Vajina Daraltma Nedir?

Vajina Daraltma

Tıp dilinde vajinoplasti olarak adlandırılan vajina daraltma işlemi genişlemiş olan vajinanın daraltılma işlemidir. Özellikle normal doğum yapan kadınlarda meydana gelen vajina genişlemesi durumu sonucu vajina daraltma işlemi yapılmaktadır. Genişlemiş olan vajina, çiftler arasında cinsel ilişkinde zevk alamama durumunu ortaya çıkartmaktadır. Ayrıca vajina daraltma işlemi, vajinal gençleştirme olarak da bilinir. Vajina daraltma işleminin amaçlarından birisi; vajina kaslarında kaybolan diriliği tekrar yakalamaktır.

Vajina Neden Genişler?

Vajinal genişlemenin çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerin başında normal doğum gelmektedir. Normal doğum, bebeğin vajina yolu ile doğurulması yolu olduğu için doğum esnasında vajina esneyerek genişler. Normal doğumun haricinde vajinanın genişlemesinin sebepleri yaş ile alakalıdır. Yaşlı kadınlarda yaşlılık sebebi ile mesane (idrar torbası), rektum (bağırsağın alt tarafı), uterus (rahim) sarkar. Bu durumlar sonucunda vajinada ciddi miktarda genişleme meydana gelmektedir. Vajinada meydana gelen bu büyük genişlik cinsel ilişki esnasında zevk alınmamasına sebep olurken, bu gevşeklik aynı zamanda kadında idrar tutamama sorununa da sebep olmaktadır. Vajinal bölgede meydana gelen bu fazla boşluk hissi sebebi ile vajina daraltma işlemi yapılabilir.

Vajina Daraltma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan bu işlem ortalama bir saat sürmektedir. Bu işlem esnasında vajinanın içerisine doğru olan 4 cm’lik bölgede daraltma işlemi gerçekleştirilir. Vajina daraltma işleminde vajinanın alt duvarında bulunan pervis tabını oluşturan kasların birbirine yaklaştırılması hedeflenir. Vajina daraltma işlemi hakkında daha fazla bilgi için divakadin.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir