Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Çocuk Kalmak

Çocuk Kalmak

Neden sinema? Klişelerin de klişesi olan bu soruyu soran kaldı mı bilmiyorum ama umarım muadilleri tercih ediliyordur. Geçtiğimiz günlerde özel bir davette ünlü bir konuğa sorulan bir soru duydum ve o an dedim ki ‘işte yeni yazı konum!’ O soru da çok parlak, çok yaratıcı değildi tabi. ‘Ünlü olmasaydınız ne olmak isterdiniz?’ Parlak olan, ünlü kişinin hemen arkasındaki davetlinin fısır fısır verdiği yanıttı: ‘çocuk!’ Kim istemez ki?

Büyüyen, gelişen, kabul edelim bazen de hiç gelişmeyen, değişen yanlarımız, maddi ve manevi hanemize artılar dizedursun, bir yandan da eksiler diziyor artılarla yarışan. İyi arabaya binecek kadar büyümekle hava kararana dek sokakta oynayacak kadar çocuk kalmak… Güzel bir kadınla birlikte olacak kadar büyümekle ilk aşkımızın saçını çekecek kadar çocuk kalmak… Her istediğimizi kendi başımıza alacak kadar büyümekle anne babamızın aldığı bayramlığı başucumuza koyup yatacak kadar çocuk kalmak… Yalan barışmalar için büyüyüp samimi kavgalar için çocuk kalmak…. Artılar eksilerle yarışadursun, çocuk kalmak güzel şey vesselam.

Bütün şuh duruşlarına, şehvet dolu parlak dudaklarına, belirginleşmesi için ter dökülen yuvarlak hatlarına rağmen dudaklarını çocuk gibi büzerek konuşan bu kadınlar, kadınlarımız! Evleneceği erkekte tüm niteliklerle birlikte bir de ‘baba’ arayan kadınlarımız! Girdiği kavgaların skorunu ‘sen bir de onları gör’ diyerek veren büyümemiş o erkekler, erkeklerimiz! Sokakta aslan, evde mırıl mırıl kedi erkeklerimiz! Çocuk kalmak istemeleri nasıl da şahane… Gülünç görünmesine rağmen hem de.

Çocuk kalmak ne güzel. Pazartesi her zaman sendromlu, çocuğa geçtiği iltimas yok onun. Büyük insan olursan işe, henüz olmadıysan okula gidersin. Ama ya dönüşte? Önlüğünü merdivenlerde çıkarıp yarın da giyileceğini hesaba katmayıp fırlatıp atarsın. O dakikadan sonra sokaklar senin. Arkadaşlar, toplar, kaldırımlar ve dahi yollar senin. Babanın dönüşünü beklemek senin, annenin roketatar terliklerine direnerek.

Kaşını ilk defa almanın heyecanı, neredeyse gelinlik giymeye eş değer. Kendin alıp da patikalar yaratmak gafletine düşmediysen eğer. Köşeyi dönüşte kıvırdığın eteğin haberi, babana senden bile önce gider. Ya da sevmediğin oğlanın babasıyla senin babanın iyi ahbap olması adeta kötü kader. Çocuk olmak ne güzel, dertleriyle müsemma.

Dersi derste dinlemek gibi bir huy edinebilseydik şüphesiz ki hayatı da hayatta yaşardık. Kalmazdık ondan sonra, geçmemiz muhtemel sınavlardan. Geride bıraktıklarımız bir taraflarıyla gülmezdi bize. Yeteneklerimizi soyutlayıp kendimizden, oldurabileceklerimizi olmaz edip durmazdık, böyle kendine inatçı keçiler gibi. Çocuk kalmayı başarabilseydik bir parçamızla, yetişkinliğin iticiliği akmasaydı paçalarımızdan, daha ‘tam’ insanlar olurduk, ünlü ya da ünsüz.

Peki ya kalmadı mı hiç çocukluğumuz? Ben size bunları ne diye anlattım. Bugün ünlü ya da ünsüz olun, çocuk bir tarafınız var biliyorum. En lüks otellerdeki doğum günü kutlamalarınızda bile balonlara, süslü pastalara sevinmeniz bundan. Tatil bavuluna hayallerinizi koymanız da bundan, belki bilmiyorsunuz. Kavga ettiğinizde adım atmayıp adım atması için dua etmeniz… Ruhunuzun bazen azarlanmaya ihtiyaç duyması ya da şımartılmayı deliler gibi istemesi mesela. Çocuk kalmamaya çalıştıkça çocuk kalan bir yanınız var.

Cemiyet dergilerinde, magazin programlarında kameralara gülümseyen yüzünüzün, mikrofonlara şakıyan sesinizin ve cüretkar bakışlarınızın ardında sizin de bir bahçeniz var. İçinde çocukluğunuzun kokuları, kaybedilen yakınların uzaklıkları, unutulmasın diye direndiğiniz anılar, biraz dantel, biraz harçlık, biraz boşvermişlik var, en aldıran halinizde bile. Herkesin, dışarıdan görünmeyen bir çocukluğu var ya da izinsiz görünen.

Doktor olmasaydım çocuk olmak isterdim ben de. Şifa olurdum kendime. Yetişkinliğimin yetmediği hallerime. Ne var ki doktor oldum, fena da gitmiyor hani. Belki şimdi sizi biraz düşündürmüş ve kalan çocukluğunuzla buluşturmuşumdur bile.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396