Sevdiğin İhmale Gelmez

En son ne zaman kendiniz için bir şey yaptınız? Kendiniz için sevgilinizle, eşinizle, çocuklarınızla, iş arkadaşınızla bir şey yapmanızdan söz etmiyorum, onlarla yaptıklarınız daima biraz da onlar için oluyor. Ben sizin kendiniz için kendinizle ve her şeyden sıyrılıp yaptığınız şeyi soruyorum. En son ne zamandı hatırlıyor musunuz? Umarım hatırlamakta güçlük çekmediğiniz bir zamandadır. Çünkü en fenası insanın kendini ihmal etmesi, kendini unutması.

Uzmanlar bir ‘kaliteli zaman’ tutturmuş gidiyor, değil mi? Yakınlarınızla çok zaman geçirmeniz değil, kaliteli zaman geçirmeniz önemliymiş. Peki ya kendinizle? Hayat, her açıdan kalabalık ve insanın kendime ayıracak vakti olmuyor. Yani buna sığınıyor insan. Kendine az ve öz zaman ayırmanın kıymetini bilmiyor. Kaliteli zaman dediğimiz şeyi, kendine ayırmazsa geri kalan zaman, sandığı kadar işe yaramıyor aslında.

“İnsanın kendinden başka dostu yok” duygusallığına girmek istemem ama insan kendinin dostu olmalı en başta; gerisinin dostluğu zaten eninde sonunda olur. Kendinize zaman ayırın dedim diye kocanızı alıp sinemaya gitmeyin ya da çocuğunuzu parka götürmeyin. Biri ilişkinize biri çocuğunuza zaman ayırmak olur. Kendiniz, kendinizsiniz, anlamamızı bile güçleştiren yaşama bakın siz hele, kendimizi unutalım diye elinden geleni ardına koymuyor. Her gün yapmak zorunda olduğunuz işleri, her gün görmek zorunda olduğunuz insanları bir süreliğine unutun. Çocuklarınızı güvendiğiniz birine emanet edin ve özlediğiniz planları yeniden yapın. Sorumluluklarınız kısa bir süre ardınızda kalsın, telefonunuzun ucunda dahi değil.

Eski bir dostla kahve, alışveriş,yemek en basit keyif anlarından olur. Kabul edelim biraz sohbet, biraz dış dünyayı izleme fena olmaz, evdekileri evde bırakıp. En sevdiğiniz sokaklarda boş boş dolaşın, fotoğraf çekin. Her neye ilginiz varsa izini sürün. Resim sergileri, tiyatrolar, sinemalar, organik pazarlar, mağazalar, konserler… Hepsi sizin! En sevdiğiniz kafede bir çay bir kahve, elinizde o sürükleyici kitap, değmeyelim keyfinize. Bir hamam sefası, bir spa seansı, bir masaj saati, neden olmasın? Cilt bakımı, saç bakımı, dilediğiniz gibi güzelleşin. Antikaları sevenler antikacılara, dizi izlemeyi sevenler setlere, doğa yürüyüşlerini sevenler ormana atıversinler kendilerini, ne yaptığınız fark etmez, yeter ki kendiniz için yapın.

Günübirlik turlarla yakın bölgeleri rehber eşliğinde ekonomik bir şekilde gezip yeni arkadaşlar edinebileceğinizi biliyor musunuz mesela? Bence hayatın rutininden bunalanlar için müthiş bir seçenek.

Sizi sevin. Sizi ihmal etmeyin ve sizi size küstürmeyin. Bilenler bilir, insan en çok kendine kırılır aslında. Fark etmez, diğer kırgınlıkların arasında kaynar bu ama yıllar geçince her şeyden baskın, duruverir karşınızda. Ah vah etmemek, keşke dememek için… Bugün kendiniz için bir şey yapın, söz mü? Söz deyin!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir