Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Gebelikte Sevişelim mi?

Gebelikte Sevişelim mi?

Gebelikte Seks

Gebelikte cinsel ilişki, pek çok yanlış bilgi ve kulaktan kulağa yayılan spesifik yani herkeste görülme olasılığı bulunmayan özel hikayeler nedeniyle durduk yere bitiriliyor çiftler tarafından.

Elbette gebenin kendini nasıl hissettiği önemli. Yani isterse 9 ay boyunca cinsel ilişkiden uzak durmayı da tercih edebilir ve eşinin buna saygı duyup destek olması önemli. Ancak bunun dışında cinsel ilişkinin gayet mümkün ve hatta keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Biz doktorların bazı durumlarda cinsel perhiz verdiği doğru ama böyle bir duruma gerek kalmadıysa ve doktorunuz ‘sevişin’ dediyse çekinmeyin sevişin.

Peki doktorunuz hangi durumda, hangi riskler altında cinsel ilişkiye girmemeniz gerektiğini söyler:

  • Geçmişte düşük yaşadıysanız veya şu an düşük riskiniz varsa,
  • Daha önce erken doğum eylemi hikayeniz varsa (37 haftadan önce doğum yaptıysanız) veya şu an erken doğum açısından riskliyseniz (rahim kasılmalarınız varsa),
  • Multiple gebelik (ikiz, üçüz.gibi) -Beklenmeyen vajinal kanamanız varsa,
  • Amniotik sıvı geliyorsa (suyunuz geliyorsa) -Serviks (rahim ağzı erken açıldığıysa (servikal yetmezlik),
  • Plasenta (bebeğinizin eşi) kısmen veya tamamen rahim ağzını kapatıyorsa (plasenta previa).

Gebelikte cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle:

  • Her iki eş de fiziksel olarak rahat olmalı.
  • Pozisyon sekse ve istenilen fiziksel temasa müsaade etmeli.
  • Her iki eş de rahme baskı yapmaktan sakınmalı ya da tüm ağırlığı karın bölgesine vermemeli.

Gebelikte Seksin 7 Fayfası

Kan basıncını dengeleme: Gebelikte sağlıklı beslenme, bol su tüketimi, basit egzersizler zaten kan basıncınızın düzeyini istenen seviyede tutmaya epey yardımcı olacaktır. Ancak araştırmalar, cinsel ilişkinin sistolik kan basıncını yani büyük tansiyonu düşürmede etkili olduğunu ortaya koyuyor. Dengeli bir tansiyon, hem siz hem de bebeğiniz için önemli. Çünkü bu, sizi, beklenen doğum sancılarıyla normal doğuma hazırlayan sürecin bir parçası.

Daha az alta kaçırma ihtimali: Gebelik boyunca koştur koştur tuvalete giden, güldüğünde, hapşırdığında, öksürdüğünde altına kaçıran pek çok kadın var. Çünkü mesanenizin kontrolüne yardımcı olan pelvik tabanınız, gebelikte güçlenirse bu size kolay bir doğum da sağlayacaktır. Cinsel birliktelik ve orgazm, pelvik kaslarda kasılmayı artırarak pelvik tabanı güçlendirir. Böylelikle hem doğumda ıkınmalar kolaylaşır, hem de mesane kontrolü kolaylaşır. İdrar yaparken, idrar akışını durdurmak için kullandığınız kaslar pelvik taban kaslarıdır. Yani bu kasların gelişimi, kontrolün size geçmesi demektir.

Ağrıları azaltma: Seks, elbette bir ağrı kesici değil ve direkt olarak bunun için yapılmaz. Ancak orgazm sırasında salgılanan oksitosin, mutluluk sebebidir ve ağrıların tolere edilebilmesine yardımcı olur. Ayrıca büyüyen rahim, değişen hormon dengesi, vücudun giderek artan yükü derken, konfor duygusundan hızla uzaklaşan gebelere, daha az ağrılı dolayısıyla daha konforlu zaman sağlar.

Hastalıklara karşı bağışıklık: Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için doktorunuz zaten size uygun beslenme önerilerinde bulunacak ve takviyeler uygulayacaktır. Ancak seksin antikor sayısını artırarak bağışıklığınızı güçlendireceğini, sizi hastalıklara karşı güçlendireceğini ve yüksek moral vererek direncinizi yükselteceğini de hatırlatmış olayım.

İyi uyku: Gebelikte sanırım kadınların değişmez ortak sorunu uyku. Çünkü sürekli büyüyen bir göbek, şişen bir vücut, hassaslaştıran hormonlar, nefes problemleri derken uyku çoğunlukla haram olur. Seksin daha iyi uyku vaat etmesinin nedeni orgazmın ardından prolaktin hormonu salgılanmasıdır. Bu rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve uykuya geçişi hızlandırır.

Ruh halinde iyileşme: Gebelik, elbette eşsiz bir süreç ancak yorucu ve yıpratıcı da olabiliyor. Çünkü bedenen de ruhen de büyük değişimlerden geçiyor ve altüst oluyorsunuz. Dolayısıyla ruh durumunuz da çalkantılı ve olumsuza meyilli oluyor. Cinsel ilişki sırasında orgazmla hem anne hem bebek için faydalı olan endorfin hormonu salgılanır ve bu sizi mutlu kılar. Oksitosin ise kadın ve erkeği, yani anne ve babayı birbirine yakınlaştıracak bir hormondur, sevgi bağını yoğun hissettirir. Mutlu anne baba, mutlu bebek, öyle değil mi?

Duygusal tatminle güç kazanma: Seks, kadını da erkeği de mutlu eden, olağan bir aktivitedir. Ve gebelikte kadının, mutluluğa her zamankinden fazla ihtiyacı vardır. Kadın, gebelikte yalnızca orgazm yoluyla değil, sevdiği insanın dokunuşlarıyla, iyi bir önsevişmeyle, sarılmayla ve öpüşmeyle de daha mutlu olur. Ama üzerine bir de orgazm olursa mutluluğu ve rahatlığı, yaşadığı duygusal tatmin tavan yapar. Dolayısıyla ruhen güçlenir, e pelvik kasların güçlendiğini de söylemiştik. Seks, kadını gebelikte pek çok açıdan güçlendirir yani.

Şaşırtıcı bir bilgi daha paylaşayım mı sizinle; seks, doğum sancılarını hızlandırır ve doğumu kolaylaştırır. Yani doğuma çok yakın bir vakitte, kasılmaları artırmak ve açılmayı kolayca sağlamak için de tercih edilir. Özellikle yurt dışında, doğuma yakın son günlerde gebelere seks reçetesi yazan çok sayıda doktor var. Elbette gebe kendini hazır, rahat ve istekli hissediyorsa. Özetle sağlık açısından risk bulunmayan her dönemde seks yapmak mümkün. Hadi gebelikte de sevişin!

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396