Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

Diyetisyenimiz Neslihan Aktepe’nin Hürriyet Gazetesinde yayınlanan yazısında cinsel gücü etkileyen besinler bir bir anlatılıyor. Diyor ki:

Demir eksikliği cinsel gücü olumsuz etkiliyor!

Demir eksikliği Türkiye’de özellikle kadın ve çocuklar da görülmektedir. Demir eksikliği anemisinin sonuçları ağır olabileceği için mutlaka besinler ve ilaçlar ile eksikliğin giderilmesi gereklidir. Demir, kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin yapısına girerek oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Demir eksikliğinde yeterli miktarda oksijen taşınamaz. Enerji üretimi için gerekli olan oksijen ihtiyacı aksadığında ise; kalpyorulur, kişi kendini güçsüz hisseder, cinsel isteksizlik başlar, uyku hali ve yorgunluk dikkat çekici hale gelir...

Demir içeriği yüksek besinlerden; karaciğer, kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, üzüm, pekmez, kuru baklagiller, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, susam gibi besinlere günlük beslenmemizde mutlaka yer vermeliyiz.

Cinsel gücün artmasında en önemli faktör kan dolaşımının hızlanmasıdır. Beslenme düzeninde yapılacak ufak değişikliklerle cinsel yaşantınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. 

Özellikle cinsel gücün artmasına yardımcı olan besinlerden; çikolata, somon, ananas, ahududu, böğürtlen, çilek, kiraz, yaban mersini, avokado, domates, kabuklu deniz ürünleri, acı pul biber, zencefil, kuruyemişler ve  sarımsak gibi besinlere günlük beslenmenizde mutlaka yer vermelisiniz.

Sigara, alkol ve stres ise cinsel gücü olumsuz etkileyen faktörlerin başında yer almaktadır.

Demir eksikliğinin cinsel gücü olumsuz etkilememesi için;

  • C vitamini demir emilimini arttırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar. Bu yüzden demirden zengin besinler yerken, yanında C vitamini olmasına dikkat etmek gerekir.
  • Kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata kolay seçimler olabilir.
  • Yumurta ile birlikte taze sıkılmış portakal suyu veya greyfurt suyu tüketmek yumurtadaki demir emilimini arttırır.
  • Yumurta haşlamak yerine menemen yaparak domates, soğan, kırmızı biber ilavesi ile C vitamini kazandırılacağı için demir emilimi arttırılabilir.
  • Ispanağın yumurta ile pişirilmesi demir emilimini arttırır.
  • Çayda bulunan fitat ve tanenlerin demir emilimini azaltmamaları için çayı açık ve limonlu içmek faydalı olabilir.
  • Kalsiyum demir emilimini engeller, bu yüzden süt ve sütlü ürünler demir ilaçları ile birlikte tüketilmemelidir.
♦ ♦ ♦
CİNSEL İSTEK BOZUKLUKLARI
♦ ♦ ♦
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396