Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Doğumdan sonra vücut ne zaman toparlanır?

Doğumdan sonra vücut ne zaman toparlanır?

Doğumdan sonra kadınların vücutları, hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok sayıda değişikliğe uğramaktadır ve biz bu döneme lohusalık dönemi diyoruz. Lohusalık döneminde; 6 hafta içinde üreme organları eski ve normal haline döner. Ancak, doğum esnasında gerilen vajina oldukça yavaş ilerleyerek eski haline dönebilir. Doğum sonrasında yaşanan vücut ısısının düşmesi ile annenin fizyolojik titremesi ortaya çıkar ve üşüme hissi oluşur. Kısa bir süre sonrasında ise bu tür sorunlar zamanla geçer.

Doğumdan Sonra Karın Bölgesi

Doğumdan sonra, gebelikte genişleyen ve esneyen karın kasları 6 hafta sonra toplanmaya başlar. Karın bölgesinde oluşan sarkık ve yumuşaklık 4 ila, 5 ay sonra gerçek sağlamlığına ulaşır. Bu bölgede oluşan hassasiyet nedeniyle yapılacak olan kegel egzersizleri ile leğen kemiğinizin kaslarını kuvvetlendirebilirsiniz. Ağrıyı ve oluşan ödemi azaltarak dolaşımı arttırabilir, kas zayıflığınızı da büyük ölçüde önleyebilirsiniz. Ayrıca, yapılan bu egzersizlerle ileri yaşantınızda oluşabilecek, çoğu kadının hayatını kâbusa çeviren idrar kaçırması, kan toplanması ve hemaroid problemlerinizi de bir nebze engellemiş olursunuz. Annenin emzirme döneminde fazla terleme sebebiyle, oluşan cilt dokusundaki ödem hızla çözülür. Bu sistemlerdeki oluşan değişikliklerde 6 ncı haftanın sonunda normal haline dönmektedir.

Doğum Sonrası İçin Bilinmesi Gerekenler

Gebelik boyunca kadının iç ve dış dudaklarında da oluşan sarkıklar meydana gelebilmektedir. Doğumdan sonra tekrar eski haline dönmesi beklenir. Hâlbuki böyle bir durum söz konusu değildir. Vajinal bölgede oluşan renk değişikliği ise, doğumdan sonra 10 güne kadar eski görümüne ulaşabilmektedir. Ayrıca, gebeliğiniz boyunca vücudunuzda çok sayıda hormon üretimi de başlamış olur. Özellikle, östrojen hormonu doğum yaptıktan sonra en kısa sürede eski halini alır. Progesteron hormonunun ise, eski seviyeye inmesi uzun zaman alabilir. Bu dönemde hormonlar sebebiyle, oluşan saç dökülmesi de yaşanabilir. Ancak, bu geçici bir dönemdir. Yine, loğusa iken, bağırsak hareketlerinizde yavaşlama ve kabızlıkta yaşayabilirsiniz. Böyle problemler yaşamak istemiyorsanız lifli gıdalar ve sıvılar tüketerek bu sorunlarınıza çözüm getirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353