Vajina Daraltma – Vajinoplasti

Vajina Daraltma

Vajina Daraltma – Vajinoplasti vajinal girişin ölçülerinin küçültülmesi yani vajinal deliğin daraltılması için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Aynı zamanda vajinal gençleştirme olarak da bilinir ve vajinal kaslarda kaybolan diriliği canlandırmak amaçlanır. Vajina Daraltma gerek estetik kaygılarla gerekse sağlık nedeniyle yapılsın sonuçta vajinanın görünüşünün yeniden oluşturulması veya değiştirilmesi söz konusudur. Vajina Daraltma kadının ve partnerinin cinsel ilişki sırasında genital organlarının daha yakın bir temas içerisinde olmasını sağlar. Aynı zamanda idrar kaçırma probleminin ortadan kalkmasını da sağlayabilir.

Perine bölgesinin cinsel haz duygusuna katkısı çok büyüktür. İlişki sırasında haz almaya yarayan esas nokta esasen perine bölgesindeki kasların kasılma kapasitesidir. Aynı zamanda perinenin bir diğer görevi de tuvalete gitme ihtiyacının kontrolü olan kontinansın sağlanmasıdır. Özellikle şişman kadınlarda ve gebelerde yukarıdaki vücudun yani üst bölgedeki ağırlığın taşınması gerektiği için perine bölgesi bu taşıma işini üstlenir, bir de vajinal doğum devreye girdiğinde perine bölgesi fazlasıyla travmaya maruz kalır.

Genital bölgenin ana yapısını vajinal giriş, klitoris, dış dudak ve iç dudak oluşturur ve bazen vajinal girişin anüse doğru olan kısmında daha fazla bir genişleme ve açıklık söz konusu olmaktadır. Bu durum gerek yaşa bağlı olarak, gerekse doğum sonrası gerçekleşmektedir. Özellikle birkaç doğumdan sonra bu kasların eski haline gelmeleri mümkün olmamaktadır.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Yaşlı kadınlarda mesane (idrar torbası), uterus (rahim) ve rektum (bağırsağın alt kısmı) sarkar. Bu dokuların direncini bırakmasına bağlıdır. Bu durumda perine bölgesi dolgunlaşır. Aslında menopoz sonrasında östrojen salgısı azalır ve dokular elastikiyetini kaybedip organları yerinde tutma görevlerini de başarıyla yapamazlar.

Dolayısıyla böyle durumlardan sonra da, daha geniş bir vajina söz konusu olmaktadır. Gerek vajinanın eskisi gibi olmaması, ilişki esnasında vajinal bölgenin genişlemesine bağlı ses gelmesi, gerekse vajinal bölgede fazlasıyla boşluk hissedilmesi nedeniyle bu durum birçok kadında rahatsızlık yaratmaktadır. Gevşeklik problemleri sonucu idrar tutamama ve bazen de cinsel ilişkinin kalitesini etkileyen pelvik tabanda güç kaybı gibi sorunlar sıklıkla görülmektedir.

Vajina Daraltma teknikleri

Genel anestezi altında ve hastane şartlarında olan ve yaklaşık 1 saat süren bir işlemdir. Bu müdahalede 3 farklı hedef vardır.

  • Vajinal girişin alt bölümünde yer alan kaslarda genleşme veya çökme, bu bölgedeki kaslarda ki biz buna levator ani kasları diyoruz, bir zayıflık söz konusu ise, bunları bulup tekrar birleştirerek burada bir merkez yaratılır. Yaratılan bu merkezdeki kasların birleşimi ile oluşan kas grubunun vajinal girişi sıkıştırarak daraltması sağlanır.
  • Bu müdahalenin ikinci bir şeklide şöyledir: Benzer şekilde bu bölgede hafif bir açıklık veya boşluk varsa ki bu durumda deride bir gerilme söz konusudur, bu bölge tekrar birleştirilerek vajinanın hem daraltılması hem de vajinal girişin yukarı doğru kaydırılması sağlanır.
  • Üçüncü önemli durum ise vajina girişine, vajinal mukoza çeperine yapılacak bir müdahale ile vajinal girişin daraltılmasıdır. Bu yöntemde ise, vücudun herhangi bir bölgesinden alınacak yağ dokusunun bu çeperlere enjekte edilmesi ile vajinal açıklığın azaltılması ve darlatılması söz konusudur. Yağ dokusu, kan, besinler ve oksijen akışı ile sürekli bir şekilde beslenen hücrelerin oluşturduğu yaşayan bir dokudur. Lipofilling vajina girişinde istenilen canlılık ve hassasiyeti geri yükler.

Genel olarak Vajina Daraltma hangi türden yapılırsa yapılsın, sıradan sayılabilecek büyüklükte cerrahi bir işlemdir. Vajinal kaslar ve çevresindeki yumuşak dokular vajinal mukozadaki fazlalığı azaltacak şekilde toparlanır. Bu işlemin sonucunda vajinal kasların ölçülerinde görünür bir azalma, pelvik taban kaslarında güç olarak yeniden bir iyileşme ve cinsel ilişki sırasında haz almada bir artış söz konusu olmaktadır.

Vajina Daraltma Cerrahisi Sonrası

Hasta operasyon sonrası 3.-5. günden itibaren günlük aktivitelerini yapabilecek hale gelir. Ancak (3 hafta -1 ay) boyunca herhangi bir cinsel ilişkiden uzak durulması gerekmektedir. Operasyon sonrası bir hafta ağızdan antibiotik kullanımı önerilir. Kullanılan dikişler emilebilir olduğu için alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası 10. Günde mutlaka bir kontrole çağrılır. Sonrasında ise 1 ay sonra kontrol edilir. Bu kontroller ağrılı değildir. Sadece hasta litotomi pozisyonuna alındıktan sonra ( kadın doğum masasına oturulup)  dudaklar aralanarak vajinal alan ve dikişler kontrol edilir.

One thought on “Vajina Daraltma – Vajinoplasti

Yoruma Kapalı