Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Anne Evi Alışkanlıkları

Anne Evi Alışkanlıkları

İlişkilerde yol ayrımına getiren konulardan biri de ‘anne evi alışkanlıkları’ ve daha da keskin tabiriyle ‘alışkanlıklar çatışması’. Nasıl mı?

Düzen belası

S: Ben bekarken kendi içimde bir düzenim vardı ve kimse ona karışmazdı. Dağınıklığım bile kendi içinde düzenlidir. Ama şimdi karım onu ordan kaldırıyor, onu oraya koyuyor, her şeyi istediği gibi düzenliyor ve ben resmen bunalıyorum. Her gün aynı sebeple kavga ediyoruz. Orta yol bulmak şart oldu ama beceremiyoruz.

C: Ortak yaşamlarda ortak dağınıklıklar ve ortak düzenler gerekiyor. Çünkü ortak konfor ve ortak gönül rahatlığı ilişkinizi daha huzurlu kılar. Muhtemelen eşiniz için zor olan, alışkın olmadığı bir düzensizliği, yeni ve özendiği evinde görmektir. Sizin içinse alıştığınız düzenin kolaylığından sıyrılıyor olmak zorlayıcı olsa gerek. Ama bütün derdiniz bu olsun; birer adım gelirseniz buluşur ve sarılırsınız birbirinize. Oturun ve konuşun, yazılı olmayan ortak kararlar alın, bu sizi ortak yaşamınıza ve evinize de alıştıracaktır.

Yemek alışkanlığı

S: Bizim evde yemek asla koltuklarda, tepsilerde yenmezdi. Yemek bir buluşma seromonisiydi ve saygı görürdü. Masada aynı saatte ve hep birlikte yenirdi. Kocam ise ayağına gelen tepsilere alıştırılmış, evimde yemek yediğimi bile hissedemiyorum. Aile olduğumuzu anlayamıyorum.

C: Doğruyu söylemek gerekirse sofraya gereken önemi ve özeni gösteren sizsiniz ve eşinizin size eşlik etmesini dilerim. Onu, buna alıştırmak için en sevdiği yemeklerle özel sofralar hazırlayın ve hevesini artırın. Ve pek tabi tek başınıza yemek yemek istemediğinizi de açıkça söyleyin. Arada onun sevdiği gibi pratik bir şeyler de yaparsanız gönlünü alırsınız. Aman ha sesler yükselmesin.

Prenses evlenince

S: Eşim bekarken bir bardak suyunu bile kendisi içmemiş. Annesi babası prenses gibi büyütmüş. Şimdi evde de ‘herkes kendi işini yapsın’ boyutuna ancak varabildik. Ama bu benim evlilik anlayışıma ters. Ve gerçekten sinirleniyorum.

C: Sizin evlilik anlayışınız sürekli hizmet görmekse o da doğru değil, üzgünüm. Fakat iki insanın birbirine güzellikler yapması, hizmet etmesi, şımartması evliliği diri tutar, bunu da atlamamak lazım. En doğru olan oturup konuşmak. Müşterek bir yaşamın gereklerini, güzelliklerini, özelliklerini paylaşmak, sorunu çözebilir. İlle de herkes kendi işini yapacak noktasında uzlaşırsanız da akışına bırakın, bunun özel günü, hastalığı, hevesi var, zincirler elbet kırılacaktır.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396