Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

VAJİNA DARALTMA

Vajinal girişin ölçülerinin küçültülmesi yani vajinal deliğin daraltılması için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Aynı zamanda vajinal gençleştirme olarak da bilinir ve vajinal kaslarda kaybolan diriliği canlandırılır.

Vajina Daraltma, vajinoplasti vajinal girişin ölçülerinin küçültülmesi yani vajinal deliğin daraltılması için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Aynı zamanda vajinal gençleştirme olarak da bilinir ve vajinal kaslarda kaybolan diriliği canlandırmak amaçlanır. Vajina daraltma Ankara gerek estetik kaygılarla gerekse sağlık nedeniyle yapılsın sonuçta vajinanın görünüşünün yeniden oluşturulması veya değiştirilmesi söz konusudur. Vajina Daraltma kadının ve partnerinin cinsel ilişki sırasında genital organlarının daha yakın bir temas içerisinde olmasını sağlar. Aynı zamanda idrar kaçırma probleminin ortadan kalkmasını da sağlayabilir.

Perine bölgesinin cinsel haz duygusuna katkısı çok büyüktür. İlişki sırasında haz almaya yarayan esas nokta esasen perine bölgesindeki kasların kasılma kapasitesidir. Aynı zamanda perinenin bir diğer görevi de tuvalete gitme ihtiyacının kontrolü olan kontinansın sağlanmasıdır. Özellikle şişman kadınlarda ve gebelerde yukarıdaki vücudun yani üst bölgedeki ağırlığın taşınması gerektiği için perine bölgesi bu taşıma işini üstlenir, bir de vajinal doğum devreye girdiğinde perine bölgesi fazlasıyla travmaya maruz kalır.

Genital bölgenin ana yapısını vajinal giriş, klitoris, dış dudak ve iç dudak oluşturur ve bazen vajinal girişin anüse doğru olan kısmında daha fazla bir genişleme ve açıklık söz konusu olmaktadır. Bu durum gerek yaşa bağlı olarak, gerekse doğum sonrası gerçekleşmektedir. Özellikle birkaç doğumdan sonra bu kasların eski haline gelmeleri mümkün olmamaktadır.

Vajinoplasti Ankara

Son dönemlerde hastanelerde en çok talep gören konulardan biri vajinoplasti işlemleridir. Özellikle 30 yaş üstü evli bayanların sıkça tercih ettiği ve hayatlarına yeni bir heyecan getiren bu işlemin oldukça fazla yararlı yönü mevcut. Vajina daraltma işlemi ile birlikte bayanlar daha sıkı bir Vajina sahibi olmak ve cinsel ilişki esnasında hem partneri açısından hemde kendisi açısından daha iyi vakit geçirebilmek için Vajina daraltma işlemine başvuruyor. Vajina daraltma ülkemizde ve Dünyada pek çok hastanede tarafından yapılmakta olup acısız bir şekilde gerçekleştiriliyor. Vajina daraltma işlemi talep edilirse bakire olan bayanlar içinde yapılabilir ve bu durum kızlık zarına herhangi bir şekilde zarar vermemektedir.

Yaşlı kadınlarda mesane (idrar torbası),uterus (rahim) ve rektum (bağırsağın alt kısmı) sarkar. Bu dokuların direncini bırakmasına bağlıdır. Bu durumda perine bölgesi dolgunlaşır. Aslında menopoz sonrasında östrojen salgısı azalır ve dokular elastikiyetini kaybedip organları yerinde tutma görevlerini de başarıyla yapamazlar.

Dolayısıyla böyle durumlardan sonra da, daha geniş bir vajina söz konusu olmaktadır. Gerek vajinanın eskisi gibi olmaması, ilişki esnasında vajinal bölgenin genişlemesine bağlı ses gelmesi, gerekse vajinal bölgede fazlasıyla boşluk hissedilmesi nedeniyle bu durum birçok kadında rahatsızlık yaratmaktadır. Gevşeklik problemleri sonucu idrar tutamama ve bazen de cinsel ilişkinin kalitesini etkileyen pelvik tabanda güç kaybı gibi sorunlar sıklıkla görülmektedir.

Vajina Daraltma Teknikleri

Genel anestezi altında ve hastane şartlarında olan ve yaklaşık 1 saat süren bir işlemdir. Bu müdahalede 3 farklı hedef vardır.

 • Vajinal girişin alt bölümünde yer alan kaslarda genleşme veya çökme, bu bölgedeki kaslarda ki biz buna levator ani kasları diyoruz, bir zayıflık söz konusu ise, bunları bulup tekrar birleştirerek burada bir merkez yaratılır. Yaratılan bu merkezdeki kasların birleşimi ile oluşan kas grubunun vajinal girişi sıkıştırarak daraltması sağlanır.
 • Bu müdahalenin ikinci bir şeklide şöyledir: Benzer şekilde bu bölgede hafif bir açıklık veya boşluk varsa ki bu durumda deride bir gerilme söz konusudur, bu bölge tekrar birleştirilerek vajinanın hem daraltılması hem de vajinal girişin yukarı doğru kaydırılması sağlanır.
 • Üçüncü önemli durum ise vajina girişine, vajinal mukoza çeperine yapılacak bir müdahale ile vajinal girişin daraltılmasıdır. Bu yöntemde ise, vücudun herhangi bir bölgesinden alınacak yağ dokusunun bu çeperlere enjekte edilmesi ile vajinal açıklığın azaltılması ve darlatılması söz konusudur. Yağ dokusu, kan, besinler ve oksijen akışı ile sürekli bir şekilde beslenen hücrelerin oluşturduğu yaşayan bir dokudur. Lipofilling vajina girişinde istenilen canlılık ve hassasiyeti geri yükler.

Genel olarak Vajina Daraltma hangi türden yapılırsa yapılsın, sıradan sayılabilecek büyüklükte cerrahi bir işlemdir. Vajinal kaslar ve çevresindeki yumuşak dokular vajinal mukozadaki fazlalığı azaltacak şekilde toparlanır. Bu işlemin sonucunda vajinal kasların ölçülerinde görünür bir azalma, pelvik taban kaslarında güç olarak yeniden bir iyileşme ve cinsel ilişki sırasında haz almada bir artış söz konusu olmaktadır.

Vajina Daraltma Cerrahisi Sonrası

Hasta operasyon sonrası 3.-5. günden itibaren günlük aktivitelerini yapabilecek hale gelir. Ancak (3 hafta -1 ay) boyunca herhangi bir cinsel ilişkiden uzak durulması gerekmektedir. Operasyon sonrası bir hafta ağızdan antibiotik kullanımı önerilir. Kullanılan dikişler emilebilir olduğu için alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası 10. Günde mutlaka bir kontrole çağrılır. Sonrasında ise 1 ay sonra kontrol edilir. Bu kontroller ağrılı değildir. Sadece hasta litotomi pozisyonuna alındıktan sonra ( kadın doğum masasına oturulup)  dudaklar aralanarak vajinal alan ve dikişler kontrol edilir.

Vajinoplasti İşlemi Nasıl Yapılır?

Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan bu işlem ortalama bir saat sürmektedir. Bu işlem esnasında vajinanın içerisine doğru olan 4 cm’lik bölgede daraltma işlemi gerçekleştirilir. vajinoplasti işleminde vajinanın alt duvarında bulunan pervis tabını oluşturan kasların birbirine yaklaştırılması hedeflenir. Vajina daraltma işlemi hakkında daha fazla bilgi için divakadin.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vajina daraltma kimlere yaptırabilir?

Vajina daraltma operasyonunu 18 yaşını doldurmuş olan bütün bayanlar talep edip yaptırabilir. Yaş sınırı olarak en fazla 65 yaşında ki bayanların yaptırması önerilirken, herhangi bir şekilde ciddi kalp sorunu olan ve ciddi alerjik problemleri olan kişiler bu tedaviye alınmadan önce belirli kontrollerden geçer ve yüzde yüz pozitif sonuç alındığı taktirde işlem yapılır.

Nerede ve ne zaman yaptırılabilir?

Talep edilen hastane ve doktorun vermiş olduğu tarih içerisinde yapılabilir. Ayrıca kişiler kendi isteklerine göre bir tarih seçip çok ileri bir tarihte de bu imandan faydalanabilir.

Vajinoplasti işlemini yapanların genel olarak yorumları neler?

Hastanelere başvurup bu imandan yararlanan yani Vajina daraltma işlemine giden bayanların yüzde 99’u kendini daha genç hissettiğini ve cinsel anlamda daha fazla cesaret ve özgüvenin gelmesi ile birlikte daha düzenli bir cinsel hayata sahip olduklarını belirtiyor. Cinsel hayatın düzenli ve sorunsuz geçmesinin aynı zamanda aile huzuruna da katkısı yüksek olduğu için her anlamda yararlı ve etkili bir işlem olduğu yönünde bayanlar hem fikir.

Vajina neden genişler?

Vajinal genişlemenin çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerin başında normal doğum gelmektedir. Normal doğum, bebeğin vajina yolu ile doğurulması yolu olduğu için doğum esnasında vajina esneyerek genişler. Normal doğumun haricinde vajinanın genişlemesinin sebepleri yaş ile alakalıdır. Yaşlı kadınlarda yaşlılık sebebi ile mesane (idrar torbası),rektum (bağırsağın alt tarafı),uterus (rahim) sarkar. Bu durumlar sonucunda vajinada ciddi miktarda genişleme meydana gelmektedir. Vajinada meydana gelen bu büyük genişlik cinsel ilişki esnasında zevk alınmamasına sebep olurken, bu gevşeklik aynı zamanda kadında idrar tutamama sorununa da sebep olmaktadır. Vajinal bölgede meydana gelen bu fazla boşluk hissi sebebi ile vajina daraltma işlemi yapılabilir.

 • İlişki Sırasında Vajinada İstem Dışı Ses

  Genişlemiş ve esnekliğini kaybetmiş vajinalarda, özellikle çok doğum ya da zor doğum yaşamış kadınlarda ilişki sırasında istem dışı ses oluşumu görülebilir.

  Vajinal dokunun genişlemesi, ilişki esnasında içeriye hava girmesine neden olur. Hava giriş çıkışı ise istenmeyen seslere neden olur. Aynı zamanda çiftin konsantrasyonu da bozulabilmektedir. Genellikle vajina daraltma operasyonu (vajinoplasti) ile vajina daraltılarak ve esneklik sağlanarak bu şikayet azaltılabilmekte veya giderilebilmektedir.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • E
  Ebm30.05.2018

  Gökçen hanım bende polip var ve kanama yapıyor Operasyondan korkuyorum Ilacla tedavi mümkün mü?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yok kuzum maalesef ilaçlar bunu yok etmez alınması lazım.. korkma anestezi altında olur çok korkuyorsan

 • E
  Ezgi24.04.2018

  Daha önce doğum yapmamış kişilerde vajina daraltma ameliyatı yapılabilir mi?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet daha önceden hiç doğum yapmamış kişilerde sık cinsel ilişkiye bağlı vajina genişlemesi olabiliyor. Bu şikate vajinoplasti ile düzeltiliyor yenilenir.

 • H
  Hatice24.04.2018

  Vajinaplasti operasyonu ile birlikte labioplasti de yapılabilir mi?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinaplasti operasyonu ile birlikte labioplasti de yapılabilir mi?

 • B
  B.a.24.04.2018

  Vajinaplasti sonrasında ne zaman banyo yapabilirim?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinoplasti operasyonundan sonra ılık suyla banyo yapmanızda bir sakınca yoktur.

 • V
  V.d.24.04.2018

  Vajina daraltmayı sağlayan krem veya ilaçlar var mıdır?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinanın sıkılaşması cerrahi ameliyat olan vajinoplasti ile sağlanabilmektedir. Vajina daraltmayı sağlayan krem, jel veya ilaçlar bulunmamaktadır.

 • D
  Daraltma23.04.2018

  Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Lazerle vajina daraltma uygulaması ortalama olarak 30 dakika kadar sürer. İşlem tamamen ağrısız olduğu için lokal veya genel anestezi gereksinimi yoktur. Vajinada hafif bir batma olabilir.

 • T
  T.y.23.04.2018

  Daha önce doğum yapmamış kişilerde vajina daraltma ameliyatı yapılabilir mi?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet daha önceden hiç doğum yapmamış kişilerde sık cinsel ilişkiye bağlı vajina genişlemesi olabiliyor. Bu şikate vajinoplasti ile düzeltiliyor yenilenir.

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396