Vajinal Enfeksiyon?

Vajinal Enfeksiyon

Kadınlarda vajinal flora, parazitler, hormon ve antibiyotik tedavileri ile kolayca zedelenebilen hassas bir yapıya sahiptir. Vajinal enfeksiyonlar, (vajinitler) hemen her kadının hayatı boyunca dönem dönem karşılaştığı, bazen son derece basit bazen de ciddi komplikasyonlara neden olabilen önemli sağlık sorunlarından biridir. Vajinitler; mantar, parazit veya bakterilerle oluşabilir. Bazı durumlarda bu etkenlerin ikisi veya tümü birden birlikte enfeksiyon oluşturabilir.

Vajinal Enfeksiyon Şikayetleri

Çoğu kadında oldukça sık rastlanılan vajinal enfeksiyonlarda şikâyetler genellikle; vajinal akıntı, yanma ve kaşıntı gibi ortaya çıkar. Bu yüzden, bu tür enfeksiyonlara sebep olan mikroorganizmaların bir kısmı da vajinanın normal florasında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak enfeksiyon oluşturabilir. Tedavisi yapılmadığı takdirde ise, kişiye rahatsızlık verecek boyuta ulaşır ve yeniden tekrarlayabilir. Çünkü, vajinal enfeksiyonlarda vajinal flora bozulmuştur. Bakteriyel vajnozis, en sık gözlenen vajinal enfeksiyondur. İkinci sırada, ise, kandida enfeksiyonları gelmektedir.

Yaz aylarında vajinal enfeksiyon daha çok görülebilir. Çünkü yazın hava sıcaklığının yükselmesi ve beraberinde genital bölgenin nemli kalması, sentetik çamaşırlar, dar pantolonlar mantar enfeksiyonuna sebebiyet verebilir. Özellikle, havuz sonrası bu şikâyetler biraz daha artabilir. Vajinal bölgede normal olarak bulunan mantarlar, vajen florasında oluşan değişiklikler sonucu aktif hale gelir ve enfeksiyonlara yol açar. Spor yaparken de vajinanın florası değişebilir. Gebelik, antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olan birtakım hastalıklar da vajinal enfeksiyon riskini arttırır. Bunun nedeni ise, havuz suyundaki klorun, vajen florasındaki yararlı bakterileri öldürmesi sonucu var olan mantar sporlarını aktif hale getirmesidir.

Vajinal Enfeksiyon Tedavisi

Uygulanan tedaviyle sıkıntılar 1-2 gün içinde geriler.  Hamilelerin yüzde 25’inde görülür. Kötü kokulu, bol köpüklü, sarı renkli akıntıya kaşıntı eşlik eder. Anne adaylarında vajinal enfeksiyon saptanırsa hemen tedavi edilmeli, ayrıca eşlerinde bu konuda tedavileri sağlanmalıdır. Kadın tedavi edilmediği takdirde, bebeğin suyunun erken gelmesine ve erken doğum riskine yol açabilir. Tedavi şekli, doktorunuzun önerdiği şekilde vajinal fitiller ile, kremler ve ağızdan alınan ilaçlarla yapılabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir