Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Ertesi Gün Hapı Zararları Nelerdir?

Ertesi Gün Hapı Zararları Nelerdir?

Ertesi gün hapları kadının hamilelik oluşumunu etkilemektedir. Çünkü içerisinde yüksek oranda progesteron hormonu vardır. Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamilelik oluşumunu engellemek için kadınların ağızdan alarak kullandığı bir ilaç türüdür. Yalnız yüksek oranda olduğundan progesteron hormonu sperm hücresinin döllenme ihtimalini en düşük düzeye indirebilmektedir. Yine, döllenen yumurtanın uterusa tutunmasını da engellemektedir. Bu yazımızda ertesi gün hapı zararları nelerdir? konusnu ele alacağız.

Eşlerin cinsel ilişki esnasında kondom yırtılması gibi durumlarda karşılaşabilirler. Bunun için ilişki sonrası kadının bir veya iki doz halinde ertesi gün hapı alarak hamilelik oluşumunu engelleyebilirler. Ne kadar erken kullanırsanız hamilelik oluşumuna müdahale edebilirsiniz. Ayrıca, cinsel ilişkiden 4 gün sonra kullanırsanız ertesi gün hapının etkisi azalır. Onun için ilişkiden sonraki ilk 24 saat çok önemli ve etkisi daha yüksek olmaktadır. 48 saat içinde uygularsanız bu etki % 60 oranında düşmektedir.

Ertesi gün hapının zararları var mı?

Evet zararları vardır bunları sıralamak gerekirse;

  • Hormonsal bozukluklar
  • Adet düzensizlikleri
  • Baş ağrısı ve kusma
  • Memelerde hassasiyet
  • Yorgunluk
  • Karın ağrısı
  • Vücutta alerji oluşumu
  • Cilt lekeleri
  • Kanama gibi belirtiler göstermektedir.

Ertesi gün hapı kaç saat sonra kullanılmalı?

Cinsel ilişkiden hemen sonra ağızdan alarak içilmelidir. Çünkü ilk 24 saat içerisinde kullanırsanız etkisi daha yüksek olacaktır. Eğer ki, 48 saat içerisinde kullanılırsanız bu etki özellikle %60 oranlarına kadar düşebilecektir. 4 üncü günden sonra kullanılan ertesi gün haplarında ise başarı oranı oldukça düşük olacaktır.

Ertesi gün hapı kısırlığa yol açar mı?

Tabi ki hayır. Doğum kontrol hapları yumurtlama olmamasını sağlayarak hamilelik oluşmasına engel olmaktadır. Bu etki ilaç bırakılınca kaybolur. Bu sebeple doğum kontrol hapları kalıcı kısırlık yapmamaktadır.

Ertesi gün hapını içince ne olur?

Ertesi gün hapını içince genelde en temel yan etkisi adet düzensizliği olmaktadır. Özellikle mide bulantısı, ara kanamalar, karın ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı, memelerde hassasiyet gibi yan etkiler, ertesi gün hapı kullanımının ardından 3 gün boyunca görülebilmektedir.

Ertesi günü hapı kanama yapar mı?

Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında damla damla veya lekelenme tarzında kanamalarınız olabilir. Pek çok kadın, bu kanamaların, adet kanaması ile bir ilgisi olduğunu düşünebilir. Bu durumun ertesi gün haplarının adet söktürme ve adet geciktirme gibi herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Bazen bazı kadınlarda adetin on güne kadar gecikmesine neden olsa da, bunun her zaman bir adet geciktirici olarak kullanılabileceği anlamı da taşımamaktadır. Yani, doğum kontrolü için doğum kontrol yöntemlerini, adet geciktirme için adet geciktirici ilaçları, adet söktürme için ise adet söktürücü hapları kullanmaya devam etmenizde fayda vardır.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353