Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Cinsel Yaşamınızdaki Sorunları Görmezden Gelmeyin!

Cinsel Yaşamınızdaki Sorunları Görmezden Gelmeyin!

Sizden ricam bu yazıyı partnerinize okutur musunuz?

Cinsel sorunlarımızın  ve ikili ilişkilerdeki açmazlarımızın sosyal yaşama nasıl yansıdığını ve nelere neden olduğunu açıklamak inanın sandığınızdan  çok daha uzun sürer.  Hepimiz birbirimizden DNAlarımız kadar farklıyız ve tüm ortak noktalarımıza ragmen, sorunlarımızı kendimize has biçimde yaşıyor ve hissediyoruz. Yine de  bir özet geçmek gerekirse, basit bir cümleyle açıklamak gerekirse, özel yaşantımızdaki sorunların neticesinde tüm istisnalara ragmen yaptığımız şey tam olarak ‘toplumsal mastürbasyon’. Evet bunu birbirimizden habersiz yapıyoruz ancak toplumca yapıyoruz.

Kendimizi, haz, sevgi, ilgi, ifade etme gibi pek çok konuda tatmin edemediğimizde başka türlü bir tatmin gerekiyor. Yani gerekmek demeyelim de doğuyor, meydana geliyor diyelim. Hırsını başka şeyden çıkarmak gibi belki biraz da. Tatmin olamayanlar, tatmin olmak için olmayacak yollar deniyorlar. Kötü olan şu ki kimse bu neden-sonuç ilişkisinin farkına varmıyor ve şuur bu aşamada genellikle çok da açık olmuyor.

Çalışanlara huzur vermeyen müdürün ‘epeydir sevişemediğini’,  fazla alıngan ve kavgacı birine dönüşen kadının ‘menopoza girdiğini’, aşırı sert bir adamın ‘erekte olamadığı için sinir yaptığını’, hiçbir şeyden memnun olamayan genç kızın ‘erkeksizliğin başına vurduğunu’ ve daha neleri neleri düşünme nedenimiz de bunu açıkça kanıtlamıyor mu? Yani aslında olanın bitenin farkındayız. Ancak başkalarının bizim sorunlu davranışlarımızı nasıl yorumladığını hiç hesaba katmıyoruz. Acaba bizim cinsel yaşamımıza ya da ilişkimize dair tahminler ne yönde, bilemiyoruz. Evet kaç milyon insansak, hepimizin birbirimizle ilgili benzer tahminleri var, işte bunu biliyoruz. Yani sosyolojik bir saptamanın ta içinde, kesinlikle farkındayız.

Toplumsal mastürbasyonumuz işe yarıyor mu? Asıl soru bu. Gereken boşalmayı sağlıyor mu mesela? Sağlıyor, çoğunlukla yapıyor bunu evet. Sinir, stres, öfke patlamaları bizi biraz rahatlatıyor. Partnerimize daha sakin dönüyoruz, tamam. Ama kötü olan şu ki; bu bizi gerçek bir orgazm yerine sahte ve zararlı bir orgazma alıştırıyor. Üstelik kalıcılaşıyor giderek. Zamanla azalmıyor, zamanla terk edilen kötü bir alışkanlık değil de karakterimizin bir parçası oluyor. Koca bir malesefle bitmeli bu paragraf.

Cinsel yaşamımızdaki sorunları görmezden gelmek, çözümünü ertelemek ve partnerimizle, sonrasında uzmanla paylaşmamak, konuşulmayan dev bir soruna dönüştürmek ve yerleşik hayata geçmesine izin vermek, kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülüklerden belki de.

Mastürbasyonumuzun toplumsal olması, yani biz hariç milyonlarca insanın daha aynı şeyi yapması, o şeyi doğru kılmaz. Hep birlikte cinsel acılarımızı başkalarından çıkarmamız, duygusal başarısızlıklarımızın hırsını başkalarından almamız hiçbir şekilde doğru olamaz.

Nedir bu sonu gelmez toplumsal mastürbasyonun sonunu getirecek şey? Bir kova su taşımak yangına. Evet çözüm bu. Yalnızca benim çözmem yetmez demeden çözmeye odaklanmak. Siz ve bir yerlerde bilmediğiniz tanımadığınız birileri daha her gün bu kararı alsa, zamanla sönecek yangın. Toplumsal bir borç bu. Evet özel yaşamınızı hiç değilse bu boyutuyla sosyal yaşantınızdan ayırmak toplumsal bir borç. Tanımadığınız insanlara olan borcunuz ve çok iyi tanıdığınız kendinize elbette.

Ve sizden bir ricam olacak; bu yazıyı partnerinize de okutur musunuz? Belki birlikte o borcu ödemek için sorunlarınızı konuşur, çözümü için doğru adresi aramaya koyulursunuz.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353