Yatak Odanız

‘İşi mutfağında öğrenmek’. Bir işi layığıyla öğrenmenin yolu budur, değil mi? Var oluş ortamına, şartlarına, malzemelerine, yoluna yöntemine, risklerine, zorluğuna, kolaylığına, diğer var edenlerine hakim olarak öğrenmek. Havasını soluyarak öğrenmek, bir şeye bakışımızı nasıl da değiştirir değil mi?

Kendimize uygun bir masa seçerek oturup menüden damak zevkimize uyacağını düşündüğümüz yemeği seçmek ve yemek gelince mideye indirdikten sonra hesabı istemek, sonra orada hiç var olmamışçasına çıkıp gitmek. Evet bu sıradan ve genelde olan kısmı. Peki aynı yemeği, hazırlanış aşamasını, mutfağında ter dökenleri, o ateşi, telaşı, sistemi, hızı ve gerekince ağırlığı izledikten sonra başka bir bakış açısıyla yemez miyiz, daha kıymetli gelmez mi bir tabak yemek? Daha iyi anlamaz mıyız onu var edenleri, emeği anlamaz mıyız, çabayı, özveriyi ve ustalığı?

Hayatın mutfağı neresi biliyor musunuz?  Yatak odanız. Evet hayatın mutfağı, türlü duygularla girdiğiniz yatak odanız. Aşkla yaptığınız bir evliliğinizle girseniz de orası, günübirlik ilişkileriniz için de girseniz de orası, çatışmacı bir ilişkiyle girseniz de orası. Hangi duyguyla girerseniz girin hayatınızın mutfağı yatak odanız. Siz orada, kendinizi birbiriniz için ve eğer dilerseniz yeni bir ‘can’ daha var ediyorsunuz. Ortamı nasıl kokladığınız, şartlar, malzemeler, yolunuz yönteminiz, riskler, zorluklar, kolaylıklar ve yatak odanıza ortak kim varsa, işte onlar hayatınızın akışını belirliyor. Hayatı orada anlıyorsunuz. Bir yaşamın nasıl var edildiğini en iyi anladığınız yer orası, gerçekten sıfırdan var edebildiğiniz temel öğrenme alanınız orası.

Yatak odanız mutfağınız diyorsam ‘yaşamın temeli doğru cinsellik ve sağlıklı ilişkilerdir’ de diyor sayılırım, değil mi? Çünkü gerçekten öyle. Freud’a selam çakıp her şeyi cinselliğe bağlama klişesine sığınmayacağım. Çünkü her şeyi cinsel açlığımızla ve dürtülerimizle yorumlamıyorum. En azından bu yazının amacı ya da varacağı yer bu değil. Ben her şeyi toplumsal cinsel kimliğimize yorangillerdenim daha çok. Toplumsal olarak cinsellikten anladığımız şey, onu konuşma yorumlama cesaretimiz, yeni nesilleri cinsel eğitimle tanıştırma isteğimiz ve adımlarımız; bana kalırsa her şeyi belirleyen bu. Cinsel suçları, ikili ilişkilerdeki açmazları, aile içi mutsuzlukları, şiddeti ve ensesti meydana çıkaran şey, toplumsal cinsel kimliğimizdeki gedikler. İşte bu nedenle hayatı, temelinde yani cinselliğimizde, mutfakta yani yatak odamızda öğrenmeliyiz.

Seks pozisyonlarına ilişkin engin bilgi değil elbette hayatın mutfağında öğrenmemiz gerekenler (onlar ekstra bilgi olarak hiç de fena olmaz tabi). Hayatın mutfağında insanı anlarız aslında. Hayat, otobüs duraklarından, ofis yoğunluğundan, alışveriş poşetlerinden, geçim kaygılarından oluşmuyor; hayatı oluşturan ve etrafımızda döndüren, insan. İnsanı anlamak için, insana nasıl yaklaşacağını bilmek için cinsel olarak bireysel eğitim ve donanımını önemsiyor ve sürdürüyor olmak gerekir.

Peki hayatı, mutfağında öğrenmek için size önerebileceğim, şöyle kafa karışıklığı yaratmadan kalem kalem sıralayabileceğim bir şeyler yok mu? Olmaz mı!

 • Cinsel eğitim için asla geç kalmadınız. Bedeninizi eksiksiz tanımak için kitaplar okuyun, gerekirse eğitimlere katılın (pek çok sağlık kuruluşu farklı başlıklarda eğitim ve çalışma grupları açıyor artık)
 • Partnerinizin cinsel geçmişini öğrenmekten çekinmeyin(eski sevgilileriyle anıları değil kastım, geçirilen rahatsız, hastalık ve operasyonlar, yaşanan sorunlar, deneyim geçmişleri)
 • Partnerinizle cinselliğe dair zevklerinizi doğal bir şey olduğunu bilerek konuşun, paylaşın ve deneyimler planlayın.
 • Dürüst olun. Taleplerinizi, memnuniyet ve şikayetlerinizi uygun dille aktarmaktan asla kaçınmayın.
 • Mutluluk ve tatmin, temel amacınız olsun. Bu amaca hizmet etmeyen şeylere müsamaha göstermeyin.
 • Psikolojik ve fiziksel şiddetin tanımını dikkatle öğrenin ve hiçbir türlüsüne rıza göstermeyin.
 • Çocuklarınızı sevgi ortamında büyütmeye odaklanın ve çift olarak bunu başaramıyorsanız yapılabilecekler konusunda bir uzmanla görüşerek bilgilenin.
 • Çocuklarınızın cinsel eğitimi için gerekli kaynak ve uzmanlara danışın ve eğitime başlamayı, onu doğru biçimde yönlendirmeyi asla ihmal etmeyin.
 • Sağlıklı cinsellik için gerekli tüm tedbirleri öğrenin ve uygun gördüğünüzü kullanın.
 • Düzenli jinekolojik ve ürolojik muayenelerinizi atlamayın.
 • Cinsel özgürlük ve özel alan kavramlarıyla tanışın, haklarınızı başkalarının haklarını ihlal etmeden kullanma konusunda bilinçlenin.
 • Dürtülerinizi kontrol etme konusunda zorlanıyorsanız bir uzmandan yardım alın.
 • Yatak odanızda konuşun. Sohbet edilen bir özel alan daha sıcak ve sahibi paylaşımlara açık hale gelir.
 • İlişkilerinizi cinsellikten ibaret tutmamaya özen gösterin ama cinselliği ilişkinizin dışına da itmeyin.
 • Hayatın mutfağına girerken, kadın ve erkek olarak girin. Anne, çalışan, eş, arkadaş olarak değil. Kimliğiniz kadın ve erkek olsun ki alanınız, hayatın olumsuzluklarından sıyrılmak için de bir dinlence noktası olsun.

Gördüğünüz gibi son derece basit ve yapılması, istendiği takdirde gayet mümkün olan temel öneriler bunlar.

Size hayatın mutfağında yapılacaklardan epey söz ettim ve neden önemli olduğundan. Peki ya hayatın mutfağının mutfağı? Yatak odanıza en iyi biçimde hazırlanmak ve aynı zamanda yumurtalık ve sperm kalitenizi yükseltmek için nasıl beslenmeniz gerektiğini merak etmez misiniz?

Kadınlar ve erkekler için afrozdizyak beslenme önerilerim de olmasın mı tam yeri gelmişken? Kuşkonmaz- Bol miktarda C vitamin içeren kuşkonmaz, spermlerin oksitlenmesini engeller ve testislerdeki hücreleri korur. Kuşkonmaz tüketme alışkanlığımız yüksek değil ama her açıdan faydalı bir besin, alışsak iyi olur.

ERKEKLER>>>

Sayfa 1 / 3123

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir