Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Cinsel Cehalet

Cinsel Cehalet

Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanıysanız, akla hayale gelmeyecek sorularla karşılaşır ve cehaletin türlü boyutuna tanık olursunuz. Bu, bir aşağılama cümlesi değil. Çünkü toplumun cehaletinde hepimiz pay sahibiyiz ve bu bizim kanayan bir yaramız. Ayrıca tetikte bekleyen bazılarını sevindirecekse bir Batı güzellemesi ya da Amerikan rüyasına özenme de değil.

Zira her coğrafyada başka biçimlerde karşılaşıyoruz cinsel konulardaki cehaletle. Kendini gerçekleştiren ve bilinçlenen kadar var kendine yabancı olan da. Dünyanın neresinde hangi kültürden olursa olsun kendi bedenini tanımayan insanların, başka birinin bedeniyle tanışma hikayesi de maalesef çok iç açıcı olamıyor. Dolayısıyla cinsel yaşamımız cinsel sağlığımızla oldukça ilişkili. “İyi ki cinsel sorunlar üzerine eğilip yetkinlik sahibi olmuşum” dedirten ve mesleğimin tamamlayıcısı olarak gördüğüm cinsel terapi, tahmininizden daha geniş ve daha önemli.

Vajinismus sorununun çözümünün mümkün olduğunu defaatle dile getirmiş, yazmışımdır. 10 yıl önceye gidelim; bu sorunu yaşayanlar ne olduğunu bilmiyor, kusur olarak görüyor ve evlilikleri de hüsranla sonuçlanıyordu. Önce kavramla tanışıldı, ardından tedavi için yönlendirildi çiftler. Son 5 yıl baktığımızdaysa bu bilincin daha geniş kitlelere yayıldığını ve daha fazla çiftin tedavi için uzmanların kapısını çaldığını memnuniyetle görüyoruz. Eminim 5 yıl sonra daha da yol kat etmiş olacağız. Erkeklerde ise erken boşalma ve ereksiyon sorununun, cinsel sorunların başını çektiğini sanırım duymuşsunuzdur. Evet gururla beslenen erkekleri, uzmanlara başvurmaya ikna etmek de kolay olmadı ama o konuda da epey yol kat ettik. Cinsel sorunların da kalp sorunları, bağırsak sorunları gibi normal sorunlar olduğunu ve herkesi yakalayabileceğini titizlikle ve sabırla anlattık.

Peki kendi bedenini tanımaktan kasıt, bu cinsel sorunlarla ilgili doğru bilgiye ulaşmak mıydı? Hayır.

Kendi bedenini tanımak, bu sorunlarla ilgili detaylı bilgiye sahip olmakla yarışamayacak kadar basit bir şey aslında. Ve toplumumuza bir o kadar uzak. Çünkü cinsel eğitim konusunda okul çağından başlayan adımlar atmaya kalkışsak da bu projelerde kayda değer başarılar elde edemedik henüz. Çünkü kadın ve erkekler, yaşları ne olursa olsun kendi bedenlerini, cinsel birleşmenin nasıl gerçekleştiğini, hangi durumlarda hamile kalındığını, cinsel organlarının yerlerini ve özelliklerini, karşı cinsin cinsel organının özelliklerini (ki bu sandığınızdan da önemli ve gerekli) bilmedikleri sürece mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşamlarının olması maalesef pek de mümkün değil.

Duyduğum absürt soruları benden duyanlar gülüyor evet ama ben gülmüyor ve daha çok kaygılanıyorum. Keşke komik olsa. Bizi nelerin beklediğini görüyor, yapmamız gerekenler üzerine kafa yoruyor ve cinsel cehaletle baş etmenin yollarını arıyorum. Yardımcı olmak istemez misiniz? Çıplakken aynanın karşısına geçerek ya da okuyarak bilerek. Ama mutlaka öğrenerek.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396