Vajinismus Nedenleri

cinsel-islev-bozuk

Vajinismus önce kadınları, sonra erkekleri, temelde tüm aileyi ilgilendiren büyük çaplı bir sorundur. Ne kadar istenilse de yaşanamayan cinsellik, hem sinirleri yıpratmakta, hem de nice evliliği boşanma safhasına getirmektedir.

Vajinismus hakkında kulaktan dolma şeylerle hareket etmek yerine bu talihsiz hastalığın nedenlerini bilmek ve önlemleri ona göre almak çok daha mantıklı ve kurtarıcı olacaktır.

Vajinismus Hastalığı ve Nedenleri

1- Cinsel travmalar: Özellikle erken yaşta yaşanan cinsel travmalar ya da şahit olunan cinsel içerikli manzaralar daha sonra yetişkinliğe erişildiğinde kurtulunmayan büyük detaylardır. Her ne kadar yetişkin olmuş, aile kurmuş kişi görünürde bir sorunu olmadığını sansa da travmalar beyin yapısını engeller. Vücudu da beyin yönettiği için cinsel travmalar, vücudun kendini kapamasına yol açar. Vücut hafızası ile ilgili olan bu neden, cinsel travmaların vajinismus hastalığına yol açmasına vesile olur.

2- Yanlış izlenim ve fikirler: Cinsellikle ilgili kadınlara verilen yanlış öğütler, anlatılan karanlık hikayeler zihni işgal eder. Bundan sonrası ise ne kadar istenilse de kadınlığın kendini kapamasına, vajinismusun gerçekleşmesine neden olur. Daha çocuk yaşta cinsellikle ilgili yanlış eğitim, kadınların kabusu olmaktadır.

3- Jinekolog hataları: Cinsellik ile ilgili sıkıntılar baş gösterdiğin en mantıklı olan şey yapılır ve doktora gidilir. Ancak bazen doktor hataları, yanlış muayene ve zorlamalar, geri dönüşü zor hatalara yol açar. Bazı jinekologların bilimden uzak uygulamaları ve sert yaptırımları da vajinismusa yol açmaktadır.

İlgili Yazılar

Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kürtaj ülkemizde yasak olmayan yasal haklardan bir tanesidir. İstenmeyen hamilelik durumlarında hamileliği sonlandırılması anlamına gelen bu opera...
Kızlık Zarının Çeşitleri Ve Özellikleri Hakkında B... Kızlık zarı kişiden kişiye çeşitlilik göstermektedir. Birbirinden bağımsız ve çok çeşitleri vardır. Kızlık zarının çeşidi görsel olarak bulunmayabilir...
Vajinal Estetik Uygulaması İle Giderilen Sorunlar... Estetik uygulamaları vücudun her alanında yapılmaktadır. Buna vajinada dahildir. Bazı kadınlar vajinalarının görünümünden rahatsız olabilmektedir....

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir