Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Flörtleşme Sürmelimi

Flörtleşme Sürmelimi

S: Eşimle çok severek evlendik. Nişanlılığımızda o iş için uzaktaydı hep. Gelir gelmez evlendik ve hemen hamile kaldım. Kırk yıllık karı kocalar gibi olduk. Birbirimizden beklentimiz yok, az konuşuyoruz, sürekli çocukla uğraşıyoruz. Sevgililik dönemimizden iz yok. Nerede hata yaptık bilmiyorum.

C: Toplumumuzda birbirini tanıma ve hoşça vakit geçirme işi nişanlılık evresine saklanır bilirsiniz. Flört döneminizi bilmiyorum ama evlilik öncesi önemli dönemlerinizden biri ayrı geçmiş. Evlenince de hem cinsel perhiz hem de sorumluluklar birlikte gelince, birbirinize doyamadan bir karmaşaya düşmüş gibi görünüyorsunuz. Ama kaygılanmayın, çözmek kolay. Öncelikle o flört dönemini başlatın, kendinize bakmaya çalışın, ona sürprizler ve ikinize programlar hazırlayın. Hatta bunu onunla konuşun ve en kötü ihtimalle değiştiremez bir noktada olduğunuz hissine kapılırsanız bir aile ve ilişki terapistinden destek alın. Pek çok kişinin yaşadığı bir sorun, yalnız değilsiniz ve ikiniz de istedikten sonra sıyrılabilirsiniz.

Kendinizi Unutmayın

S: Bekarken bana sürekli karımın evlenince kendini salacağını, hiç de şimdiki gibi görünmeyeceğini söylerlerdi de inanmazdım. O bakımlı, sürekli makyajlı, hoş kokulu, şık kadın gitti yerine başkası geldi sanki. Aslında yine bakımlı olduğu oluyor da daha az. Soğumaktan korkmuyorum dersem yalan olur.

C: Peki siz aynı erkek misiniz? Bu soruyu sona saklayalım. Muhtemelen flört döneminizde bir yerde sözleşip buluşuyor ve programlar yapıyordunuz. Yani evden pijamalarıyla çıkmıyordu, hazırlanıp geliyordu. Ama şimdi uyandığında makyajsız görüyorsunuz, hasta olduğunda saçı başı dağınık görüyorsunuz, evde sürekli süslenip gezemiyor belli ki. Ve yine muhtemelen o da sizin çoraplarınızın koktuğunu, saçınızın böyle dağınık olduğunu ya da gözlerinizin şiş olduğunu daha önce görmemiştir. Demem o ki elbette evlenince de bakımlı olmalıyız hatta daha bakımlı olmalıyız, çünkü birliktelik başka bir yola gidiyor ve aşkı, tutkuyu canlı tutmak lazım; ancak gündelik yaşamlarımızın da birleştiğini unutmamalıyız. Ve bunun, yani onun en kusurlu hallerini görme şansının güzelliğini de. Eşinize de bir tavsiye; çabucak toparlanıp daha özenli olup hem size yaklaşsın hem de size örnek olsun. Soğumadan önce çözüme gitmeyi deneseniz gerek.

Evlilik Cüzdanı Tapu Değil

S: Evlenince o romantik adamın yerini bir hödük aldı. Söyleyince de ‘artık evliyiz sen benimsin ben senin’ diyor. Bu fikirden kurtulmazsa mutsuzluktan ölürüm.

C: Mutsuzluktan ölmeyin çünkü sevdiğiniz insanla bölüştüğünüz hayat çok kıymetli. Şu noktada kaybetme olasılığının her zaman bulunduğunu algılaması gerekiyor. Bunu tek başınıza ifade etmeniz belki tehdit olarak algılanır. İnce bir nokta. Ama bir uzmanla görüşürseniz bu ihtimalin ikiniz için de mevcut olduğunu en doğru biçimde aktaracak ve onu bu gerçekle yüzleştirecektir. Siz beklentilerinizi, size yaptığı romantik jestlerin sizi ne kadar mutlu ettiğini, bunun onu özel bir insan kıldığını ve sizi çok etkilediğini anlatın. İnsanlar hem konuşa konuşa ama bence hem de koklaşa koklaşa.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353