Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Dış gebelikte kanama ne zaman başlar?

Dış gebelikte kanama ne zaman başlar?

Dış gebeliğin döllenmiş bir yumurtanın rahim içinde değil de, rahim dışında bir yere yerleşmesi çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yaşamak istemediği ve haklı olarak korktuğu bir sorundur. Dış gebelikte kanama, fetüsün tüpleri yırtmasıyla birlikte başlar. Bu problem fark edilmediğinde ise, kadınlar açısından ciddi anlamda riskli durumların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Tüplerin patlaması sonucu oluşan kanamalar ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi boyutları da vardır. Bu durum fiziksel ve psikolojik anlamda da anne adayını yıpratabilir.

Dış gebelik erken dönemle normal gebelikteki gibi belirtiler göstermektedir. Adet gecikmesi, mide bulantısı, baş dönmesi, göğüste oluşan hassasiyet, huzursuzluk ve gebelik testlerinin pozitif çıkması normal belirtiler arasında sayılmaktadır. Zamanla döllenmiş yumurtalar, en çok görüldüğü yer olan fallop tüplerine yerleşir ve burada büyümeye başlar.  Bununla birlikte, tüpler gerilir ve yırtılarak kanama meydana getirir. Özellikle, alt karın bölgesinde oluşan ağrılar ile kendini gösterir. Ayrıca, anne adaylarının tansiyonu düşer ve baygınlık hissi uyandırır. Sonrasında, yoğun bir şekilde oluşan vajinal kanamalar meydana gelir ve muhtemelen iç kanama başlamış demektir.  Yine, yoğun kanamaların olması tüplerde oluşan yırtılmanın sebebi olup, kadının hayatı bu aşamadan sonra risk altındadır.

Genelde, bu bulguları taşıyan anne adaylarına acil müdahale gerekmektedir. Operasyon açık veya kapalı olarak laparoskopik yapılabilir. Ultrasonografi ile dış gebeliğin erken dönemde teşhisi oldukça güçtür. Bu nedenle, erken teşhis ile tedavisinin yapılması bu aşamadan sonra daha büyük önem taşımaktadır.  İlaç tedavisi yöntemi ile, dış gebelikte tüpe zarar vermeden hastalığı tedavi etmeye yönelik tedavi seçenekleri geliştirilmeye çalışılmış ve bu konuda başarı sağlanmıştır. Tedavi aşamasından sonra pek kanama görülmez, normal adet döneminde oluşan kanama meydana gelmektedir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396