Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Dijital Dünya ve Cinsellik

Dijital Dünya ve Cinsellik

Her şeyin zaten hızla dijitalleştiği bir döneme bir de pandemi denk geldi. Artık neredeyse nefes almak dışındaki tüm ihtiyaçlarımıza dijital yanıtlar bulabiliyoruz. Bilgiye ulaşma anlamında dijital dünyanın tüm nimetlerinden faydalanmaktan yanayım elbette ama bu dünyanın da farkında olunması gereken zararlı ya da çarpık diyebileceğim yanları var. Özellikle cinsel içeriklere ulaşım bakımından kısıtlama yaparak başa çıktıklarını düşündükleri sorunlardan daha büyük bir sorunumuz var; her yazılı bilginin doğru olmaması ya da çarpıtılmış, yorumlanmış bilginin fazlalılığı. Cinsel bilgiye ulaşma kolaylığı sağlaması açısından çok ama çok faydalı gördüğüm dijital dünyadaki bu tehlikeden de söz edeceğim ama önce faydası.

❤ Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde, özellikle kadın cinselliğine dair bilgi akışı, bilimsel olmaktan oldukça uzak. Yakınların deneyimleri, geleneksel öğretiler, tabuların beslediği önyargılar cinsel bilginin neredeyse bütününü oluşturuyor. Kadının sorup doğrusunu etraflıca öğrenebileceği, cinsel yaşama dair merakını giderebileceği mecra ve kişi bulması, epey zor. Oysa artık hemen herkesin elindeki cep telefonlarından bilgi akışı sağlamak çok kolay.

Dolayısıyla kadınlar da cinsel bilgilerini tamamlıyorlar. Bu anlamda benim de çokça faydalandığım, doğru bilgiyi hızlıca aktarmak için efektif olarak kullandığım sosyal medya yeni dünyanın en faydalı yanlarından. İsteyene de her dilde çevirisi mümkün makaleler, uzman görüşleri ya da onaylı kaynaklar. Bu bilgi denizinde yüzen kadınlar görmekten çok mutluyum. Ama yine de önemli olan, bilginin kaynağının güvenilir olması.Dolayısıyla bunun sağlamasını daima yapmaktan yanayım.

Erkeklerde ise cinsellikle ilgili bilgilere ulaşmak, kadın cinselliğini de tanımak ve anlamak anlamında bir katkı sunuyorsa da yine de en çok kendi cinselliklerine ilgi duyuyorlar. Buna istinaden de en çok cinsel verilere ulaşmayı tercih ediyorlar. Bu veriler ise genelde penis boyu, en uzun cinsel ilişki süresi gibi veriler. Dolayısıyla da hemcins rekabeti yaratmasıyla birlikte, çoğu zaman da bu tür bilgilerin sansasyonel olarak ve de güvenilir bilimsel kaynağa dayandırılmadan verilmesi dolayısıyla hüsrana uğruyorlar. Her yazanı gerçek kabul eden bir dijital kullanıcının yanılmaması olası değil maalesef. Hatta bundan doğan büyük mağduriyetler de olabilir. Cinsel performans artırmak için kullanılan saçma sapan ilaçlar, aletler ve onların yarattığı hasarlar başta olmak üzere.

❤ Dijital dünyanın aile yaşamına en belirgin yansıması ise; sanal partnerlerle sanal seks ortamlarının yaratılması ve tekinsiz ilişkilerin, gerçek bilgilere dayandırılmayan tanışıklıkların evlilikleri ve ilişkileri bozması diyebiliriz. Öğlen kuşağı programlarında sıklıkla gördüğümüz bu vakalar da dijital dünyanın ve özellikle de sosyal medyanın vahşi biçimde kullanılmasının bir sonucu. Vahşi diyorum çünkü insan duygusunu ve duyularını yenen bir dijital dünyanın artık saldırganlaşmış olduğunu kabul edenlerdenim.

Gerçeklikten kopmadan ve cinsel yaşamımız dahil, yaşamımızın bütün dengelerini dijitale dayandırmadan dijitalleşmeye devam.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396