Yeni Yıl Güzel Olsun

Bir yıl daha geride kaldı. 2016’yı aldık içeri. Her şeyin en güzelini getirmesini dileyerek. Dilerim öyle olur. Ama yeni yılın elinde görüyor musunuz bir sihirli değnek? Hiçbir şey bir günde ve çabasız değişmeyecek. Biz, hepimiz, birimiz diğerinden az olmadan çokça çaba ve sevgiyle güzel kılacağız yeni yılı. Aksi imkansız.

Sıcak ve soğuk savaşlar, açlık ve kıtlık, zulüm ve haksızlık, karmaşa ve kaos, düşmanlık ve çatışma, göç ve yurtsuzluk, dünyanın dört bir yanında 2015’i zehir edecek, hafızalara acılarla kazıyacak hepsi de birbirinden kötü çok şey yaşandı. Bebek ölümleri gördük, kıyılara vurdular. Evsiz insanlar gördük, tekmelendiler. Gömülemeyen ölüler gördük, buzlarda bekletildiler. Talan olan sokaklar gördük, anılarını da yitirdiler. Dağılmış aileler,  gencecik şehitler, sahipsiz insanlar, bombalar, yokluk ve sefalat gördük. Taciz ve cinayet gördük. Sayısız felaket gördük. Ne dilim varıyor ne aklım yetiyor artık sıralamaya. Peki biz bunları neden gördük? Birbirimizi neden sevmedik yeterince? Bir dünya, 7 kıta, 510 milyon kilometrekare ve sınırları belli yüzlerce ülke. Nasıl sığamayız, nasıl ezeriz birbirimizi türlü zalimlikle, nasıl bıkarız aynı yeryüzü üzerinde yaşayıp aynı göğe bakmaktan? Insansak neden bunca kötülük? Değer mi? Değmez.

2016’dan dileğim insanlık. Çünkü biliyorum ki üzerimize düştüğü kadar insan olabilirsek iyi geçer yeni yıl. Kimimiz az yeriz, kimimiz çok, evet eşit olmaz belki her şey. Ama hepimiz insan olursak eğer, paylaşmayı, dinlemeyi, anlamayı bilirsek, haksızlığın kime yapıldığıyla değil haksızlığın kendisiyle ilgilenirsek, adalet tartımızda gitmezsek hileye, doğru bildiğimizden şaşmaz, öğrenmeye ve yenilenmeye açık olursak, vicdanımızı da koynumuza alıp yatarsak her uykuya, insan doğduk da insan kalırsak iyi geçer yeni yıl.

İnsanlıktan nasibimizi almaya gönüllü olacağımız bir yıl dilerim. Hepimize, hepimiz için…

Ve son olarak tüm sevdiklerim; yeni yıl size size sevme nedenlerimin, beni sevme nedenlerinizin çok daha fazlasını versin. Birbirimize umut olalım, her gün yeniden.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir