Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

❤ Gebelik sürecinde gerek anne baba gerekse yakın akrabaların ilk merak ettiği şey açıkçası Sağlığından sonra ilk olarak bebeğin cinsiyeti oluyor. Yumurta hücresinde iki tane (XX),Sperm Hücresinde 1 X, 1 Y (XY) bulunur. Spermlerin bazıları Y de bazıları X te, taşınır. Yumurta ile spermin birleştiğinde yumurta hücresinden mutlaka 1X gelirken sperm hücresinden gelen X bebeği kız, sperm hücresinden gelen Y ise bebeği erkek yapar. Yani bebeğin cinsiyetini erkekten gelen kromozomun ne olduğu belirler.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti rahme Yerleştiği andan itibaren bellidir. Ama bunun bizler tarafından yani hekimler tarafından tespiti yani ultrason ile görüntülenmesi için Bebeğin belirli bir büyüklüğe ulaşması ve organlarının gelişmesi gerekir. Ultrasonda ilk cinsiyet 11. haftadan itibaren ama daha çok 12 - 13. haftada söylenebilir fakat yanılma oranı yüksek olduğu için bir hafta aralıklarla kontrol edip 16. haftada netleşmesi hem gebe, ailesi hem de hekim açısından doğru olandır.

Bebeğin pozisyonu, bacaklarının kapalı olup olmaması, annenin bağırsaklarında gaz olması, göbek kordonunun bacaklarının arasından geçmesi gibi durumlarda bebek cinsiyeti net olarak değerlendirilemeyebilir. Peki ultrason dışında sizden duyduğum kız ya da erkek ihtimalinin değerlendirildiği yöntemler neler sizinle paylaşmak isterim, biraz gülün. ❤❤❤❤

▶ Klinikte ultrason yaparken bebeğin kalp atışının kaç attığını soranlar oldu duyduklarına göre 140’ın üstünde eğer kalp atışı varsa kız olma ihtimali çok yüksekmiş:)

▶ Çok güldüğüm ve 3-4 hastamda ayrı ayrı duyduğum bir yöntem olan karalahana deneyi nedir? Karalahanayı kaynatıp lahanayı bir kenara ayırdığınızda bu kalan suyun içerisine gebenin birkaç damla idrarı damlatılır; eğer bunun rengi mor ise bu erkek pembe ise kız olma ihtimali yüksektir:)

▶ Gebenin karnı sivri ise erkek yuvarlaksa kız:) canı tatlı isterse erkek, ekşi isterse kız.

▶ Yüzük testini artık herkes biliyor yüzüğünü ipe bağlıyıp karnına doğru sarkıttığınızda eğer ileri geri gidiyorsa erkek yuvarlak çiziyorsa kız ihtimali var :) Siz bunlara yinede müsamaha göstermeyin ve ultrasonda bile yanılma payı oldunu düşünürsek bu yöntemleri eğlenme amacıyla yapın...

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396