Vajina Hastalıkları

Vajina Hastalıkları

Vajina hastalıklarında en sık görülen vajina enfeksiyonlarıdır. Vajinanın en önemli bulgusu arasında akıntı birinci sırayı oluşturur. Akıntıların çoğunun altında bir hastalık söz konusu olsa bile, fizyolojik dediğimiz normal akıntılarda, kadınların doktora başvurmasında önemli etkendir. Yalnız, her akıntı da bir hastalığı işaret etmez. Vajinadaki akıntılar sarı, yeşil, kokulu, beyaz peynir parçaları şeklindeyse, şikayetler arasında ise, yanma, kaşıntı, cinsel ilişkide ağrılara yol açıyorsa, altta yatan başka etkenler söz konusu olabilir. İlk akla gelen etkenler enfeksiyon oluşturan mikroplardır. Ancak, akıntı kanlı ve kahverengi renkte ve alt karın ağrısı varsa, daha çok kanseri akla getirmelidir.

Vajina Enfeksiyonları

Genellikle, akıntıların özellikleri hastalığın nedenleri hakkında bize doğru bilgiler verir. Kadınlarda en sık görülen Klamidya enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan vajinal hastalıkların başında gelir. Sarı renkli, sulu ve kokusuz bir akıntı, adet aralarında kanama, cinsel birliktelik anında ağrı gibi şikayetlere yol açabileceği gibi, her hangi bir şikayete yol açmadan da sinsi bir şekilde ilerler.

Candida (mantar) vajiniti her yaştaki kadınlarda görülebilir. Genital bölgenin ıslak kalması, sentetik iç çamaşırları, kilotlu çorap kullanımı, hijyenik petler, bazı parfümler enfeksiyon oluşumunu ve tekrarlama riskini artırabilir. En belirgin şikayet olarak kaşıntı, idrarda yanma hissi ve ağrılı cinsel ilişkiyi sayabiliriz. Bir diğer vajinit atrofik vajinittir. Özellikle buluğ çağı öncesinde ve menopoza girmiş kadınlarda görülebilir. Bu problemde özellikle östrojen eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Tricomonas vaginalis seksüel geçişli bir enfeksiyon olup, yeşil veya sarı renkte, bol köpüklü, kötü kokulu, şikayetler arasında yanma ve kaşıntı vardır. Gardnerella vaginalis enfeksiyonunda ise, bozuk balık gibi kötü koku, gri-beyaz renkli bir akıntı ve beraberinde yanma ve kaşıntı vardır. Bu enfeksiyonda eşlerin tedavisi de göz önünde bulundurularak tedavi edilmeli, yoksa enfeksiyonların tekrarları kaçınılmaz olabilir.

Vajina hastalıklarının en sık olanı kistlerdir ve daha çok vajinanın alt kısmında yer alır. İçleri sıvı dolu olup, çok nadir şikayet oluşur. Genellikle, alınmalarını gerektirecek durum söz konusu değildir. Büyüyüp vajina yolunu kapatırsa çıkartılır tedavi gerektirmez.

Vajina hastalıkları üreme fonksiyonunu tehlikeye sokan doku tahribatına hatta bazen ölümlere kadar varan olaylara sebebiyet verebilir. Bir çok mikroplar, parazitler, mantarlar, virüsler bu enfeksiyonların kaynağıdır. Tüm bu bahsedilen durumlarla karşılaşan kişilerin mutlaka bir jinekologa giderek, tahlil ve tetkiklerini yaptırması, hastalığın teşhisi ve tedavisi açısından çok önemlidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir