Sesinizin Tonu İlişkinizin Sürüp Sürmeyeceğini Belirleyebilir

İnsanların sesleri ile ilişkilerin kalitesi arasında gerçekten doğrudan bir bağ olduğu bilinmektedir.

İlişkinizin sonsuza dek süreceğini bilmek ister misiniz?  Sesinizin tonuna bakın!

Procedings of Interspeech’da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, çiftlerin birbirleriyle konuşurken kullandıkları ses tonu, ilişkilerinin ne kadar süreceğini tahmin etmemizi sağlayabilir.

Bu çalışmada, Southern California Üniversitesi ve Utah Üniversitesinden araştırmacılar  iki sene boyunca yüzden fazla çiftin evlilik terapileri süresince yaptıkları konuşmaları kaydetmişler ve beş yıl boyunca da evlilik süreçlerini takip etmişler.  Bu süreci incelemek için, ses perdesi ve yoğunluğu gibi akustik özellikler ile kişilerin seslerinin ne kadar sıklıkla titrediğine kadar, kayıtlardaki bir çok veriyi çözebilen bir bilgisayar algoritması geliştirmişler.

Bunun çalışma sonucunda da aşağıdaki sonuçlara varılmış.

  • Kişilerin sesleriyle, ilişkinin kalitesi arasında doğrudan bir bağ bulunduğu,
  • Araştırmacılar 5 yılın sonunda, ses tonu ile ilgili değerlendirme yaparak, çiftlerin ilişkisinin sürüp sürmeyeceğini % 80 oranında doğru tahmin edebildikleri,
  • Algoritmanın, ilişkilerinde ciddi sorunları olan çiftlerin, 5 yılın sonunda birlikte olup olmayacakları konusunda ilişki terapistlerinden çok daha doğru bir tahminde bulunduğunu tespit ettiler.

 

Peki gerçekten sesinizin tonu bu kadar önemli mi?

Uzmanların cevabı EVET…

Biz ilişki terapistleri çiftlerin konuşmalarının önemli olduğunu her daim vurgulamaktayız. Kullanılan kelimeler, jest ve mimikler, tavır ve davranışlar hemen hepsi beraberliğin sürmesinde önemli kriterler.

Aslında atasözünün söylediği gibi ”Ne söylediğiniz önemli değil, nasıl söylediğiniz önemli!”

Ses tonu, eleştiri, savunma, yargılama gibi olumsuz duygular da dahil olmak üzere o anki duygusal durumunuz ile ilgili de önemli bilgileri gösterebilir. Sonuçta ilişkide belirli bir zaman geçtikten sonra, sese duygu yüklenmesi ilişkiye zarar verebilir.

Ses tonunuz genellikle ne söylediğinizden daha önemli olur. Konuşma sırasında yüklemsiz cümlelerin, yüklemli cümlelerden daha etkin olabileceğini göstermekte ki buna günlük hayatta da rastlamaktayız. Ayrıca bu durum sizin duygularınızı ve ruh halinizi etkileyecek ve durumun şiddetini arttırıp azaltacaktır ki sinirli olduğumuz ve yüksek sesle konuştuğumuz zaman daha da sinirli hale geliyoruz. Normal konuşma sesimizden daha kısık bir sesle konuşursak siniriniz azalabilir ve daha sakin hale gelebiliriz. Unutulmamalıdır ki eşiniz ile yüksek sesle tartışırken aklınıza gelmesi gereken en önemli şey sesinizi alçaltmak olmalıdır.

Sonuç olarak bu son araştırma bize, partnerinizle tartışırken kullanacağınız ses tonunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Eğer sinirliyseniz normal konuşma ses tonuyla konuşmaya çalışın, yoksa işler  düşündüğünüzden daha da kötüye gidebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir