Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Cinsel Uyanış

Cinsel Uyanış

Her çağ, kendi dönüşümünü de beraberinde getiriyor. Elbette önceki nesillerden farklı toplumsal alışkanlıklarımız ya da özelliklerimiz var. Yani toplum dönüşüyor. Evet ayıp ve günah kavramları, her dönem geçerliliğini koruyor ancak bunlara muhalif nesiller de inkar edilemez ölçüde kararlılar.

Özellikle bilgiye ulaşmanın çok kolaylaştığı, teknoloji çağı olarak adlandırdığımız bu çağda, sosyal medyayı da göz önünde bulundurursak, hem kişiler arası tanışma, kaynaşma, iletişim kurma yolları çeşitlendi, hem de kadınların da erkeklerin de kendilerini ifade ve sergileme olanakları. Dolayısıyla sigaraya başlama yaşı, uyuşturucu kullanma sıklığı gibi sekse başlama yaşı da düştü.

Artık köşe başlarında 12-13 yaşındaki çocukların birbirlerini ve cinselliklerini nasıl tanımaya çalıştıklarına üzülerek tanıklık ediyoruz. Birbirlerini ve cinselliklerini tanımalarında elbette beyis görmüyorum ancak bunun nasıl olduğu son derece önemli. Cinsel eğitim bilincini yaymak istemem de hep bundan.

Gençlerin her şeyden önce kendi bedenlerini tanımaları ve cinsel ilişki için yaşlarının gereği olarak bazı duygusal tavırlara da sahip olmaları gerekiyor. Yani cinsellik flörtün ve ilişkinin devamında emin olunarak yaşanırsa sağlıklı ve pişman olunmayan sonuçlar doğurur. Unutmayalım ki ilk gençlik, pişmanlıkların travmalara dönüşebildiği hassas bir dönemdir. Peki ilk gençlikte karşı cinsle paylaşılabilecekler nelerdir? Ya da cinsel ilişki kararı alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bekaret kalesi gerçekten önemli midir?

CİNSEL MERAK

Cinselliğin keşfi, insanın doğasının bir parçası ancak bunun çok düşük yaşlarda, yaşından büyük tutum ve davranışlar eşliğinde yapılması tehlike de arz ediyor. Çünkü bilinçsiz cinsel birleşmelere varana dek gider ve sonrası hüsran, pişmanlık, korku olabilir. Cinsel merak, her yaşın kendi çizgisinde seyrettiği zaman iyidir. Ancak bu sınırlar aşıldığında yani 13 yaşında bir kız çocuğu 19 yaşında gibi yaşamak ve 25 yaşındaki bir erkek tarafından arzulanmak istediğinde, ya da 14 yaşında bir erkek çocuğu ilk cinsel deneyimi için kendisinden oldukça büyük bir hayat kadınının kollarına “milli” olması için atılırsa bir şeyler çürüyerek gelişir. Bunlar sadece birer örnek. Özetle; cinsel gelişim ve merak, yaşında zamanında yerinde olursa faydalıdır.

Ergenliğini yaşayan ve sonuna yaklaşan gençlerin karşı cinsi etkilemekten, arzulanmaktan haz almaları son derece doğaldır. Önemli olan onlara cinsel eğitimi doğru vererek, kendilerini birer cinsel obje olmaktan uzak tutmaları ve cinsel meraklarını aşama aşama gidermelerine izin vermektir. Ayrıca aşkta yaş farkı önemsiz de olsa 13 yaşındaki birinin kendisinden 10 yaş büyük biriyle yakınlaşmasıyla 23 yaşındaki birinin kendisinden 10 yaş büyük biriyle yakınlaşması başka şeylerdir. Çünkü cinsel beklentileri ve tecrübeleri arasında derin uçurumlar vardır ve buna ilişki değil “istismar” demeliyiz. Bu bilincin yayılması ve gençlere aşılanması son derece önemlidir.

BEKARET

Bekaret, şaşırmayacağınız üzre ülkemizde ve benzer sosyolojik yapılara sahip ülkelerde önemli sayılıyor. Hatta hayati önem taşıyor. Oysa erkeğin cinsel deneyimi neyse kadının cinsel deneyimi de aynı derecede normaldir. Ancak toplumun gerçeklerini reddetmeden bahsetmek gerekirse bekaretin çokça önemsenen ve evlilik kriteri sayılan bir olgu olduğunu kabul etmeliyiz. Bekaret, kişinin özgür iradesiyle ilişkilidir ve ikinci bir kişiyi ilgilendirmesi bile anlamsızken üçüncü kişilerin nöbetini mantıklı biçimde açıklamak epey güçtür. Genç kız eğer bekaretini herhangi bir nedenle korumak ve evlenene ya da seçeceği erkeğe dek bakire kalmak istiyorsa müdahale etmek, zorlamak insanlık dışı ve kişilik haklarına aykırıdır. Ayrıca bakira olmak ne medeniyettir ne de geri kafalılık. Kadının bireysel tercihidir ve sonuna dek saygı duyulmalıdır.

CİNSEL İLİŞKİ ÖNCESİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER

İlk cinsel ilişki kararı, 18 yaşın üzerindeki kadın ve erkekler için şahsi birer karardır. Bizse onlara doğru ilişkinin temellerini, sekste bilinmesi gerekenleri anlatmalıyız. Örneğin korunmanın önemi. Evlilik dışı ilişkilerde korunma iki kat önemlidir. Çünkü istenmeyen gebelikler, sonlandırılsalar dahi ilk tecrübelerde epey can sıkar ve bedenin de gereksiz yorgunluk yaşamasına neden olur.

PREZERVATİFSİZ İLİŞKİDE HASTALIKLAR DAHA KOLAY TAŞINIR!

Ülkemizde özellikle erkeklere korunma yöntemlerini kabul ettirmek epey zor oluyor, farkındasınızdır. Erkekler prezervatifin zevki azaltacağına olan inancından kullanmak istemiyor, kadınlar doğum kontrol hapı kilo aldırıyor diye düşünüp kullanmak istemiyor. Ama birinin mutlaka korunması gerekiyor. Ayrıca tam birleşme olmasa da, meninin vajinanın yakınına boşalmaması gerektiği unutulmamalı. Bu durumda cinsel birleşme olmadan da gebe kalmak mümkün. Eşlerden birinin cinsel organına dokunduktan sonra ötekinin cinsel organlarına dokunan parmaklarla da enfeksiyon bulaşabilir. Enfeksiyonları önlemek için derideki ya da parmaklardaki kesikler kapatılmalıdır. Gebeliği önleyici haplar (kontraseptif haplar) ise mutlaka doktorun önerisiyle kullanılmalı. Gerektiği gibi uygulanırsa gebeliği önleyici etkisi güçlüdür. Ama cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem alabilmek için daima prezervatif de kullanılmalıdır. Prezervatifler HIV (AİDS),belsoğukluğu, klamidya ve trikomonyaz gibi enfeksiyonlara karşı iyi bir korunma sağlar, ama cinsel organlarla temastan önce takılmalıdır. Genital siğil ve herpese karşı da bir ölçüde koruma sağlar.

Genç kızlarımıza özellikle anlatmamız gereken şey şudur; erkek korunmama konusunda ısrarcı da olsa istenmeyen gebelik kadının bedeninde gerçekleşecek, hastalıklar kadına taşınacaktır. Dolayısıyla kadın, erkeğe korunma koşulu getirmeli eğer erkek hiçbir koşulda korunmuyorsa kadın mutlaka korunmalıdır.

21 YAŞINDAN İTİBAREN YILDA BİR KEZ SMEAR TESTİ YAPTIRMALI!

Genç kız gebeliği önleyici hap kullanmıyorsa ve prezervatifsiz cinsel ilişki yaşanırsa ya da ilişki sırasında prezervatif yırtılır ya da penisten çıkarsa, gebelik riskini azaltmak için olayı izleyen 72 Saat içinde acil kontraseptif kullanılabilir. Ayrıca, HIV bulaşma kuşkusu olduğunda, 48 saat içinde bu birimlere yapılacak bir başvuru ile HIV virüsünü çok büyük olasılıkla yok eden bir tedavi protokolü uygulanabilmektedir. Aktif cinsel hayatı olan genç kızlar 21 yaşından itibaren yılda bir kez smear testi yaptırmalıdır, bunu da eklemeden geçemeyeceğim.

Eğer bu satırları ilk gençliğinizin o heyecan dolu günlerinde okuyorsanız, kızınız, kız kardeşiniz ya da hayatına yakından dahil olduğunuz bir yakınınız varsa siz de bu bilgileri onunla paylaşın ve sevişmenin, ancak sağlıklı yaşanırsa uzun yıllar boyunca anlamını ve güzel anısını koruyacağını anlatın. Kimse ilk cinsel ilişkisini baskıyla, isteği dışında ya da kaybetme korkusuyla yaşamamalı ve her kadının “hayır” deme hakkı her zaman saklı.

Yaşını yaşayan, sağlıklı bir zaman çizgisinde flört eden, ilişki yaşayan, seks yapan, seçme ve vazgeçme haklarını sonuna dek kullanan genç ve kararlı kadınlarla çok daha sağlıklı bir toplum olacağımızdan şüpheniz olmasın.

 

 

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396