Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

En iyi doğum kontrol yöntemi

En iyi doğum kontrol yöntemi

En iyi doğum kontrolünde özellikle hormonlara dayalı yöntemler gebeliği engelleme açısında en iyisi olarak kabul edilir. Doğum kontrol aşıları, doğum kontrol hapları, vajinal halka ve rahim içi araçlardan hormon salgılayan Mirena bu sınıftan kabul edilerek başarılı bir korunma yöntemi sağlar. En düşük gebe kalma ihtimallerini tercih eden aileler için birçok seçenek vardır. Elbette %100 etkili en iyi doğum kontrol yöntemi cinsel perhizdir. Bu kadar seçenek arasında en iyi doğum kontrol çeşidi seçmek çiftler arasında bazen göz korkutucu olabilir.

En İyi Doğum Kontrol Yöntemini Bulmak

En iyi yöntemi bulmak için birçok metod denemeniz gerekebilir. Bunlar arasında, artık çocuk istemiyorum diyorsanız ve bundan eminseniz kalıcı doğum kontrolüne hazırsınız demektir. Yani erkekler için kısırlaşma, kadınlar için tüplerin bağlanması ömür boyu en iyi doğum kontrol yöntemlerinden sayılır. Neredeyse %100 etkisi olup, geri döndürülemez. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma özelliği yoktur. Doğum kontrolü haplarında; yumurtlamayı önleyen östrojen ve progesten hormonu bulunur, programlı bir şekilde uygulandığında bir hayli etkilidir. Yalnız cinsel hastalıklara karşı korumaz, yan etkilere neden olabilir. Bazılarında farklı etkiler yaptığı için her kadının doğum kontrol hapı kullanılmamasını doktorunuz önerebilir. Vajinal halka; vajinanın içine doğru takılan plastik bir halka olup, en iyi doğum kontrolü arasında yer alır ama her ay bir kere değiştirilip yeniden yerleştirilmesi gerekir. Vajinal tahrişe sebebiyet verebilir ancak, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma özelliği yoktur.

Diğer taraftan, kondom cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından korunmada en iyi doğum kontrol yöntemidir. Ancak, her defasında doğru kullanıldığı takdirde etkilidir ve yeniden kullanılamaz. Doğum kontrol aşısı, üç ay boyunca gebeliği önleyici hormonal bir enjeksiyon olup, doğum kontrol haplarından etkilidir ve yılda dört kere enjekte edilir. Yan etkilere sebep olabilir diğerleri gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Eski bir yöntem olan geri çekme doğru uygulandığında da etkili bir yöntemdir. Bazı yöntemler sağlığınız açısından uyumsuzluk gösterebilir. Doktorunuz sizin için en iyi doğum kontrol yöntemlerinde hangisi onu araştırıp, öykünüzde yaş ve yaşam tarzınız ile aileden gelen hastalık sorunlarını da göz önüne alarak bir tedavi yöntemi uygular.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353