Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

VAJİNAL MANTARLAR

Kadınların hemen hemen en sık karşılaştığı, tedavi edilmediği takdirde ise, daha önemli rahatsızlıklara yol açabilen yaygın bir enfeksiyon türüdür. Vajinal mantar pek çok sebepten olabilir.
Vajinal Mantarlar

Vajinal mantar enfeksiyonları içinde en sık izole edilen etken de Candida Albicans mantarıdır.

Vajinal Mantarların Nedenleri

Vajinal mantar pek çok sebepten olabilir. Uzun süre antibiyotik kullananlar, şeker düzeyi kontrol edilemeyen diyabet hastaları, gebeler, doğum kontrol hapı kullananlar, çok sık vajinal duş alanlar, aşırı kilolular, naylon veya sentetik iç çamaşırları kullananlar ve bağışıklık sisteminin bozulması sonucunda direncin düşmesi vajinal mantar enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonundan nasıl korunabiliriz? Ne gibi önlemler almalıyız?

Mutlaka pamuk çamaşır kullanılmalı, iç çamaşırlar çok sık değiştirilmeli ve mutlaka ütülenmelidir.

Parfümlü yıkama jelleri, parfümlü prezervatif kullanımı veya uzun süreli hijyenik ped veya tampon vajinal bölgenin bu tür enfeksiyonlara yol açmaması açısından kullanılmamalıdır. Hijyenik olmayan tuvalet veya havuzdan uzak durmak, ıslak mayo ile uzun süre beklememek gereklidir. Ayrıca genital bölgemizin nemli kalmaması adına kilomuza da dikkat etmeliyiz.

Vajinal Mantarların Belirtileri

Vajinal mantarın en sık belirtisi genital bölgede kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişme, cinsel ilişki esnasında ağrı ve akıntıdır.

Kaşıntı dış genital bölgede vajinanın içinde bazen dayanılmayacak kadar çok olabilir. Akıntı ise normalden farklı, peynir kırıntıları şeklinde beyaz ve kokusuzdur. Vajinal floranın bozulmasına bağlı olarak bazen vajinal mantar enfeksiyonuna diğer vajinal enfeksiyon yapan etkenlerin eklenmesiyle akıntının görünümü de değişebilir.

Akıntı ve kaşıntı vulva ve vajinada kızarıklık ve şişliğe neden olabilir. Burada oluşan tahriş idrar yaparken yanmaya ve cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olur. Ağrıdan dolayı kadınlar cinsel ilişkiden kaçınırlar. Akıntıda kötü koku olması halinde kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığı akıllara getirilmelidir. Bazen de olay tümüyle psikolojik kökenlidir.

Vajinal mantarın tedavisi

Vajinal mantar bazen kaşıntı ya da akıntı olmadan jinekolojik muayenede, smear testi yapılırken fark edilebilir. Çünkü mantar enfeksiyonu vücut bağışıklık sistemi bozulduğunda ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi sağlam olan kişilerde ise belirti vermeden yıllarca kalabilir. Kronik ve tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında, altta yatan ve bağışıklık sistemini bozan durumun düzeltilmesi mesela diyabet hastalarında şeker düzeyinin kontrol altına alınması gerekmektedir.

Vajinal mantarın tedavisinde; vajinal fitil, krem ya da ağızdan alınan tabletler etkilidir. Muayene olmadan eczaneden direkt alınıp kullanılan ilaçlar yarardan çok zarar getireceğinden Tedavisi açısından bu tür uygulamalardan vazgeçilmelidir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay, hem de zordur. Tedavinin başarılı olması için ilaçların 7 ila 14 gün kullanılması gerekiyor. Tedavi süreci kişiden kişiye değişmekte olup,  altta yatan nedenlere göre tek doz kullanılan ilaçlarla veya daha uzun yapılabilir.  Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise eş tedavisi de yapılır.

Mantarlar Hakkında Sorular

Vajinal mantar enfeksiyonu devam ederken cinsel ilişki yaşanması sakıncalı mıdır?

Vajinal mantar enfeksiyonu olan kadın cinsel ilişkiye ara vermelidir. Çünkü hem partnerine bulaştırabilir hem de hassaslaşmış vajinal bölgede oluşacak tahriş tedavinin uzamasına ve çekilen acının artmasına neden olmaktadır.

Gebelikte mantar enfeksiyonu ve alınacak önlemler nelerdir?

Gebelikte mantar, 2 ve 3’üncü ayda ince beyaz kaşıntılı bir akıntı olup, sıklıkla görülebilir. Gebelikteki hormonal değişiklikler mantar oluşumuna neden olabilir. Gebelikte mantar hastalığının yarattığı hoşnutsuzluğu kontrol etmek güç olmaktadır. Bu yüzden mantar tedavisini mutlaka bir uzman önerisi ile yapmak gerekir. Vajinal kremler ve fitiller kullanılabilir. Ağızdan hap tedavisi gebelikte ve emzirme döneminde sakıncalı olabilir. Mantar olmaması için alınacak tedbirler şöyle tariflenebilir;

  • Bol pamuklu iç çamaşırı giyilmeli,
  • Tuvalet sonrası önden arkaya temizlik yapılmalı,
  • Şekerli gıda tüketimi azaltılmalı,
  • Yüzme sonrası ıslak mayo ile beklememeli,
  • Vajinal tampon, parfüm spreyi, parfümlü günlük ped ve vajinal duş yasaklanmalıdır.
SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396