Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Adet Gecikmesinin Sebepleri

Adet Gecikmesinin Sebepleri

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet gecikmesi kadınların hayatları boyunca çok sıkça rastladıkları sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Hem ruhsal hem de fiziksel dengeyi bozan adet gecikmesi sadece kadının kendisini değil, çevresindekilerinin de hayatını zorlaştırmaktadır. Adet gecikmesi her kadına göre farklılık gösterebilmektedir.

Ergenliğe girildikten sonra her ay düzenli olarak adet kanaması olması üreme çağının doğal bir sürecidir. Çoğu kadın için normal adet döngüsü 24 ila 35 gün arasında olur ve ortalama 5 ile 7 gün sürer. Bunların dışında oluşan her şey adet düzensizliği olarak adlandırılmaktadır. Hiç adet görülmemesi durumu ise başlı başına bir sorun olarak değerlendirilir. Kadınlarda adet döngüsünün 1 hafta erken veya geç olması fizyolojik bir durumda oluşturmaktadır.

Adet kanamasının birkaç gün gecikmesi normal olarak kabul edilir ve bu süre bir haftayı yani 7 günü geçer ya da uzun süren gecikmeler oluşursa kişide gebelik veya düzensiz adet döngüsü ile çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Adet dönemlerinin dışında yaşanan bu tür olumsuzlukların sebeplerini muhakkak araştırmak gerekir ve bu süreçte bir doktor kontrolünde muaeyene olmanızda fayda vardır.

Adet Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir?

Adet gecikmesi gençlerde hormonal nedenlerden kaynaklanırken, daha ileri yaşlarda ise organik nedenlerin etkili olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Ayrıca yeni adet görmeye başlayan bir genç kızda, hormonal denge tam oturmadığı için, ilk 2 yıl adetlerde gecikme yaşanabilmektedir. Benzer şekilde menopoza tam girmemiş ama perimenopozal dönemi başlamış olan kadınlarda ise adetler gecikebilir. Yapılan araştırmalar, her dört kadından birisinin adet gecikmesinin yaşandığını göstermektedir. Adet gecikmesi gebelik belirtisini de işaret edebildiği gibi çeşitli sebeplerden de kaynaklanmaktadır. Ayrıca emziren kadınlarında 1-1,5 yıl adet görmemesi de normal olarak kabul edilir. Ancak yeni bir gebelik olup olmadığının araştırılması ve bundan emin olunması gerekmektedir.

Adet Gecikmesinin Belirtileri

  • Karın ve bel bölgesinde ağrı oluşması,
  • Gebe kalma ihtimalinizin olması,
  • Evde yapılan bir gebelik testinin hamile olarak göstermesi,
  • İki düzenli periyodu kaçırmanız ve nedenini bilmemeniz,
  • Doğum kontrol hapları aldığınızda iki dönem bu hapları almayı unutmanız,
  • İlk regli 16 yaşına kadar görmemeniz,
  • 14 yaşına kadar göğüslerinizin büyümemesi ya da kasık tüylerinin gelişmemesi.

Adet Gecikmesinin Başlıca Nedenleri

*Stres: Adet döngüsündeki gecikmenin en büyük nedeni strestir. Stres döneminde hormonların dengesi bozulabilir. Hormonlardaki stresten kaynaklı dengesizlikler de adet döngüsünü geciktirebilir. Bu durumda stresten dolayı adet gecikmesi yaşayan kadın gevşeme tekniklerini kullanarak, yaşam tarzında değişiklikler yapmalıdır ve beslenme programını daha sağlıklı besinlerden oluşturmalıdır.

*Gebelik: Aktif bir cinsel yaşamı olan kadınlarda, adet gecikmesinde ilk olarak hamilelikten şüphe duyulmalıdır. Çünkü cinsel açıdan aktif olan kadınlar, kolaylıkla gebe kalabilir. Özellikle adetin 1 hafta ya da 10 gün süreyle gecikmesi durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurup gebelik testi yaptırması önerilir.

*Aşırı zayıflık: Kadının kilosunun çok daha az olması, hormon salgılanma düzeninde sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlar daha çok adet gecikmesi yaşamaktadır. Bu kadınlarda vücudunun çalışma biçimi değişir ve yumurtlama üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Kadın bu sorunu tedavisini görüp çözdüğünde ise yeniden normal kiloya kavuşur ve adet döngüsü normala döner.

*Obezite: Aşırı kilolu, obezite ayarında olan bir vücut yapısına sahip kadınların adet kanamaları düzenli ve beklenen aralıklarla gerçekleşmez. Fazla kilo hormonal değişikliklere neden olduğundan bu da adet gecikmesi sorunu ile ortaya çıkar. Böyle bir durumda kişi bir uzman doktordan yardım alarak, gerekli diyet ve egzersiz programları ile adet döngüsünü düzene koyabilmektedir.

*Polikistik over sendromu (PCOS): Yumurtalıklar üzerinde çok sayıda kist oluşması durumu olan Polikistik over sendromu, vücudun erkek hormonundan daha fazla androjen üretmesine sebep olan bir sağlık sorunudur. Bu hormon dengesizliğinin bir sonucu olarak yumurtalıklarda kistler oluşmakta, bu kistler yumurtlamayı düzensiz hale getirmekte veya tamamen durdurmaktadır. Bu süreçte, PCOS’un belirtilerin hafifletilmesi için doğum kontrolü hapları ya da başka ilaçlar verilerek tedavisi gerçekleşmektedir.

*Doğum kontrolü: Doğum kontrol hapları, yumurtalıkların işlevlerini yerine getirmesini önleyen östrojen ve progesteron hormonlarını içermektedir. Uzun süre düzenli olarak alınan doğum kontrol hapları kadının adet döngüsünü değiştirir ve bozar. Bu durumda kontrol hapının kesilmesi ile birlikte yaklaşık olarak 6 ay sonrasında adet döngüsü yeniden normale döner.

*Kronik hastalıklar: Uzun süre veya ömür boyu etkisini gösteren kronik hastalıklar adet gecikmesi üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Vücudun tüm döngüsünü, metabolizmanın işleyişini değiştiren diyabet ve çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklarda adet döngüsünü de etkilemektedir. Kadının kan şekerindeki değişiklikler hormonsal değişikliklerle bağlantılıdır, bu sebeple az kontrollü diyabet, adet kanamalarının düzensiz olmasına ve adet gecikmesi yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

*Erken Menopoz: Erken menopoz kadının üreme çağının bitmesi, hamile kalma ihtimalinin tamamen ortadan kalkması demektir. Kadınlarda normal olarak 45 ile 55 yaşları arasında menopoz süreci yaşanmaktadır. 40 yaş ve daha erken yaşta görülen peri-menopoz dönemi ise erken menopoza işarettir. Bu durum kadının, yumurtlama yeteneğinin zayıflaması anlamına gelir ve adet gecikmesi, ilerleyen dönemlerde de adetin tamamen kesilmesi ile sonuçlanır.

*Tiroid sorunları: Tiroit bezinin aşırı aktif veya yetersiz çalışması adet kanamalarının gecikmesi, düzensiz bir şekilde gerçekleşmesine neden olabilmektedir. Tiroit bezi, vücudunuzun metabolizmasını, tüm işlevlerini düzenler, az ya da çok etkiler, bu nedenle hormon seviyelerini de etkileyebilir. Bu tiroit sorunları genelde ilaçlarla tedavi edilebilmekte ve tedaviden sonra adet döngüsü de yeniden normale dönmektedir.

Adet Gecikmesinin Tedavisi

Adet düzensizliğinin üreme yaşındayken farklı menopoz yaşındayken farklı nedenleri olur. Bunun için tedavi yöntemleri de yaşa göre farklılık göstermektedir. Adet gecikmesi yukarıda sayılan pek çok sebepten kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerden hangisinden kaynaklandığını anlamak ve sebebini ortadan kaldırmaya yönelik tedavi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurup bir kadın doğum uzmanına görünüp, yapılan muayene ve tahlillerle tedavi mümkün olabilmektedir. Çünkü doktorunuz, bunun nedenini doğru bir şekilde araştırıp teşhis edebilir ve en uygun şekilde tedaviyi size uygulayabilir. Bu duruma neden olan sebepler belirlendiğinde ise, en kısa sürede adet döngünüz yeniden normale dönecektir.

Tedavi, adet gecikmesine sebep olan etkenin ortadan kaldırılmasına ya da düzeltilmesine yöneliktir. Rahim içinde ya da rahim ağzında oluşan miyomlar, polipler, yumurtalık kistleri gibi oluşumlar ilaçla ya da cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396