsler nispeten dar koridorlara sahip ve çokta havadar olmayan vasıtalardır. Otobüs ile seyahat edilecek ise, nispeten rahat olan tekli oturma koltuklarına sahip otobüslerin tercih edilmesi ve tekli koltuklarda oturulması daha konforlu olacaktır. Muhakkak molalarda dışarı çıkarak kısa yürüyüşler yapmak doğru olacaktır. Eğer tercih şansınız varsa sert kullanan ve ani fren yapan şoförlerden de kaçınınız.

Gebelikte Özel Araç ile Yolculuk

Kendi özel aracınız ile seyahat edecekseniz, öncelikle kemerlerinizin bağlı olmasında yarar var. Belki gebeler için üretilen hamile emniyet kemerlerinden kullanmayı düşünebilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, mevcut emniyet kemerini karnınızın altına ve üstüne bağlanan kısmı da omzunuza gelecek şekilde ayarlamalısınız. Biliyorum çok rahatsız edici bir durum ancak her şeyden önce güvenlik. Ayrıca bazı araçlarda yolcu tarafındaki airbag’in çalışması iptal edilebilmekte olup insanlar bu airbag’in gebeye zarar vereceğini düşünerek bunu kapatıyorlar. Aksine airbag sert darbeleri önleyeceği için kesinlikle açık çalışır halde tutulmalıdır. Arabayı kendiniz kullanıyorsanız ki bunu ileriki haftalarda yapmamalısınız, emniyet kemerini takmalı oturma pozisyonunuzu en rahat şekle getirmelisiniz.

Gebelikte Uçak ile Yolculuk

Uçak yolculuğu yapacaksanız girişte uçağa alınamama gibi bir durumla karşılaşmamak için hekiminizden sağlık raporunuzu almanız, 36. haftadan sonra da uçağı tercih etmememiz daha uygun olacaktır. Bazı uçak koltukları diğer seyahat araçlarına göre daha dar bir diz mesafesi sunabilmektedir. Bazı durumlarda daha geniş, ayaklarınızı rahatlıkla uzatabileceğiniz diz mesafesine sahip koltuklarda yolculuk etmek seyahatiniz süresince daha fazla hareket imkanı sağlayacaktır.

Gebelikte Gemi ile Yolculuk

Gemi ile yolculuk yapmak gebeler için genellikle bir sıkıntı yaratmamaktadır. Ancak geminin yolculuktaki sallantısı, gebelik bulantısı ve kusmayı tetikleyebilir. Yine de bu etkiyi azaltabilmek için mümkün olduğunca büyük cruise gemileri  ya da gidilecek denizlerin daha az dalgalı olduğu zamanları tercih etmek faydalı olacaktır. Ayrıca gemide gebelikle ilgili bir sorunda müdahale edebilecek sağlık ekibi olup olmadığı araştırılmalıdır. Geminin takip edeceği rota üzerindeki limanlarda gerektiği takdirde gidilebilecek bir sağlık merkezi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396